Атаки с дронове по украинските пристанища и по Москва белязаха и днешния, 546-и ден от войната между Русия и Украйна.
Украинските власти съобщиха за тежки щети по портовете Рени и Измаил на делтата на Дунав, които се превърнаха в основни изходни точки за експорта на земеделска продукция след като Русия блокира Одеса. Експортният капацитет на Измаил намаля с 15 процента в резултат на снощната атака. В Рени са били унищожени десетки хиляди тонове храни, или общо 270 хиляди тона, откакто руснаците започнаха планомерно да бомбардират двете пристанища, съобщи министърът на инфраструктурата Олександър Кубраков.
Руската столица бе подложена на дронен "тормоз" за шеста поредна нощ. Два безпилотника бяха свалени в Подмосковието. Трети достигна и се разби в сграда на 5 километра от Кремъл, без да причини човешки загуби.
И двете страни съобщават за цивилни жертви на обстрел и бомбардировки по границата и фронтовата линия - трима загинали в руската Белгородска област, двама при бомбардировка на училище в украинския град Ромни недалеч от Суми.
Украинското министерство на отбраната съобщи за голям успех чрез взривяването на руски зенитно-ракетен комплекс С-400, базиран в западната част на Крим. На международен форум в Киев президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди и днес, че ликвидирането на окупацията на полуострова остава крайната цел на страната му:
"Крим ще бъде деокупиран както всички останали части от Украйна, които за жалост са все още под властта на окупатора. Ние знаем как ще се завърнем в Крим. Знаем колко път всеки от нас трябва да извърви. Знаем колко трудна и опасна е тази задача. Но виждаме, че има начин това да се случи, видяхме изключителните постижения на украинските воини през последната година"
каза украинският президент.
След близо 3-месечни сражения в Запорожието украинските войски на десния бряг на Днепър остават на повече от 80 километра от Крим.
Разговор с високи залози, по думите на един от участниците, предстои в Аляска. Доналд Тръмп и Владимир Путин се срещат тази вечер, а основната тема ще е постигането на мир в Украйна. Тръмп обяви, че ако тази цел бъде изпълнена страната му може да прави бизнес с Русия, както и съвместно с Европа да осигури исканите от Киев гаранции за сигурност...
Филмите на ужаса имат доста сериозна аудитория и в България . Това каза пред БНР режисьорът и сценарист на късометражни филми Александър Томов-син, като уточни, че неговите предпочитания са насочени към психологическия ужас . Той работи върху нов късометражен филм - "Никол, къде си", който е третият му проект след "Чувствам се самотен" и "Някъде..
Започна изтеглянето на 22 цистерни от товарната композиция, която дерайлира рано тази сутрин. Паралелно се премахват и обгорелите цистерни, съобщиха от министерството на транспорта. Товарната композиция е на частния железопътен превозвач "Булмаркет ДМ", собственост на Станко Станков. Товарен влак с цистерни с дизел горя близо до Симеоновград..
След десетки жалби от Плевен заради липсата на питейна вода омбудсманът Велислава Делчева се обърна към министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов с настояване да бъдат предприети спешни мерки за разрешаване на проблема. Делчева настоява за алтернативно осигуряване на питейна вода за местата на воден режим, включително..
СДВР провежда специализирана полицейска операция на територията на столицата с цел извеждане в известност на максимален брой водачи, които притежават шофьорска книжка със съмнителен произход. Комисар Станислава Тодорова, заместник-началник на Трето районно управление към СДВР, посочи, че след приключването на операцията ще бъде направена..
Денят, в който почитаме Божията майка и християнската църква отбелязва Успение на Пресвета Богородица, е сред най-предпочитаните за извършване на тайнството кръщение. На храмовия празник, в църквата "Успение Богородично" в Габрово няколко семейства избраха да въведат децата си в християнската общност. Храмът "Успение Богородично" в Габрово..
Да станеш родител не винаги значи да чуеш първия плач в родилната зала . Понякога срещата с детето ти е в малка стая, с много очакване, тихо вълнение… и едно "Здравей", което променя всичко. В свят, в който обичта няма кръвна група, едно семейство в Силистра отваря вратата на дома си – и на сърцата си – за две деца . Днес те са на 13..
" Консервната промишленост в България може би е пред своя край. Скоро на рафтовете в магазините ще се предлагат кисели краставички от Индия, печени..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..
На 5 август вечерта, паралелно с предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт", в ефира на радио Би Би Си 3 във Великобритания вървеше прякото..