Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ракетострелци: Ако след протеста няма отзвук, предстои затваряне на площадки и масово неподчинение

| Интервю
Снимка: Кремена Данева

На протест излизат работещи на противоградните площадки в Южна България. Те ще блокират възлово кръстовище на пътя между Пловдив и Хасково край село Поповица. Протестиращите служители на Агенцията за борба с градушките настояват за по-високи заплати. 

Ако след този протест няма никакъв отзвук, предстои затваряне на ракетни площадки и масово неподчинение на работещите в структурите, предупредиха в ефира на БНР ракетострелци, които участват в протеста.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Йосиф Лесов от регионалната структура в село Гелеменово работи в контролния пункт. Посочва като мотив да се включи в протеста "обидно ниските заплати на ракетострелците, лошата инфраструктура, лошите условия на труд" и допълва, че някои от площадките нямат вода и ток.

"Аз съм с висше образование. Даже помолих, ако има опция, да си повиша образованието, да изкарам примерно физика, но няма пари нито за обучение на кадрите, нито за преквалификация, а се очаква да носим отговорности, които са доста високи. Мотивацията да останеш да работиш тук е, че помагаш на хората. Бих я сравнил с работата на пожарникарите."

"Хора с висше образование, които имат образователен ценз, от които се изискват много неща, не можем да докараме 1000 лева. Вчера съм си взел фиша – 1070 лева с нощния труд. Налага се на колегите да са и охрана, и поддържка, и ракетострелец. 24-часови са смените. Искаме по-високи заплати. 10% са малко нищо", отбелязва Стоян Стоянов от Тъжа.

"Ако дадат 15%, ще е за да ни замажат очите."

Противоградна площадка   Снимка: БГНЕС

"Как прецениха, че нямаме нужда от това увеличение? Всеки има семейство, което трябва да гледа. Нямам обяснение", казва ракетострелецът от 27 години Пенко Бончев, който работи на полигона в Поповица.

"Млади хора няма. Средната възраст ни е 53-54 години. Всичко, което дойде, кара по няколко месеца и си отива. Над 30% са останали пенсионери да работят. Щом 30% са пенсионери, направете сметка."

Запитани какви ще бъдат последиците, ако спрат да работят, ракетострелците са категорични - една градоносна клетка, която мине през няколко землища, ще остави местните хора без пари и поминък.

Две са нещата, които могат да те задържат на работа - високото заплащане и любовта към работата – засега е само любовта, но само с любов не се живее, обобщават те.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът към патриарх Даниил: Този избор идва при изпитания и смут. Гледаме към Вас с надежда

Президентът Румен Радев отправи приветствие към новия патриарх по време на церемонията по интронизацията на новия български патриарх Даниил.   "Вярвам, че във вашата високоотговорна мисия и служение вие ще бъдете воден от любовта си към хората и към Бог. Пожелавам ви да отстоявате единството на православието, да въздигате авторитета и достойното място..

публикувано на 30.06.24 в 17:30
Вселенският патриарх Вартоломей

Вселенският патриарх Вартоломей: Вземаме лично участие във вашата радост, което открива нова епоха

" Повтаряме настойчиво , дори и с риск да бъдем сметнати за голословни, че отговорностите на Константинополската църква са установени от Светите Вселенски събори , което ще рече от самия Все свят Дух и от Богоносните Отци, които са се вслушали в неговия деликатен и боготворчески полъх и са описали неизменния опит на Църквата , каза Вселенският..

публикувано на 30.06.24 в 17:15
Общината в Бобошево

Частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево заради недостиг на вода

Частично бедствено положение се обявява в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10 ч. на 1 юли 2024 г. според заповед на областния управител на Кюстендил инж.Александър Пандурски. Това се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община Кочериново и на с. Слатино,..

публикувано на 30.06.24 в 17:01
Патриаршеска катедрала

Защо историята на църквата ни е от съществено значение?

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх. На провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанският митрополит Григорий - 66. Пряко от патриаршеската катедрала Мелнишкият епископ Герасим разказа част от историята на Българската православна църква в словото си преди интронизацията на новия патриарх. Богословът..

публикувано на 30.06.24 в 15:52
Ловчанският митрополит Гавриил

Кой е Ловчанският Митрополит Гавриил?

Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Ловчанският Митрополит Гавриил е човекът, под чиято инициатива и помощ е построен катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий"  – най-големият в страната за последните десетилетия. Няколко години семейството му живее в Чехословакия,..

публикувано на 30.06.24 в 15:38
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът: Избрахме един достоен български патриарх

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела на новоизбрания български патриарх Даниил да бъде „нашият истински духовен водач“. Според нея първите негови думи трябва да бъдат за обединението на българския народ: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Избрахме един достоен български патриарх и искам да му пожелая на добър час. Познавам го от общи..

публикувано на 30.06.24 в 15:14