Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прекарвайки часове наред в близка дистанция пред екраните на телефоните, децата са изложени на риск от късогледство, каза офталмологът от болница "Лозенец"

Д-р Иво Инджов: През 2050 г. около 50 на сто от хората ще бъдат с късогледство

В малък процент при децата може да се диагностицира и вродена катаракта

2
Д-р Иво Инджов, началник отделение по очни болести в УМБАЛ "Лозенец"
Снимка: болница Лозенец

"От месец май имаме в болница "Лозенец" Специализиран детски очен кабинет, оборудван с всичко необходимо за изследаване на очните проблеми при деца от най-малка възраст до 18 години, каза в "Нощен Хоризонт" д-р Иво Инджов, началник Отделение по очни болести в УМБАЛ "Лозенец" във връзка с организираните безплатни прегледи за деца по случай 15 септември.

"Имаме апаратура за диагностика на новородени и на недоносени деца, допълни специалистът.

Над 50 деца са преминали профилактичен очен преглед в първия ден от кампанията на Медицински център "Лозенец", свързана със старта на новата учебна година.

Безплатни детски очни прегледи преди 15 септември

Детските офталмологични прегледи в болницата се осъществяват от нашия детски офталмолог д-р Гергана Светославова. Те се радват на голям успех. На 10 и 12 септември имахме такива прегледи.

Когато детето е вече вербално, можем да диагностицираме и т.нар. "мързеливо око", то може да се лекува успешно до 7- 8 годишна възраст, поясни още за БНР д-р Инджов.

"Най-честата причина за "мързеливото око" е рефракционна аномалия, като причина за това е най-често далекогледството и предразполагащ фактор е наличието на различен диоптър на двете очи. 

Лечението е първо с адекватна корекция на диоптрите и се прилага закриване на здравото око, с цел стимулиране на другото око, каза офталмологът.

В малък процент при децата може да се диагностицира и вродена катаракта, като причините са наследствени болести и метаболитни болести, както и генетични фактори.

Отделение по очни болести в УМБАЛ

Един от симптомите за "мързеливото око" е кривогледството. При децата често се срещат и алергични конюнктивити, запушени сълзни канали при новородените, ретинопатия при недоносените деца.

Все по-сериозен проблем в световен мащаб става късогледството. Счита се, че през 2050 г. около 50 на сто от хората ще бъдат с късогледство. 

В някои азиатски държави в днешно време около 80 на сто от младежите са с късогледство в различна степен. Основна причина за това е прекомерното натоварване на очите на близка дистанция, разказа още офталмологът.

"Причините са в електронните устройства, малките екрани, пред които децата стоят и след училище и гледат телефоните си от прекалено близка дистанция, това води до удължаване на очната ябълка и от там до късогледство.

При високите степени на късогледство се променя анатомията на окото.

Тези промени при зрението на децата също могат да доведат до глаукома, дегенеративни промени на ретината, които могат да доведат до промени на макулата, която отговоря за най-ясното виждане. С него четем и разпознаваме хората, изтъкна специалистът. 

"Аз се занимавам основно с патология при възрастните пациенти - катаракта, глаукома, макулна дегенерация, изтъкна още младият специалист.

Д- р Инджов поясни, че рискови грепи за макулната дегенерация са възрастните хора, също наличието на някои генетични фактори, диабет, тютюнопушене.

При сухата форма на макулна дегенерация няма особено ефективно лечение, но при влажната форма прилагаме специални инжекции с много добър ефект.
По думите му това са болести, които със застаряването на населението, ще нарастват като процентно съдържание.

Екипите на Отделение по очни болести в УМБАЛ "Лозенец" вече проведоха изнесени прегледи за глаукома и катаракта при възрастни пациенти в Ботевград, на 16 септември предстоят такива прегледи в Самоков, а октомври е в Етрополе и отново в Самоков.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12