Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повдигнаха три обвинения на сина на Байдън

Снимка: Pixabay

Три федерални обвинения за притежание на оръжие бяха повдигнати на сина на президента Джо Байдън - Хънтър Байдън. 

Две от обвиненията са за невярна информация при закупуването на оръжието, а третото е за незаконно придобиване на такова. Причината е, че в този период Хънтър Байдън е признал, че е употребявал наркотици.

През юли между съдебните власти и Хънтър Байдън беше постигнато споразумение, според което той се призна за виновен във федералния съд на Делауеър за неплащане на данъци. В замяна получи присъда за пробация. Към това имаше и обвинение за незаконно притежаване на оръжие, но то трябваше да отпадне след две години, ако Хънтър спази условията на т.нар. споразумение за отклоняване.

Още на следващия месец обаче споразумението вместо да бъде финализирано след 5-годишно разследване, то започна да се разпада. Съдия Мериелън Норейка изрази съмнения относно някои детайли, а екипът на специалния прокурор Дейвид Вайс каза, че служител от пробационния отдел никога не го е подписвал и това го прави невалидно. 

Правният екип на Хънтър Байдън обаче твърди, че подписаното от прокурорите споразумение остава в сила. 

Обвиненията към Хънтър Байдън идват само дни след като републиканците в Камарата на представителите започнаха разследване за импийчмънт на президента Байдън с твърдението, че той се е намесил неправомерно в полза на сина си, когато е бил в борда на енергийната компания Burisma в Украйна. 

От Белия дом отричат всякакви нарушения, включително и твърдението на републиканците, че президентът може да е приел подкуп от украински олигарх. 

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Кюстендилско и Радомирско заедно срещу проектите за фотоволтаици в района

От Кюстендилско и Радомирско ще обединят усилията си срещу проектите за изграждане на фотоволтаици в района, казаха активисти. По-конкретно заради паркове, които се изграждат по склоновете на Конявската планина. Както БНР информира, жителите на близкото кюстендилско с.Коняво се обявиха категорично срещу нов проект за фотоволтаична централа в..

публикувано на 11.05.25 в 13:18
Андрий Ермак

Киев: Първо е нужно 30-дневно примирие, после следва всичко останало

Първо е нужно е 30-дневно примирие, после следва всичко останало. Така ръководителят на президентската администрация в Киев Андрий Ермак разясни позицията на страната му, след като руският президент Владимир Путин излезе с идея за преки преговори следващата седмица. Володимир Зеленски определи предложението като позитивен знак, но поиска..

публикувано на 11.05.25 в 13:14

Всяко четвърто дете в Гърция е с психически проблеми

Повече грижи за психическото здраве на учениците въвежда гръцкото министерство на образованието след шокиращи данни на гръцките психиатри. Министреството на образованието обсъжда със специалисти промяна в програмата по психическо здраве на учениците. Официално проучване на психиатрите в Гърция шокира с данни, че всяко четвърто дете има..

публикувано на 11.05.25 в 13:06

Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман

В Оман започва нов кръг преговори чрез посредници между Иран и САЩ за преодоляване на разногласията по иранската ядрена програма.  Специалният американски пратеник Стив Уиткоф заяви, че в клаузите на евентуално споразумение трябва да бъде включено демонтиране на иранските инсталации за обогатяване на уран. Уиткоф отбеляза, че ако днешната среща се..

публикувано на 11.05.25 в 13:00
Радан Кънев

Радан Кънев: Получил ли е инструкции Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум?

Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от ЕНП/ДСБ Радан Кънев, който се завърна преди ден от Киевския форум по сигурността. "Защото българският държавен глава има от 2022 г. насам няколко пъти ясно документирани позиции, които казват, че подобен..

публикувано на 11.05.25 в 12:48

Новият игумен на Зографския манастир бе интронизиран в Атон

Йеромонах Гавриил беше интронизиран като игумен на Зографския манастир в Света гора. На въдворяването присъстваха представители на всички светогорски манастири, духовната управа на Атон и делегации на Гърция и България. В състава на българската делегация са министрите на правосъдието, на земеделието и храните, на икономиката и индустрията и..

публикувано на 11.05.25 в 12:26