Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Галъп": Промяна на националния празник от 3 март на 24 май не среща почти никаква подкрепа

Принципна подкрепа за правни реформи, но без особена запознатост, нежелание за намаляване на правомощията на президентите, почти никаква подкрепа за смяна на националния празник или за толериране на двойно гражданство във властта -  това сочи най-новото изследване на "Галъп интернешънъл болкан".

Първата по-цялостна публикувана проверка на общественото мнение по отношение на предложения за промени в конституцията очаквано показва ниска запознатост с немалка част от обсъжданите идеи, посочват социолозите от "Галъп" в резюме на изводите от изследването.

Отличават се обаче няколко обществени инстинкта, отбелязват от "Галъп": попътен вятър за съдебните промени, противопоставяне на идеите за намаляване на президентските прерогативи, както и липса на разбиране по отношение на промяната на националния празник или по отношение на идеи като утвърждаване на възможността за двойно гражданство в пасивното избирателно право.

На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката, отбелязват от "Галъп".

Какво сочи изследването

Впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система, и по-високи нива на колебание и на отричане, когато става дума за намаляване на президентските правомощия.

Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система.

Сериозна съпротива среща добилата популярност теза за промяна на националния празник. Идеите за повече толериране на двойното гражданство в политическите институции явно също се натъкват на инстинктивна боязън, посочват от "Галъп" и дават примери:


Например 61,3% се съгласяват, а 12,2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд. 

Цели 49,7% не показват никакъв инстинкт за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап "за", 14,8% са към момента "против".

Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17,5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят.

29% са "за" да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са "против". Останалите не могат да формират мнение.

Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение.

По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56,2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17,4% са против това. Останалите се колебаят.


Въпросът за националния празник също беше експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон. Но на първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между 3 март и двадесет и 24 май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа, отбелязват от "Галъп".

Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават трети март, а 10,7% назовават двадесет и четвърти май. 48% са в "средната" опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2,4%, които не харесват нито един от двата празника.

Останалите не могат да отговорят. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и "Демократична България", но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа "оставяме или променяме датата и с коя друга". 69,3% приемат оставането на 3 март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история: 9,6% искат смяна с 24 май, 3% – с 6 септември, а 1,4% – с 22 септември. Останалите не могат да отговорят.


Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на "Галъп интернешънъл болкан". Изследването е проведено между и 11 август 2023 г. сред 807 души по метода "лице в лице" с таблети.

Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове.

1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК изпрати мотивирани становища до България заради неспазване на директиви на ЕС

Европейската комисия изпрати няколко мотивирани становища до България заради неспазване на ключови директиви на ЕС. Нарушенията засягат обществените поръчки, правото на превод при съдебни производства и свободата на адвокатската реклама. Едно от становищата се отнася до прилагането на Директивата за обществените поръчки. Според..

публикувано на 17.07.25 в 13:44

КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията

Конфискуването на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Основния закон, реши Конституционният съд. Колите на шофиралите след употреба на алкохол и наркотици, ако са тяхна собственост, ще бъдат отнемани на място, а ако не са, ще се плаща тяхната равностойност. По този въпрос КС беше сезиран от Наказателната колегия..

публикувано на 17.07.25 в 13:38

Полицаи задържаха крадци на злато за 400 000 лв.

Полицията в София задържа крадци на злато за близо 400 000 лева. От МВР уточняват, че разследването е започнало в началото на юли, когато столичанин е съобщил в полицията, че от дома му били отнети инвестиционно злато и златни монети на стойност около 400 000 лв. При разследването и огледите било установено, че в апартамента няма..

публикувано на 17.07.25 в 13:38
Йордан Тодоров

"Възраждане" иска оставката на директора на АЕЦ "Козлодуй"

Партия "Възраждане" иска оставката на директора на АЕЦ "Козлодуй" Иван Андреев заради аварийното спиране на шести енергоблок за извънреден ремонт. Както вече беше съобщено, блокът ще бъде спрян за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор. Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за планиран ремонт Спирането..

публикувано на 17.07.25 в 13:27
Ружа Райчева

Ружа Райчева: Желязков се справя добре и това дразни Борисов, ревнува

Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Борисов вече не се крие в това взаимодействие. Това правителство започна с подкрепата на ДПС на Доган и той беше заместен. Вчера на протеста беше и жената на Джейхан Ибрямов, но всичко се забрави, каза в интервю пред БНР журналистката Ружа..

публикувано на 17.07.25 в 13:26

Германия е против предложения бюджет на ЕС

Германия отхвърля бюджета, предложен от Европейската комисия. Берлин не смята, че увеличаването на разходите може да бъде оправдано, на фона на нуждата от инвестиции в самите страни членки. Европейската комисия предлага в т.нар. Многогодишна финансова рамка (МФР) бюджет от две трилиона евро за годините 2028 до 2034. Това са около 700 милиарда..

публикувано на 17.07.25 в 13:15

За първи път жена става зам.-шеф на германското външно разузнаване

Германското разузнаване за първи път ще има жена заместник-директор. Габриеле Моншау става вицепрезидент на тайните служби на Берлин. 51-годишната юристка Моншау ще отговаря за централни задачи в германското външно разузнаване. Тя поема поста от Филип Волф, който става началник на отдел и координатор на федералните служби за сигурност в..

публикувано на 17.07.25 в 13:01