В края на месеца в свищовското село Кривина ще бъде представена една уникална за България постановка – с различно времетраене, среда и изживяване. Театралният режисьор Багряна Попова идва от Мелбърн, Австралия, където живее, за да потопи българската публика в магията на пиесата на Чехов „Вуйчо Ваньо“, но по начин, близък до нашата реалност.
"Това е една прекрасна пиеса, която говори за селския живот. Поставяме я в село Кривина, защото коренът ми е там. Това е родното място на баща ми. Там прекарвахме летата си. В Кривина започна вдъхновението за театралния ми живот"
Развитието на проекта „Вуйчо Ваньо“ започва преди 9 години в Адстралия.
"Поставяла към го на 6 различни места там. Когато започнах да работя по него, осъзнах, че всичко за мен започна от Кривина".
Идеята на този начин на работа е да отворим пиесата към мястото, в което се поставя и да позволим то да влезе в нея, обясни Багряна Попова.
"Правим го чрез адаптация на специфични моменти в текста. Съвременни реалии също започват да живеят в него. Чехов говори за съвременността си. Ние се опитваме да докоснем живота на пиесата и всички теми, които горещо вълнуват действащите лица, но поставени в нашата съвременност. Това е театрална лаборатория. Публиката влиза в къщата, в която играем. В пиесата всяко действие се случва в конкретен момент. Едно представление трае два дни. Това е и едно неописуемо творческо преживяване. Човек усеща течението на времето и на живота на тези хора".
Нетрадиционното театрално преживяване ще се състои на първи и втори септември в село Кривина, а местата са ограничени.
Цялото интервю на Ирина Недева с Багряна Попова може да чуете в звуковия файл.
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..