Кулминационното оперно събитие в афишите на двата летни фестивала в морската ни столица – “Опера в Летния театър“ и “Варненско лято“, беше спектакълът на операта “Тоска“ от Пучини на 16-и август. Той привлече в препълнения с публика Летен театър във Варна музиканти, музикални продуценти и журналисти, ценители на оперното изкуство от цяла България и от чужбина. Неслучайно – такъв състав протагонисти не може да се чуе често на българска сцена!
Съвършената Красимира Стоянова беше в заглавната роля. Един от най-големите български тенори в момента, след загубата на Камен Чанев – Милен Божков, й партнираше достойно в ролята на Марио Каварадоси. Баритонът Пламен Димитров, който само преди месец получи отлични отзиви от международната публика и критика в ролята на Алберих в тетралогията “Пръстенът на нибелунга“ на Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера, изгради много силно и завладяващо – и вокално, и артистично, и образа на злодея Скарпия. Диригентът Павел Балев извайваше наистина майсторски пучиниевата музикална тъкан така, че до публиката просто да достига най-красивата и изразителна звукова картина, а специалистите да си дадат сметка, че води спектакъла по такъв начин, че да даде възможност на певците да запазят свежестта на гласа до самия финал – без усилие, без натискане и съответно без умора. Дори и в концертно изпълнение тези певци и диригент биха пресъздали вълнуващо и музикално изкусно пучиниевия шедьовър, но беше още по-хубаво, че гледахме възстановка на класическата постановка на Кузман Попов.
Не е необходимо да правя подробен анализ на спектакъла. Мога с чиста съвест да кажа, че това беше образец, към който да се стремят всички български театри. Събитие на годината в този репертоар, което неслучайно предизвика толкова голям интерес и донесе духовната наслада на публиката, че и България е истинска европейска и световна оперна сцена. Не само, че българските оперни певци са една от емблемите на страната ни по света като киселото мляко и шампионките по художествена гимнастика, но че можем да ги гледаме и слушаме в спектакли и тук, в Родината им!
Чуйте в звуковия файл отзивите на музикалния мениджър Мила Павлова, на декана на Инструменталния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров“ Ясен Теодосиев, на изявения млад тромпетист Георги Грозев – студент в Кралската консерватория в Гент, и на световноизвестния български тенор и вокален педагог Божидар Николов.
Всички ние след спектакъла на операта “Тоска“ от Пучини пяхме заедно “Многая лета“ за оперната прима Красимира Стоянова, която пя за нас навръх Рождения си ден в Летния театър във Варна.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..