Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От години без регламентирани плажове в силистренската акватория на Дунав

Дунав
Снимка: Незабравка Кирова

В силистренската акватория на Дунав регламентирани плажове липсват, а от скоро в града няма и басейн.

Но въпреки забраната за къпане в реката, има хора, които продължават да търсят спасение в жегите именно по крайбрежието.

Така, както някога, но напълно законно са го правили техните родители.

Днес всяка година да се издават заповеди, които забраняват къпането в речните води.

Дунав

Едва ли има силистренец, който да не е виждал архивни снимки или да е чувал от родителите си за понтонния басейн, за плаващите ресторант и естрада, за летните плажове по крайбрежието.

За тях с носталгия си спомня в "Чуй лятото" известният на всички в околията Пенчо Великов, дългогодишен треньор по плуване и воден спасител.

"Преди десетки години всичко това беше организирано - градът се изнасяше на плажове край Дунава - имахме невероятни плажове през 1969 до към 1990 година. Всичко беше направено за хората срещу миимално заплащане и с всички хигиенни изисквания за отмора и почивка на плаж край Дунава, каза още Великов.

"Не само това - с кораби хората се изнасяха там на прохлада, имаше скари, чорба, хубава обстановка, спомня си с тъга и носталгия той.

В спомените му са и прояви като "Плуване към спомена", когато се изразяваше почит към паметта на отдалите живота си на Дунав и на един от островите се събираше множество силистренци.

И днес въпреки заповедта на кмета на общината, която забранява къпането в Дунав, на мнозина са известни едно-две местенца, облагородени от добросъвестни граждани, за плаж, отмора и разхлаждане в реката, на километър от града.

Там имаше и рибари.


Оказва се, че официални плажове няма по цялото българско крайбрежие на реката, каза за "Чуй лятото" заместиник - кметът на Силистра инж. Тихомир Борачев. Той сподели, че е разговарял със свои колеги, които са потвърдили. Според него причините са много.

Едната причина е, че реката е опасна на някои места, а на второ място има риск от натравяне, във водата са открити и опасни за здравето бактерии. 

Не е проучван опита на северната ни съседка Румъния, каза още инж. Тихомир Борачев, но пое ангажимент да говори с колегите от отсрещния на Силистра град Кълъраш, тъй като там, а и не само там има плажни ивици по брега на Дунав, с чадъри, шезлонги и спасители

За да бъдат предприети действия от страна на местните власти освен пари, на първо място ще са необходими и промени в Закона за водите, които да урегулират собствеността около крайбрежието на Дунав и развитието на плажовете по реката.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11