„Много, много години се канех да напиша тази книга и вече казах - сядам, няма за кога. Много години я мислех, но я написах сравнително бързо, защото всичко беше узряло в мен и искаше да излезе на бял свят“, разказа в „Нощен Хоризонт“ Весела Люцканова.
Люцканова е писател и издател с петдесет творчески и издателски години зад гърба си.
„Господи, помогни на талантливия, бездарният сам ще се оправи!“. Това е бил надпис над вратата в литературната редакция, където е работила Весела Люцканова. Надписът е свален, това става в годините преди промените, но тя удържа на обещанието си да подкрепя единствено талантливите.
Това вероятно е бил и един от мотивите ѝ да напише новата си книга „От хаоса на преживяното с даровити и бездарни“.
С новата си книга Весела Люцканова изпълнява едно свое обещание - да се опита да опише най-важното за нея от всичко преживяно - в един разказ честно, откровено, без маска и без грим – така, както е било.
Повечето ѝ срещи с интересни личности, места, по които е била, превратностите на времето и хората, които са решавали съдбите ни и ние не сме успявали да ги променим.
„Честно поднесената истина изисква усилия - така реших, че трябва да се напише тази книга. Това е моят поглед към събитията, които съм преживяла, точно така, както са се случили и точно с хората, с които съм работила и това, което съм лично видяла, усетила, преживяла. Книгата е моята гледна точка за събитията през тези 50 години“, каза още за „Хоризонт“ Весела Люцканова. И още - книгата е за:
„Допуснатите грешки, любовите, приятелствата и предателствата, човешкото и нечовешкото в нас, багажа ни от умения, ала не премълчава и за алчността, и за жаждата за власт над другите, за надскачането, за агресията на посредствеността, за загубата на доверието ни един в друг и още, каквото е било и каквото не е трябвало да бъде. И всичко това пряко или непряко е било свързано с писането и с лично изстраданото и преживяното“.
„В книгата търся и детството си - намерих го на 17-18 годишна, когато се върнах в София, тук съм родена, тук съм живяла и тук са ме спасили през 1944 г. по време на войната... После всичко е ми е като втори живот, като „подарено“, като живот, в който трябва да има дълбоко вътрешно отдаване на хората, да оставиш нещо след себе си, нещо да промениш - дори един човек да промениш, това не е малко“, каза Люцканова.
За нея в живота винаги надделява преди всичко доброто, хубавото, красивото.
„Лошото и доброто, красивото и грозното винаги вървят ръка за ръка, но човек трябва да умее да ги отсяваи да забелязва красивото, което му позволява да бъде силен“, смята още авторката на романи и сборници.
Младите хора посъветва да надделеят над егото, алчността, агресията, а също и да работят това, което те обичат! Това те трябва да открият - смята тя.
„Аз исках като малка да стана художник, моите родители искаха да стана лекар, но аз това не го умея. Много ми се отдаваше математиката, затова завърших и инженерство“, спомни си още Весела Люцканова.
За новата си книга смята, че е автобиографична, едно пътуване в литературата, за един живот, който е бил отдаден в най-съзнателната си част, години наред на книгата и литературата.
„Това за мен е нещо много ценно, без което не мога. Чета поне 50 страници всяка вечер, иначе не мога да заспя“, допълни авторката.
Романът на Весела Люцканова "КЛОНИНГИ", пръв на темата за клонирането, обиколи света и ѝ спечели известност у нас, и в чужбина. Оттогава тя е написала и издала много романи, сборници с разкази и новели, донесли й множество награди, по важните от които са: две международни - ЗЛАТНА ЗВЕЗДА за престиж и качество и ЕВРОКОН-89 за цялостно научнофантастично творчество, получени в Ню Йорк и Сан Марино, както и много български - за разкази „Сребърния пръстен“ и Голямото читателско жури, както и 25 първи награди и годишна награда на СБП за сборника „БАЙ, БАЙ, ХЕПИНЕС“, за романи: „ЩЪРКЕЛИ НА ЛЕДА“ на изд. „Хр. Г. Данов“ за съвременен романи и за „ЖИВОТЪТ Е ДРУГАДЕ“, годишна награда на СБП, както и две награди на Министерството на културата за принос в развитието на българската литературата, и още други.
Още по темата в звуковия файл.
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
" Най-вероятно Делян Пеевски ще бъде изключен от либералния интернационал , не само защото те са близки със старото ръководство на партията, но мисля,..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..