Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ДПС заявиха принципна подкрепа

ДПС "за" обединяването на цивилното и военното разузнаване, шефът да не се назначава от президента

Делян Пеевски (вляво) и председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в Народното събрание, архив, юни 2023 г.
Снимка: БГНЕС

ДПС подкрепя принципно лансираната от ПП-ДБ идея за обединяването на цивилното и военното разузнаване, както и ръководителят на евентуалната мегаструктура да не се назначава от президента.  Това каза депутатът от движението Делян Пеевски. 


От думите на Пеевски стана ясно, че са водени предварителни разговори с "Продължаваме промяната - Демократична България" преди първо Атанас Атанасов да лансира тази идея. А ДПС принципно смята, че не трябва с указ да се назначават ръководителите на службите, а да се избират от парламента.

Пеевски посочи, че това не е обезвластяване на държавния глава и не е персонален законодателен акт, свързан с това, че президентът се казва Румен Радев, а предложения, които са в унисон с конституционните промени, които вече бяха внесени в парламента и които са свързани с промени около президентските правомощия и служебните правителства.

От ДПС очакват да видят конкретни законодателни текстове, но подкрепят ръководителите на службите, включително и на обединеното разузнаване, да се избират без  участието на държавния глава.

На въпрос не е ли това обезвластяване на институцията "президент", само защото начело в момента е Румен Радев, Делян Пеевски отговори "не".
"Не е, защото се казва Румен Радев, прегледайте какво сме предложили в Конституцията, ние се движим е в унисон с тези предложения".

Споменатите от Пеевски конституционни промени, свързани с президента, обхващат института на служебното правителство и премахването на ветото и указа на държавния глава на финала на процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система. 

Работата по тези промени, както и по главата "Съдебна система", се очаква да започне след 7 октомври, когато се чака и оценката на Венецианската комисия по предложения проект за промени в Конституцията, под който стоят подписите на депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. 

Освен това Делян Пеевски подкрепи лансираната от общественици, сред които и бившият президент Росен Плевнелиев, идея в Конституцията да се запише, че България е член на Европейския съюз и НАТО.

Според него това е добре, за да бъде гарантирана геополитическата ориентация на страната, но, уточни Пеевски, всички тези разговори ще се дебатират между първо и второ четене на Конституцията, тъй като на първо четене трябва да бъде приет именно проектът, който беше внесен от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС.

Пак тогава ще се води разговорът дали да остане датата 24 май като национален празник.

Очаква се всичко около промените в Конституцията да се изясни след шести и седми октомври, когато трябва да е готов докладът на Венецианската комисия, чиито експерти пристигат в България в края на седмицата.

Мисия на Комисията ще е в София за предварителни разговори този четвъртък и петък. Ако има бележки към конкретни текстове, те ще бъдат взети предвид между първо и второ четене на конституционния проект. От коментари на някои от вносителите обаче стана ясно, че промени ще има и извън становището на Венецианската комисия. 

Няма да остане текстът, според който главният прокурор има право на два мандата от по пет години:

"Само веднъж, 5 години, абсолютно е достатъчно, ние ще внесем това предложение", каза Делян Пеевски.

Не е ясна и съдбата на предложението 24 май да бъде изрично записан като национален празник. Според председателя на Конституционната парламентарна комисия Радомир Чолаков,  тази идея остава "под линия". 

Ще се прецизира и текстът за служебното правителство:

"В последните три години наистина едно несъответствие, има непрекъсваемост на изпълнителната власт, но в парламентарната република законодателната власт се прекъсва. Смятаме, че това е проблем и той между другото може да бъде отстранен с много пестелива редакция, ще видите между първо и второ как ще стане", каза председателят на парламентарната конституционна комисия.

И още: "Конституцията се отваря заради с главата "Съдебна власт", защото има забележки от нашите колеги към Прокуратурата, към Висшия съдебен съвет, към начина на конституиране и прочие.

Всяка друга тема, както виждате, започва да отклонява разговора в други посоки и не ни позволява да се концентрираме върху съдебната реформа", каза Радомир Чолаков.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03