Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бела Бенова за любовта към морските фарове в поезия и фотоси

4
Снимка: ФБ/По пътя на пулсиращата светлина

Морските фарове са темата на живота на Бела Бенова и тя почти всяка година предприема пътешествия с колело до различни дестинации по света, за да снима фаровете. За последните й пътешествия в Швеция и Шотландия, както и за книгите и стиховете й, Бела Бенова разказва в "Нощен Хоризонт":

"Родена съм във Варна и от ранна детска възраст съм израстнала със светлината на фар Галата, която гледах от балкона в къщи. Но макар, че още като дете да се преместихме в София, любовта ми към морето остана завинаги...

А идеята към заснемането на морските фарове се зароди съвсем спонтанно в лятото на 2006 година по време на стажът ми за доктурантура във Франция. През 2007 пролетта реших да олганидирам велосипедно шествие по всички български фарове и да ги заснема, разказа за "Хоризонт" Бела Бенова.

Фотографията е другата ми голяма безконечна любов, както и желанието ми да интервюирам пазачите на фарове. В началото нямах идея как точно това ще бъде представено на широката публика, но след 6 години вече първата ми книга беше вече факт, допълни Бенова.
Бела Бенова
От 2007 г. тя се занимава с пътешествия с цел заснемането на морски фарове по света. Хиляди са фаровете, които е заснела.

А обиколките по света се осъществяват вече 20 години с едно и също издържливо, както го нарича любителката на фарове, колело.

"То е осиновено от най-добрият ми приятел, който замина за САЩ и ми го остави да го пазя, а с колелото обиколих 20 европейски държави..., спомня си Бенова.

Тя е автор на различни материали по темата за морските фарове: в периодичния печат - списания „Морски Свят“ и „Одисей“, вестници, електронни издания, както и в няколко книги. Участва в различни литературни четения и други събития, като член на литературните организации: Асоциация на младите български писатели, Организация на Писателите Странници, Отвъд кориците. Публикувала е проза и поезия онлайн в различни издания, портали и формати.


Пътешествията, изложбите, представянията на книгите досега са получавали значим отзвук по електронните и класическите медии в България. Международните представяния на изложбата „Дом на Светлината” – морски фарове от България и света и пътеписа за фаровете са били в: Прага, декември и май 2018 г. и Люксембург, 26 септември 2020. Проектите й включват Брюксел, Рейкявик, Дъблин, Талин, Виена и др. Изложбата има над 10 издания в страната, а част от нея е перманентна експозиция, която може да се види в село Емона.

"Това лято бях в Швеция, но летях с колелото и в самолет. Също успях да довърша пътешествието си от преди две години в Дания, когато пропуснах от небрежност един немалък остров в Дания с 10 - ти фара. Така че, този път не ми избягал.

В Швеция изминах над 2000 км. Иначе често ходя с повече от повече багаж, отколкото ми трябва, храна и вода за два дни напред... , каза още Бела Бенова.
Бела Бенова
Бела Бенова е инженер по образование (Магистър ТУ-София, PhD - Universited'Artois, Франция + ТУ-София).

Освен това е пътешественик, фотограф, писател.

Като фотограф има редица самостоятелни фотоизложби, както и участия в групови изложби. Нейни фотографски творби са награждавани в различни конкурси.

Автор е на 5 книги, 3 от тях са илюстрирани със собствени фотографии. Нейните книги са "По пътя на пулсиращата светлина"-велопътешествие по българските морски фарове през 2007 г., пътепис (2013); "Врати"- сборник поезия и миниатюри (2015); "Гостенка в миналото": Бетюнски дневник март-май 2006, сборник есета (2016). И трите книги са на издателство СТАЛКЕР, Варна.

Пътеписът е издаден и на английски - Following the Pulsing Light (Skala Print, 2020). Последната книга на Бела Бенова е стихосбирката „ЕГОистини“ (Потайниче, 2021). Творческата страница вижте тук.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56