Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия посрещна с възторг лунното кацане на "Чандраян 3"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Историческият момент, в който спускаемият апарат от мисията "Чандраян 3" се приземи успешно на Южния полюс на Луната, бе посрещнат с овации в контролния център на Индийската космическа агенция "Исро"

"Незабравим момент. Това е феноменално. Това е вик на победа за нова Индия", заяви в привествено слово премиерът на страната Нарендра Моди.

Близо 7 милиона души наблюдаваха на живо в YouTube кацането на апарата.

Това беше вторият опит на Индия да приземи невредим космически кораб на Луната и идва по-малко от седмица след провала на мисията на Русия Луна-25. Хората в цялата страна бяха залепени пред телевизионните екрани и казаха молитви, докато космическият кораб се приближаваше към повърхността.

Защо е важно и историческо постижението на Индия? Неравният терен на Южния полюс на Луната прави кацането там изключително трудно.

Досега нито един апарат не е кацал в полярните райони на Луната. Южният лунен полюс е цел, тъй като на полюсите слънцето грее ниско - винаги се намира под или малко над хоризонта. Температурате в кратерите там достигат до минус 200 градуса и се смята, че вероятно в тях има залежи на лед.

Именно този лед може да достави гориво, кислород и питейна вода за бъдещи мисии, а един ден и да бъде извор на живот за нови заселници на Луната.

Очаква се апаратът "Чандраян-3" и неговият роувър-луноход да останат две седмици на Луната, където ще прави серия от експерименти и спектометрични анализи на минералния състав на лунната повърхонст.  

Мисията “Чандраян-3” струва 6,1 млрд. рупии или 75 млн. долара - по-малко от разходите за холивудския космически трилър от 2013 г. "Гравитация" от 2013 г.

Очаква се Индия да стартира нова космическа мисия през септември за изследване на Слънцето. Азиатската страна е планирала и изпращане на човек в космоса, като подготовката за това ще бъде готова до 2024 г. За момента обаче не е обявена официална дата за това.
Индия стана първата страна в света, която успешно  приземи космически апарат в района на южния полюс на Луната.

 "Чандраян 3" и неговият луноход ще останат две седмици на естествения спътник на Земята за серия от експерименти и  анализи на минералния състав на повърхоността.

Така Индия вече е четвъртата страна с успешна лунна мисия след САЩ, Съветския съюз и Китай. Миналата седмицата първата руска лунна мисия от близо половин век насам завърши с провал  след като станцията "Луна 25" падна и се разби на лунната подвърхност.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11
Турският външен министър Хакан Фидан.

Турският външен министър е на посещение във Франция

Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..

публикувано на 02.04.25 в 21:59