Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манчестър Сити взе Суперкупата на Европа с дузпи

Манчестър Сити спечели Суперкупата на Европа
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отборът на Манчестър Сити спечели Суперкупата на Европа, като победи с 5:4 след изпълнения на дузпи Севиля. Редовното време завърши 1:1, а англичаните играха без Бернардо Силва и Кевин де Бройне.

Двубоят започна с превъзходство за европейския клубен шампион. В осмата минута Нейтън Аке опита да застраши Ясин Буну, но вратарят на испанския отбор се справи с опасността. Десет минути след това вратарят на севилци отново се намеси решително след удар на Джак Грийлиш.

Носителят на трофея в Лига Европа за последния сезон Севиля поведе в 25-ата минута. Маркос Акуня центрира в наказателното поле на Сити, където Юсеф Ен-Несири надскочи Нейтън Аке и с помощта на гредата изпрати топката във вратата на английския клуб. 

До края на първата част в горещото време в Пирея головите положения пред двете врати липсваха.

Севиля направи много сериозен пропуск пет минути след началото но второто полувреме. При бърза контра Лукас Окампос преодоля Кайл Уокър, след което подаде в наказателното поле за Юсеф Ен-Несири, който беше сам срещу Едерсон, но стреля в тялото на вратаря на Сити.  

В 53-ата минута отново Ен-Несири имаше шанс да обстрелва Едерсон, но шутът му от малък ъгъл не създаде проблеми за "небесносините". 

Манчестър Сити се добра до равенството в 63-ата минута. Родри центрира в наказателното поле и младият Коул Палмър отблизо с глава прати кълбото във вратата на отбора от Андалусия. 

Севиля направи още един много сериозен пропуск в 65-ата минута. Мароканецът Ен-Несири пак беше изведен сам срещу Едерсон, но за пореден път не успя да преодолее бразилския вратар, който се отличи с още една стабилна намеса след почивката. 

Пет минути по-късно Коул Палмър отне топката от Окампос, след което навлезе в наказателното поле на Севиля и отправи коварен удар, но Буну плонжира и изби топката.

В 79-ата минута неточност в защитата на Севиля позволи на Ерлинг Холанд да стреля, но ударът му от наказателното поле беше блокиран. 

В последните секунди на редовното време удар с глава на Нейтън Аке след центриране от фаул на Фил Фоудън беше спасен от Ясин Буну.

При дузпите футболистите на Манчестър Сити реализираха петте удара от бялата точка, докато Неманя Гудел стреля в напречната греда за Севиля и по този начин "небесносините" триумфираха за първи път в историята си със Суперкупата на Европа. Мениджърът на Сити - Пеп Гуардиола, печели трофея за общо четвърти път в кариерата си.

Мач за Суперкупата на Европа по футбол: 

Манчестър Сити (Англия) - Севиля (Испания)  5:4 след изпълнение на дузпи, 1:1 в редовното време (0:1)
голмайстори: 0:1 Юсеф Ен-Несири 25, 1:1 Коул Палмър 63
при дузпите:
1:0 Ерлинг Холанд
1:1 Лукас Окампос
2:1 Хулиан Алварес
2:2 Рафа Мир
3:2 Матео Ковачич
3:3 Иван Ракитич
4:3 Джак Грийлиш
4:4 Гонсало Монтиел
5:4 Кайл Уокър 
5:4 Неманя Гудел - греда
жълти картони: Ерик Ламела, Лоик Баде, Хуанлу (Севиля)
главен съдия: Франсоа Летешие (Франция)
стадион "Георгиос Караискакис", Пирея 
състави
Манчестър Сити: Едерсон, Кайл Уокър, Мануел Аканджи, Йошко Гвардиол, Нейтън Аке, Матео Ковачич, Родри, Коул Палмър (85-Хулиан Алварес), Фил Фоудън, Джак Грийлиш, Ерлинг Холанд
Севиля: Ясин Буну, Хесус Навас (83-Гонсало Монтиел), Лоик Баде, Неманя Гудел, Маркос Акуня, Жоан Жордан, Иван Ракитич, Лукас Окампос, Оливер Торес (74-Хуанлу), Ерик Ламела (90-Сусо), Юсеф Ен-Несири (90-Рафа Мир)


