Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хаято Сумино: Музиката на Шопен е съвършена

Пианистът ще бъде солист на Радиооркестъра в празничен концерт

28-годишният японски пианист Хаято Сумино ще бъде солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски – събитие, посветено на Деня на независимостта, което се осъществява по идея и в партньорство с Реформ Юнион Клуб. Концертът е на 20 септември от 19:00 часа в зала "България". Във втората част на програмата ще прозвучи Симфония №2 "Велики Преслав" от Веселин Стоянов.

Хаято Сумино ще изпълни пред софийската публика и многото си български почитатели Концерт за пиано и оркестър №1 от Фредерик Шопен. Младият японец, който е и композитор, вече има славата на фин интерпретатор на Шопеновата музика – това не е случайно: през 2021 той се състезава в един от най-престижните клавирни конкурси в света – "Шопен" във Варшава – и въпреки че достига само до полуфинал, неговото участие се харесва изключително много на широката аудитория по света. Хаято постига рекорд – 45 хиляди гледания в интернет на живо по време на конкурса. Сега, в социалните мрежи, последователите му са вече над милион.

„Конкурсът имаше пряко излъчване в YouTube за целия свят и това направи популярността ми много по-голяма. Благодарение на това сега имам много повече възможности за концерти по света. Това, че не успях да стигна до финала, ме натъжи, защото нямах шанса да свиря Концерта на Шопен с оркестъра във финалния кръг, но година по-късно ме поканиха да го изсвиря със Симфоничния оркестър на Полското национално радио и диригентката Марин Алсъп. Дори го записахме. Така че сега си давам сметка, че това беше изключителен шанс – въпреки огромното напрежение тогава,  най-тежкото в живота ми, все пак конкурсът беше нещо добро за мен като изпълнител.“

Хаято Сумино е роден в Токио, майка му е учителка по пиано, затова той сяда за първи път пред инструмента едва 3-годишен. Интересен обрат обаче идва, когато е приет да учи инженерни науки в Токийския университет, който завършва в Президенска награда, след което учи в парижкия Институт за проучвания и координация в областта на музикалната акустика. 

„Преди векове хората са причислявали музиката към математиката и науките. В наше време не е така. Но аз смятам, че технологиите и музиката имат връзка. Поне на мен научните знания ми помагат да разбирам това, което свиря. Когато бях студент, проучвах връзката между музиката и изкуствения интелект – беше забавно и ми помогна да се задълбоча. Не казвам, че е задължително, но на мен ми помогна в много отношения.“

За изкуствения интелект, музиката на Шопен и собственото му развитие като композитор Хаято Сумино сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27

Александра-Йоана Александрова – българска звезда на европейския мюзикъл

Младата мюзикълна актриса Александра-Йоана Александрова е израснала в Германия, живее в Австрия и се изявява в немскоезичните театри в няколко европейски държави. През месец октомври на церемония в Берлин тя беше удостоена с Наградата на Германския музикален театър за 2024 г. в категорията “Най-добра актриса в главна роля“ за изпълнението си в..

публикувано на 30.12.24 в 18:54

Керана е гласът на Елфаба в българския саундтрак на кинохита “Злосторница“

Американският музикален фентъзи филм на режисьора Джон Чу “Wicked“ /“Злосторница“/ е първата част от филмова адаптация в две части на едноименния бродуейски мюзикъл на Стивън Шуорц. Мюзикълът е свободна адаптация на романа на Грегъри Магуайър от 1995 г. “Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West“, който пък е базиран на..

публикувано на 30.12.24 в 17:19
Jonas Kaufmann Йонас Кауфман 610

Опера в киното: Отело с Йонас Кауфман

През месец декември във втория сезон на поредицата “Опера в киното“ имахме възможността да гледаме “Отело“ от Верди – запис от 2023 г. във Виенската държавна опера, със знаменития германски тенор Йонас Кауфман в заглавната роля. Може би си спомняте, през 2017 г. Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след..

публикувано на 30.12.24 в 12:37

Германското трио „ClockClock“ изпраща 2024 с дебютен албум и много успешни концерти

Германското трио „ClockClock“ беше сред 15-те номинирани за наградата ММЕА 2024 и за първи път ги гледах на живо през януари в нидерландския град Грьонинген, където беше и церемонията по награждаването на петимата носители на тази европейска награда за насърчаване на млади европейски таланти. Няколко месеца по- късно съдбата ме срещна с тримата..

публикувано на 30.12.24 в 12:13

Батшева празнува 30-годишнина

Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта. Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя..

публикувано на 30.12.24 в 11:47

Седми том на "Известия от националния исторически музей" разказва за Дора Габе

Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..

публикувано на 29.12.24 в 05:31