Това каза пред БНР Радослав Христов, председател на Тракийския съвет на зърнопроизводителите и член на НС на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Досега не съм чул да продаваме на цени, които на нас ни харесват. Преработвателите не могат да дадат повече от пазарната цена и това е нормално. Проблемът е с реализацията. Никой не е казал, че мощностите на преработвателите трябва да работят и да бъдат натоварени във всеки момент 100%, посочи той.
В момента у нас има малко над 2 милиона тона слънчоглед. По данни от Министерството на земеделието, през последните години няма преработени повече от 2,7 милиона тона, уточни зърнопроизводителят.
"Искаме забраната да остане, за да купуват българска продукция. Когато тя намалее и видим, че има някаква опасност да останат без суровина, тогава да падне забраната и да се внася слънчоглед, откъдето може и както може. Това е нашето желание. Нищо повече. В 15:00 ч. ще се знае в кои точки на страната, дали сме в София, дали сме с тракторите пред Народното събрание, около Народното събрание, дали сме на "Дунав мост", в момента това ще се реши в 13.00 ч. в Търново от Инициативния комитет", заяви Христов, който е категоричен, че тази година ще работят на загуба.
Запитан какви ще са последствията, ако отпадне забраната за внос от Украйна, Радослав Христов коментира:
"Българската стока ще стои по складовете и ще подпомагаме украинското земеделие."
Спекулира се с това, че разговорите между производители и управляващи винаги се въртят около пари. Не искаме само пари.
Това мнение изрази в предаването "Преди всички" Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на УС на Българската аграрна камара.
Според него управляващите демонстрират незаинтересованост да вникнат в проблемите на земеделския сектор.
"Млечното животновъдство в България е убито. Плодовете и зеленчуците са на същия хал", заяви Караколев.
"Не може да не се обединим, когато гоним общ интерес – защита и запазване на българските производители."
В отговор на въпрос каква е крайната цел на протестите, Караколев поясни:
"Коментираме винаги, когато възникне пожарът. Нямаме механизъм, за да не се допуска този пожар. Не само имаме проблем, ние предлагаме решения. Въпросът е някой тези решения да ги чуе. На всеки министър предлагаме. Зърнопроизводителите в момента са част от общия проблем, но той не е само вносът от Украйна. Има натрупани много остри проблеми."
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..