Без резултат приключи първото заседание на парламента на Република Северна Македония, на което беше обсъдено вписването на българите в конституцията на страната.
Внесените от правителството изменения предвиждат включването на българите и още пет "части от народи" в преамбюла на Конституцията на Северна Македония. Приемането на промените е задължително условие за свикването на втората междуправителствена конференция между ЕС и Република Северна Македония и реалното започване на преговори за присъединяване на страната към Съюза.
За да минат промените, е необходимо мнозинство от две трети, т.е. гласовете на 80 депутатити. Опозицията обаче остава на мнението си, че няма да подкрепи "конституционни промени под български диктат".
По време на днешното заседание премиерът Димитър Ковачевски отново подчерта, че предложението не е в резултат от ничий диктат и увери, че не е заплашена македонската идентичност:
"Предложението за промяна на конституцията има само една връзка и мотив – влизане в Европейския съюз, което искат голяма част от гражданите, а конституционните промени, които са пред нас, не застрашават нито един въпрос на македонската идентичност."
Депутатът от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова попита дали преди да се правят изменения на Конституцията не трябва първо да се потърси мнението на гражданите. Тя упрекна управляващите, че превишават правомощията си:
"Вие, господа, ги приехте конституционните поправки и се съгласихте да влезете в преговорната рамка, но забравихте, че не сте законодателен орган и не можете да поемате задължения вместо парламента".
Според правилника за работа на парламента на РСМ, дебатите трябва да завършат до края на август.
В Троян ще бъде открита изложбата "Потопеното наследство". Тя показва проучвания на екип от БАН на социалните, културните, ландшафтните и икономическите трансформации, предизвикани от строителството на язовири в България, при това на язовири, от чиито чаши и вододайни зони са били изселвани села и махали. Храмът "Св...
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесе днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се..
На12 май ще бъде извършена планова техническа профилактика - от 9 до 17 часа, на предавателите на ултракъси вълни ПЪСТРЕЦ 4 на честота 88.8 MHz и СВОГЕ 4 на честота 102.4 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg .
Днес следобед в Централния наказателен съд в Лондон ще бъдат произнесени присъдите на шестимата българи, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Петима членове на шпионската клетка – нейният лидер Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов, бяха арестувани през февруари 2023 година. Шестият член Тихомир Иванчев..
Никозия очаква "положително развитие" към разрешаването на Кипърския въпрос с работата на новия личен пратеник на генералния секретар на ООН на острова, чийто мандат официално започва днес. На дневен ред е подготовката на втората неформална петстранна конференция за Кипър, насрочена за юли. Първата среща на президента на Кипър Никос Христодулидис..
Британски войници биха могли да се бият рамо до рамо с европейските си колеги, изправени пред лицето на руската агресия, съгласно знакова сделка, разкриват изтекли документи, видени от вестник "Таймс". Обединеното кралство и ЕС ще представят пакт за отбрана и сигурност тази седмица като част от широкообхватна сделка, която ще осигури на Великобритания..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..