Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хаято Сумино: Музиката на Шопен е съвършена

Пианистът ще бъде солист на Радиооркестъра в празничен концерт

28-годишният японски пианист Хаято Сумино ще бъде солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски – събитие, посветено на Деня на независимостта, което се осъществява по идея и в партньорство с Реформ Юнион Клуб. Концертът е на 20 септември от 19:00 часа в зала "България". Във втората част на програмата ще прозвучи Симфония №2 "Велики Преслав" от Веселин Стоянов.

Хаято Сумино ще изпълни пред софийската публика и многото си български почитатели Концерт за пиано и оркестър №1 от Фредерик Шопен. Младият японец, който е и композитор, вече има славата на фин интерпретатор на Шопеновата музика – това не е случайно: през 2021 той се състезава в един от най-престижните клавирни конкурси в света – "Шопен" във Варшава – и въпреки че достига само до полуфинал, неговото участие се харесва изключително много на широката аудитория по света. Хаято постига рекорд – 45 хиляди гледания в интернет на живо по време на конкурса. Сега, в социалните мрежи, последователите му са вече над милион.

„Конкурсът имаше пряко излъчване в YouTube за целия свят и това направи популярността ми много по-голяма. Благодарение на това сега имам много повече възможности за концерти по света. Това, че не успях да стигна до финала, ме натъжи, защото нямах шанса да свиря Концерта на Шопен с оркестъра във финалния кръг, но година по-късно ме поканиха да го изсвиря със Симфоничния оркестър на Полското национално радио и диригентката Марин Алсъп. Дори го записахме. Така че сега си давам сметка, че това беше изключителен шанс – въпреки огромното напрежение тогава,  най-тежкото в живота ми, все пак конкурсът беше нещо добро за мен като изпълнител.“

Хаято Сумино е роден в Токио, майка му е учителка по пиано, затова той сяда за първи път пред инструмента едва 3-годишен. Интересен обрат обаче идва, когато е приет да учи инженерни науки в Токийския университет, който завършва в Президенска награда, след което учи в парижкия Институт за проучвания и координация в областта на музикалната акустика. 

„Преди векове хората са причислявали музиката към математиката и науките. В наше време не е така. Но аз смятам, че технологиите и музиката имат връзка. Поне на мен научните знания ми помагат да разбирам това, което свиря. Когато бях студент, проучвах връзката между музиката и изкуствения интелект – беше забавно и ми помогна да се задълбоча. Не казвам, че е задължително, но на мен ми помогна в много отношения.“

За изкуствения интелект, музиката на Шопен и собственото му развитие като композитор Хаято Сумино сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35