Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъжда еднофазно съгласуване на проектите при определени категории паметници на културата

Арх. Мартин Христов: Голяма част от ценните сгради нямат разработени режими за опазване и съхранение

Промени в Закона за културното наследство ще облекчат административните процедури

| Интервю
Снимка: Яна Боянова

Министерството на културата подготвя промени в Закона за културното наследство. Целта е да бъдат съкратени сроковете за съгласуване на проектите, както и да се облекчат административните процедури в системата на културно-историческото наследство. Това съобщи заместник-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев на работна среща с представители на Камарата на архитектите. Обсъжда се възможността за еднофазно съгласуване на проектите при определени категории паметници на културата.

На срещата е коментиран и проблемът с липсата на режими за опазване на много недвижими културни ценности у нас. Често те нямат окончателен статут и липсва регламент за допустимите намеси в тях. Това ги поставя в опасност, предупреждават от Камарата на архитектите.

В момента сроковете за одобряване на инвестиционни проекти за сгради, които представляват ценности, официално са 4 месеца, но реално се разтягат до близо година, понякога и повече, поясни пред БНР арх. Мартин Христов, който е заместник-председател на Камарата на архитектите.

Ако притежавате сграда културна ценност и направите проект, той трябва да се съгласува в Националния институт за недвижимо културно наследство и в Министерството на културата. Експертите в министерството, които подготвят становища за цяла България, са едва трима, посочи той.

"Това е физически невъзможно да се извърши по този начин. Поне трябва да се увеличи съставът на тези хора, за се спазват сроковете."

Една от идеите е само паметниците от национално и световно значение да останат на двустепенно съгласуване, уточни арх. Христов в предаването "Преди всички".

Обмисля се да се открият звена в големите градове, тоест процесът да се децентрализира. Това би ускорило процедурата по съгласуване, смята специалистът.

Много голяма част от сградите, които представляват ценности, нямат разработени режими за опазване и съхранение – тоест оценка от специалист, степенуваща най-ценните ѝ качества, които я правят паметник. Така се създават правила, според които е ясно кое може да бъде ремонтирано и докъде собственикът може да се разпростира, когато реши да предприеме действия. Сега собствениците се съобразяват единствено с условията на общия устройствен план в съответния град.

Обсъжда се идея в големите градове, където има стотици сгради без режими, да се създадат работни групи, за да започне създаването на такива режими, отбеляза още Мартин Христов. За това ще бъде необходимо целево финансиране на общините.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Слави Трифонов: Да направим всичко възможно да задържим младите лекари в България

"Разбира се, че младите лекари са прави и не само, защото са млади, а защото държавата трябва да направи всичко възможно, за да ги задържи да работят и да живеят в България". Това написа във "Фейсбук" Слави Трифонов.   Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации Д-р Белослава Томова: Не сме..

публикувано на 04.07.25 в 10:30

Скандал в парламента доведе до прекъсване на заседанието

Вицепремиерът Атанас Зафиров обяви в парламента, че до края на месеца ще бъдат приети законодателни промени, с които да се гарантира достойно заплащане в сектор здравеопазване. Така той отговори на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев по повод протестите на младите медици. Блиц контролът, в който на актуални въпроси отговарят..

публикувано на 04.07.25 в 10:28

ПП-ДБ ще внесат вот на недоверие към правителството през септември

От "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесат вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" през септември, за да не се пречи на влизането в еврозоната. Това заяви депутатът от коалицията Ивайло Мирчев. "Ние сме подготвили букет от аргументи за вота на недоверие. Само че той ще бъде през септември. В това управление вече има по..

публикувано на 04.07.25 в 10:16

Рекорден студ скова Аржентина, Чили и Уругвай

Полярна въздушна маса от Антарктида е донесла рекордно ниски температури в трите южноамерикански държави и взе най-малко 15 жертви. Правителствата наредиха отварянето на кризисни центрове за подслон. В Аржентина най-малко девет бездомници са загинали от студ през настоящата зима, според местна неправителствена организация. В сряда столицата..

публикувано на 04.07.25 в 10:07
Пожар на о-в Крит.

Обявиха бедствено положение на остров Крит в района на големия пожар

Овладян е пожарът на остров Крит до град Йерапетра, но вятърът разпалва нови огнища. Огнеборците остават на място. По въздух и днес гасят самолети и хеликоптери. Властите обявиха извънредно положение в целия район, засегнат от огъня. Полицията съобщава, че пет хиляди туристи са били евакуирани с лодки. Настанени са в други хотели и квартири...

публикувано на 04.07.25 в 09:57

Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител

Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител.  Той влиза в 51-ия парламент на мястото на подалия оставка като депутат Кирил Петков, който преди това се оттегли и като съпредседател на "Продължаваме промяната". НС прие оставката на Кирил Петков като депутат Депутатите промениха и днешния си работен план, като с..

публикувано на 04.07.25 в 09:46
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Заплащането на младите лекари ще се нормализира демографски

Поколенията на Априлския пленум все още са на основните позиции в здравеопазването, въздействат и държат системата. Тези поколения ще излизат от активна трудова възраст и с оглед на демографската пирамида заплащането на младите лекари ще се нормализира . Това мнение изрази пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за..

публикувано на 04.07.25 в 09:12