Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна"

Валерий Тодоров: Замеряме се с пропаганда!

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: БНР

Централната банка на Русия обяви вчера увеличение на основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 13 на сто и прогнозира инфлацията през тази година да достигне 6-7 процента при целеви 4. През август увеличението на основната лихва беше с 350 базисни пункта - защото рублата стана по-евтина от 1 щатски цент. Новият лихвен скок беше предприет след като курсът на руската валута отново наближи този психологически праг. Вчера близо 97 рубли купуваха 1 долар. Ръстът на икономиката е възпрепятстван от затягането на пазара на труда, предупреди още централната банка в Москва.

Президентът Владимир Путин, който говори тази седмица във Владивосток, на традиционния годишен икономически форум, даде да се разбере, че одобрява политиката на централните банкери. "Да, това сдържа икономиката, но намалява инфлацията", заяви той.
Периодично се предприемат мерки за стабилизиране на рублата, обясни пред БНР Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР в Русия. 

"В момента тревогата на Русия е, че ако продължи този  конфликт, обемът на санкциите и секторите, които са засегнати от тях, може да дестабилизират допълнително рублата. Сред мерките, които в момента се предприемат, е ограничаването на износа на рубли до 100 милиона. Твърди се, че рублата се стабилизира". 

Забелязва се един силен и рязък спад в приходите от нефт и газ, обясни Тодоров.

"Путин постави като акцент ускореното внедряване на тръбопроводни мощности в посока към Китай, Индия и въобще Азия. Но този праг, които беше въведен за цените на енергоносителите, също оказва натиск върху Русия. Това е изгодно за нейните азиатски партньори. Саудитска Арабия също изкупува петрол от Русия и увеличава запасите си. Китай е натрупал рекордни резерви от енергоносители".

Част от мерките се преоринтират към социални програми – газификация, изграждане на нефтопроводна мрежа в райони, които бяха в социална сянка, отбеляза Валерий Тодоров. 

"Войната е едно тежко бреме. Това е иконимическа тежест. Вече се говори за забавяне на ръста на икономиката. За първи път Русия призна, че има дефицит на работна ръка. Този проблем ще възникне и за Украйна.".

Има обаче и един положителен ефект от санкциите, разясни той. 

"Те дадоха възможност да се организират алтерантивни прозиводства на стоки".

Русия се опитва да компенсира недостига на валута по два начина, разказа журналистът.

"Веднъж, създавайки собствена блокчейн програма. От друга страна част от търговията в БРИКС се осъществява във валути на всяка една от страните. Това се прави между Китай и Русия и между Индия и Китай. Представлява опит да се възпира и натиска на долара". 

Предстоящите избори в Русия и в Америка оказват влияние на случващото се, смята журналистът.

Засилването на националистическите тенденции може да постави под въпрос съгласуваната политика на Запада относно конфликта в Украйна, отбеляза още Тодоров.

Цялото интервю на Деян Йотов с Валерий Тодоров може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33