Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия посрещна с възторг лунното кацане на "Чандраян 3"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Историческият момент, в който спускаемият апарат от мисията "Чандраян 3" се приземи успешно на Южния полюс на Луната, бе посрещнат с овации в контролния център на Индийската космическа агенция "Исро"

"Незабравим момент. Това е феноменално. Това е вик на победа за нова Индия", заяви в привествено слово премиерът на страната Нарендра Моди.

Близо 7 милиона души наблюдаваха на живо в YouTube кацането на апарата.

Това беше вторият опит на Индия да приземи невредим космически кораб на Луната и идва по-малко от седмица след провала на мисията на Русия Луна-25. Хората в цялата страна бяха залепени пред телевизионните екрани и казаха молитви, докато космическият кораб се приближаваше към повърхността.

Защо е важно и историческо постижението на Индия? Неравният терен на Южния полюс на Луната прави кацането там изключително трудно.

Досега нито един апарат не е кацал в полярните райони на Луната. Южният лунен полюс е цел, тъй като на полюсите слънцето грее ниско - винаги се намира под или малко над хоризонта. Температурате в кратерите там достигат до минус 200 градуса и се смята, че вероятно в тях има залежи на лед.

Именно този лед може да достави гориво, кислород и питейна вода за бъдещи мисии, а един ден и да бъде извор на живот за нови заселници на Луната.

Очаква се апаратът "Чандраян-3" и неговият роувър-луноход да останат две седмици на Луната, където ще прави серия от експерименти и спектометрични анализи на минералния състав на лунната повърхонст.  

Мисията “Чандраян-3” струва 6,1 млрд. рупии или 75 млн. долара - по-малко от разходите за холивудския космически трилър от 2013 г. "Гравитация" от 2013 г.

Очаква се Индия да стартира нова космическа мисия през септември за изследване на Слънцето. Азиатската страна е планирала и изпращане на човек в космоса, като подготовката за това ще бъде готова до 2024 г. За момента обаче не е обявена официална дата за това.
Индия стана първата страна в света, която успешно  приземи космически апарат в района на южния полюс на Луната.

 "Чандраян 3" и неговият луноход ще останат две седмици на естествения спътник на Земята за серия от експерименти и  анализи на минералния състав на повърхоността.

Така Индия вече е четвъртата страна с успешна лунна мисия след САЩ, Съветския съюз и Китай. Миналата седмицата първата руска лунна мисия от близо половин век насам завърши с провал  след като станцията "Луна 25" падна и се разби на лунната подвърхност.


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели вчерашните предсрочни парламентарни избори и ще има нужда само от един коалиционен партньор за съставяне на правителство. Това вероятно ще бъдат социалдемократите на отиващия си канцлер Олаф Шолц. От Берлин предава специалният ни пратеник Весела Владкова...

публикувано на 24.02.25 в 08:04

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" организират пред президентството

У нас пред сградата на президентството гражданско движение БОЕЦ и още три организации свикват тази вечер  "Граждански събор в подкрепа на Украйна". Ще бъдат издигнати искания за справедлив мир и победа на Украйна. Лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев заяви: "Целта през тези 3 г. на свободния свят и на Украйна беше една – победа над..

публикувано на 24.02.25 в 08:00

ЕС приема още санкции срещу Русия

Очаква се днес министрите на външните работи на ЕС да одобрят 16-ия санкционен пакет срещу Русия - на датата, на която преди три години започна руската инвазия в Украйна. Украинският им колега Андрий Сибига ще участва по видеоконферентна връзка.  По предварителна информация, ще бъде забранен вносът на алуминий в ЕС от Русия, ще бъде отнет..

публикувано на 24.02.25 в 07:51
Военни в центъра на Киев, 10 март 2022 г.

Навършват се 3 г. от началото на руската война в Украйна

В деня, в който се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна, Русия отново предприе атака с дронове камикадзе. Тревога за въздушна опасност беше обявена в редица области на страната, включително района на столицата. В Киев късно снощи се чуха експлозии. Системите за противовъздушна отбрана са отблъснали атака на бойни..

публикувано на 24.02.25 в 07:37

След общинските услуги и в евро - напрежение в Бобошево, без драми в Кюстендил

Без агресия и батални сцени като тези от протеста на "Възраждане" в София, но все пак съпътствано от напрежение се оказа въвеждането на еврото и в Кюстендилско.  В Бобошево възникна такова заради предстоящото обозначение на стойността на вcичĸи oбщинcĸи ycлyги, дaнъци и тaĸcи ĸaĸтo в лeвa, тaĸa и в eвpo. Гласуването е насрочено за четвъртък...

публикувано на 24.02.25 в 07:25

НСТС обсъжда Бюджет 2025

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно заседание днес, съобщиха от правителствената пресслужба. В дневния ред на заседанието влизат проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.; проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.; проект на Закон за..

публикувано на 24.02.25 в 07:05

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36