Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Меглена Костова: Рисувайки чрез нейрографиката, създаваме нови невронни връзки

3
Меглена Костова
Снимка: Мая Данчева

Спомняте ли си, колко много рисувахте, когато бяхте деца. Колко чисти са били мислите ви, колко отпуснато тялото и цялото ви внимание е било отдадено на света, който рисувате. 
Рисували сте семейството си, някаква къща, небе, облаци, слънце. В този момент сте били на това място, с тези хора, щастливи и доволни от нарисувания свят. Нещо повече, за вас като деца, той е бил истински, жив и цветен. И просто ваш, такъв какъвто сте го нарисували.
Мая Данчева, Камен Жеков и Меглена Костова (от ляво на дясно)

Рисуването като терапия влияе на физическото и емоционалното състояние. Енергията вложена в рисуване предизвиква положителни промени, свежо настроение, оптимизъм. Чувствата, които се изпитват са удоволствие и удовлетворение. Прекрасно нали?

Дали можем да управляваме живота си чрез рисунки – убедена е Меглена Костова, гост на "Нощен Хоризонт".

Меглена Костова е дипломиран инструктор по нейрографика в Института по психология на творчеството. Художник и педагог.

Меглена Костова се занимава с нейрографика. Това е визуален метод за работа с подсъзнанието, който следва своя графична азбука. Използва определени графични форми и линии.

Резултатът не е някакво абстрактно изкуство – не. Той е себесъзнателно моделиране към това, към което се стреми човекът, който рисува. Метод за самоусъвършенстване, психологическо въздействие, откриване на решения. Резултатът трябва да е пренастройване на личността за постигане на целите, които си е поставила.

"Аз съм художник и дългогодишен педагог. Но нейрографика я отрих, когато учех по моя метод хората да рисуват с две ръце, за да постигнат баланс между ляво и дясно полукълбо.

Нейрографиката не е нито арт терапия, нито изкуство, това е коуч метод - ние рисувайки нейрографика можем да си задаваме въпроси и да търсим отговори, но няма терапевтичен ефект, както е арт-терапията, затова сме по-близко до коуч метод, разказа за "Нощен Хоризонт" Меглена Костова.
Меглена Костова
Нейрографиката се появява през 2014 г. Рисувайки, ние променяме нашата реалност и то осъзнато, казва Меглена.

По думите й най-първото усещане е постигането на спокойствие, човек дори започва да се прозява, като видя това, аз се радвам, че хората са постигнали това спокойствие, поясни тя. По думите й друг ефект пък е одобряващият, такива хората се наспиват за по-кратко време - тези, които се занимават и рисуват нейрографика.

Методът е руски, има си определени стъпки, чиято цел е да навлизаме все по-надълбоко в своето подсъзнание.

Това е метод, при който съзнанието и подсъзнанието работят в екип и ние ползваме този потенциал от тези 90 на сто подсъзнание, до които обикновено нямаме достъп.

Рисувайки, ние създаваме нови невронни връзки, разказа още Меглена Костова.

Още по темата в зувковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41