Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Демерджиев: Има още хора, които могат да последват съдбата на Алексей Петров

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Много е опасно да се пипат службите с декларации. Нека някой конкретно да посочи откъде черпи тези данните и нека да изложи мотиви". Това заяви пред БНР бившият вътрешен министър Иван Демерджиев относно кадровите промени в МВР.

"Нормално е да се правят смени, но когато те са ясно мотивирани. За 10 месеца аз и моят екип сменихме 4 областни директори, сега са сменени повече от половината само за 2 месеца. Това са хора, които са назначавани от Бойко Рашков. Новият министът има право да прави тези смени, но когато сменяш повече от половината директори, трябва да се мотивираш ясно, защото всяко едно такова действие е ясен сигнал както към обществото, така и към МВР. Тези хора се изправят срещу изключително тежка престъпност и ако те нямат увереността, че само в следствие на качествата и резултатите им могат да бъдат сменени, много трудно може да се очаква от тях ефективно противодействие на престъпността. Липсата на доверие трябва да се мотивира", коментира той. 

"Министър-председателят поиска от вътрешния министър определени действия и той отзивчиво смени позицията си", каза Демерджиев относно действията към главния секретар на МВР. Той напомни, че този главен секретар не е назначен еднолично от президента, а той е гласуван от кабинет, в който са участвали Кирил Петков, Асен Василев и акад. Николай Денков. 

Ситуацията тогава беше нетърпима, посочи бившият върешен министър и добави, че в момента това не е така:

"Ситуацията в момента не е такава, сравнимо със ситуацията през 2021 г. В момента на мен ми липсват ясно изразени мотиви - коя служба не върши своите задължения качествено и защо нейният ръководител трябва да бъде сменен. Сега под формата на различни лозунги и декларации неотклонно се реализира сценария от изтеклите записи. Там ясно се казва кои са стъпките и те се извършват, независимо че обществото се противопоставя на това. Това очевидно е решено много назад във времето и сега се търсят различни оправдания". 

Показното убийство на Алексей Петров е абсолютно недопустимо, категоричен бе Иван Демерджиев в интервю за предаването "Преди всички". По думите му то е било направено демонстративно и без никакво притеснение от извършителите. Алексей Петров е тясно свързан с актуалните политически процеси, каза той и отбеляза, че повече от 5 години в България "никой не си позволяваше да извършва такива престъпления". 

"Когато създаваш такива трусове в системата за сигурност, не може да не очакваш, че държавата ще отслабне, респективно сектор "Сигурност" ще отслабне. Това са логични последици", категоричен бе той и добави:

"Алексей Петров беше и сценарист, и актьор. Това убийство трябва да се разследва много внимателно".

Според него убийството на Петров е въпрос на национална сигурност

"Има още хора, за които се притеснявам, че могат да последват неговата съдба. Аз се сещам поне за няколко човека, които са в сходна ситуация - по-малко от пръстите на едната ръка", каза той. 

Не ми е известно по времето, когато бях министър, да са постъпвали сигнали за заплахи към политици, декларира бившият силов вицепремиер: 

"Не са постъпвали сигнали и не ми е известно да е назначавана охрана". 

Цялото интервю с Иван Демерджиев и коментар на Николай Христов чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт.  Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва да..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54
Кирил Петков

ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори

Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..

публикувано на 21.02.25 в 12:37

НАП проверява борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна

Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги.  Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..

публикувано на 21.02.25 в 12:07

Внесоха в НС предложение за издигане на Йонко Грозев за съдия в КС

Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..

публикувано на 21.02.25 в 12:06
Изображение на Тутмос ІІ върху релеф от Карнак

Какво знаем за гробницата на Тутмос II - най-значимото археологическо откритие от 1922 г. насам?

Археолози в Египет откриха гробницата на цар Тутмос II. Такова значимо  археологическо откритие там не е правено от 1922 година, когато е намирена тази на Тутанкамон. Новото откритие е п оследната от липсващите царски гробници на египетската Осемнадесета династия, управлявала в продължение на повече от два века - между 1550 г. пр.н.е. и..

публикувано на 21.02.25 в 11:51
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25