Протестът на земеделските производители ще продължи и утре. Участниците в разговорите в Министерския съвет бяха посрещнати със смесени чувства. Най-силно одобрение срещна забраната за внос на слънчоглед, но протестиращите смятат, че не са изпълнени всичките им искания.
Протестиращите настояват за пълна забрана на вноса:
"Въобще не ни удовлетворява това, което беше договорено. Ами това е поредната глупост. Ние искаме едно нещо - спиране на вноса на всички видове продукти от Украйна, докато не се изкупи продукцията на българския пазар с цени не по-ниски от себестойността".
"Много работи има, които не се изпълняват, които бяха заложени в нашите точки".
"Мисля, че има уловка в тази част, че се визира само слънчогледа като култура, която е проблемна и по този начин се цели да се отпратят зърнопроизводителите и животновъдите да останат без защита. Тях не ги защитава нищо от тези решения, които са взети в момента".
"Ами например, защо всички лаборатории на другите държави хванаха зърно с радиоактивни там, пестициди имаше, само нашите лаборатории в България не можаха да отчитат нито един ТИР, влязъл с такова зърно. Даже твърдят, че било с по-добри качества от българското. Другото - какво правим? Тровим си децата, нали? И в бъдеще какво ще стане с химикали, които идват? България ще бъде пълна с ракови заболявания. Бъдете сигурни".
Никой от протестиращите земеделци обаче не отговори през последни дни на въпроса: "Колко от неговата селскостопанска продукция е продал и на каква цена през последните няколко месеци (от май насам), когато Европейската комисия беше наложила забрана за вноса на украинска селскостопанска продукция в пет държави, сред които и България".
ЕК отмени забраната на 15-и септември, след като на 2-ри май наложи ограничения върху вноса на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, за да облекчи свръхпредлагането на зърно в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия.
Канадците гласуват на парламентарни избори на фона икономическа несигурност и наложените от Съединените щати мита. Гласоподавателите трябва да решат дали да дадат на временния премиер Марк Карни от Либералната партия пълен 4-годишен мандат или да направят управляващи консерваторите на Пиер Поaлиевр след повече от 9 години на либералите начело на..
Общонационална стачка ще парализира Белгия за трети път. В резултат един полет за София е отменен и още един - пренасочен. Самолет на "Уизеър" от българската столица ще кацне на летище "Шарльороа" в 15,55 ч., но няма да излети обратно в 16,30 ч. Друг полет от и за София - също на "Уизеър", е отклонен към Маастрихт в съседна Нидерландия. Той ще кацне там..
Според Белия дом търговските преговори между Обединеното кралство и Съединените щати "се развиват по много положителен начин", съобщи Скай нюз, като цитира изявление на говорителката на Белия дом Карълайн Левит. В Лондон има надежди, че подобно споразумение би могло да смекчи въздействието на тарифите на Тръмп, обявени миналия месец. Карълайн..
Броят на хората, прекосили Ламанша с малки лодки през 2025 г., надхвърли 10 000, което е увеличение с около 40% в сравнение със същия период на миналата година и най-високият брой изобщо за първите четири месеца за година, откакто се води такава статистика. Говорител на Министерството на вътрешните работи заяви, че правителството "укрепва международните..
Експлозията в най-голямото търговско пристанище на Иран "Шахид Раджаи" на южния град Бандар Абас е била причинена от небрежност и неспазване на мерките за безопасност, обявиха властите. По последни данни жертвите на взрива са 65, предаде АФП. Според властите в Иран експлозията в "Шахид Раджаи" най-вероятно е заради неправилно съхраняване на химикали..
Корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав ще бъде подобрено по проект "FAST Danube 2", който е на стойност 230 млн. евро и е финансиран по Механизма за свързване на Европа. Това е втората част на мащабно подпомагане на страните, които поддържат водния път. Основната цел на проекта е подобряване на условията за корабоплаване, премахване на..
В Гърция предлагат по-високи заплати за работа в туристическия сектор и въпреки това не достигат хиляди работници. Поне 80 хиляди работни места остават все още незаети в туристическия сектор. Хотелиерите се оплакват, че не могат да намерят готвачи, сервитьори и рецепционисти. Камериерки също не достигат. Внасянето на работници от трети страни и..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.