Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хакан Фидан пристига утре на двудневно посещение в Русия

Министерство на външните работи на Руската федерация
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан пристига утре на двудневно посещение в Русия, потвърдиха от руското министерство на външните работи.

Фидан и руският му колега Сергей Лавров ще обсъдят ситуацията в Украйна, Сирия, Либия и Южен Кавказ. Сред темите ще бъде и възможността за възобновяване на споразумението за експорт на украинско зърно през Черно море.

Русия излезе от споразумението миналия месец и фактически блокира пристанището Одеса с аргумента, че западните санкции възпрепятстват собствения ѝ износ на земеделска продукция.

В отговор Украйна обяви "хуманитарен" коридор за товарни кораби от Одеса за Истанбул покрай бреговете на Румъния и България. Но при визитата на Хакан Фидан в Киев миналата седмица украинският първи дипломат Дмитро Кулеба подкрепи усилията на Турция за възобновяване на зърнената сделка.

От руското външно министерство обявиха, че най-добрата алтернатива на Черноморската сделка е Турция да реекспортира 1 милион тона руско зърно за най-нуждаещите се страни, като цената му бъде занижена, благодарение на субсидии от Катар.


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Обществена поръчка за 13 000 персонални полицейски камери и 1800 видеорегистратора за МВР

Всички полицейски служители трябва да преминат през обучение за техники за задържане, за деескалация и за самозащита и задължително да са с включени бодикамери при всяко взаимодействие с гражданите. Това заяви министър Даниел Митов на национално съвещание на МВР. Министър Митов: Към Жандармерията ще бъде обособен сектор за инструктори, обучаващи..

публикувано на 16.06.25 в 19:04
Министрите на отбраната на България Атанас Запрянов и на Франция Себастиен Льокорню (вдясно)

Министрите на отбраната на България и Франция подписаха споразумение за съвместно придобиване на радари

Министърът на отбраната Атанас Запрянов и министърът на въоръжените сили на Франсия Себастиен Льокорню са подписали днес в Париж рамково споразумение за съвместно придобиване на нови трикоординатни радари. Това включва България да получи основното оборудване за седем 3D радара и предоставянето на услуги, включително обучение на личния състав...

публикувано на 16.06.25 в 18:57

КРС иска среща на институциите заради фалшивите новини

КРС настоява за среща с участието на Съвета за електронни медии, Министерството на вътрешните работи и Комисията по културата и медиите в Народното събрание с цел законодателни промени срещу фалшивите новини в социалните мрежи.  На проведена среща с Асоциацията на инфлуенсърите е постигната договореност за взаимодействие и партньорство.  На 11 юни от..

публикувано на 16.06.25 в 18:50
Таблото показва отменени полети в терминала за заминаващи на летище Бен Гурион, Тел Авив, Израел, 16 юни 2025 г.

ЕС е против Русия да посредничи между Иран и Израел

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че е разговаряла с израелския премиер Бенямин Нетаняху и му е казала, че преговорите са най-доброто решение в дългосрочен план. Фон дер Лайен, която е в Канада за среща на върха на Г-7, беше категорична, че Израел има право да се брани от Иран, който е източник на нестабилност в..

публикувано на 16.06.25 в 18:36
Доц. Мира Майер

Ще се превърне ли конфликтът между Иран и Израел във война на изтощението?

Ако конфликтът между Иран и Израел продължи да се движи по същия сценарий, той ще се превърне в една война на изтощението. Такава прогноза направи пред БНР доц. Мира Майер, експерт по кризите в Близкия изток, преподавател в НБУ. Тя обаче посочи, че има още два възможни варианта за развитие на конфликта в Близкия изток.  "Най-добрият..

публикувано на 16.06.25 в 18:30
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Няма опасност от радиоактивно замърсяване от атаките по съоръженията в Иран

Няма директна опасност от радиоактивно замърсяване от удрянето и дори пробиването на ядрените съоръжения в Иран. Това каза пред БНР Явор Куюмджиев, ядрен експерт и бивш заместник-министър на енергетиката, като изтъкна, че опасността идва от евентуални удари по ядрените реактори в двете държави - Израел и Иран.  Това, че израелските атаки са..

публикувано на 16.06.25 в 18:27
Президентите на Украйна и на Австрия Володимир Зеленски и Александър ван дер Белен - Виена, 16 юни 2025

Зеленски смята да обсъди с Тръмп закупуването на американски оръжия

Президентът на Украйна Володимир Зеленски е на посещение в Австрия, преди да отпътува за Канада, където ще участва  в срещата на Г-7, където ще обсъди възможностите за нова военна помощ за страната му. В същото време Киев и Москва завършиха размяната на военопленници, договорена в Истанбул. Зеленски смята да обсъди с американския си колега Доналд Тръмп..

публикувано на 16.06.25 в 18:20