По публикацията работи: Антони Йорданов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анчелоти дебютира неубедително начело на Бразилия

Карло Анчелоти дебютира начело на Бразилия с нулево равенство срещу Еквадор. Двата тима не успяха да се победят в световна квалификация, играна в Гуаякил. Резултатът доближи съперниците до класиране за финалите на Мондиал 2026. Двубоят се превърна в тактическо надлъгване, в което никой не искаше да рискува. Бразилците отправиха само три удара към..

публикувано на 06.06.25 в 06:17

Испания и Франция сътвориха голово зрелище, Ямал засенчи Мбапе

В истински футболен трилър, Испания надви Франция с 5:4 в полуфинал от Лигата на нациите и си осигури място във финалния двубой срещу Португалия. Срещата предложи девет попадения, множество обрати и индивидуални проблясъци от двете страни. Още в 22-ата минута испанците излязоха напред чрез Нико Уилямс, който се разписа след асистенция от Микел..

публикувано на 06.06.25 в 06:00

Виктория Томова продължава напред в Бари

Първата ракета на България в женския тенис Виктория Томова се класира за четвъртфиналите на турнира на клей в Бари (Италия) от сериите WТА 125 с награден фонд 100 000 евро. Втората поставена Томова се наложи над французойката Елза Жакмо с 2:6, 6:3, 6:4 за 2 часа и 27 минути игра. Съперничка на Виктория Томова на четвъртфиналите ще бъде испанката Нурия..

публикувано на 06.06.25 в 05:50
Елица Атанасийевич завърши с 21 точки за победата.

Волейболистките ни спечелиха първа победа в Лига на нациите

Женският национален отбор на България записа първата си победа в Лигата на нациите. Воденият от Антонина Зетова тим се наложи над Доминикана с   3:1 (25:21, 30:32, 25:19, 31:29) във втората среща от надпреварата, изиграна в Отава (Канада).  Най-резулатна бе Елица Атанасийевич с 21 точки (1 ас), Микаела Стоянова завърши с 20 точки (3 аса, 4..

публикувано на 06.06.25 в 05:48
Коко Гоф

Коко Гоф ще спори с Арина Сабаленка за титлата в Париж

Втората в световната ранглиста по тенис при жените Коко Гоф се класира за финал на "Ролан Гарос". Американката в полуфинален сблъсък надигра надеждата на домакините Лоис Буасон с 6:1, 6:2 за 1 часа и 12 минути.  Двубоят на корт "Филип Шатрие" в Париж не оправда очакванията за зрелищен мач, тъй като Гоф доминираше през цялото време. В битка за титлата..

публикувано на 05.06.25 в 20:13
Арина Сабаленка

Арина Сабаленка се класира за финала на "Ролан Гарос"

Водачката в световната ранглиста при жените Арина Сабаленка стана първата тенисистка, която се класира за финалната среща на "Ролан Гарос". В полуфиналите представителката на Беларус спечели със 7:6(1), 4:6, 6:0 срещу Ига Швьонтек от Полша.

публикувано на 05.06.25 в 18:57

КАС потвърди наказанието на Антъни Иванов

Спортният арбитражен съд в Лозана потвърди наложеното от Дисциплинарната комисия на Българския олимпийски комитет (БОК), с което на плувеца Антъни Иванов е наложено 2-годишно наказание за лишаване от състезателни права, съобщиха от БОК в прессъобщение. Санкцията на Иванов е с начална дата 4 юни 2025 и изтича на 4 юни 2027 година. "С решение от..

публикувано на 05.06.25 в 17:54