"Аз съм привърженик на доброволните начини и стимули. Държавите трябва да разберат важността от финансиране на науката и иновациите – да инвестираме в технологии, които произвеждат и остават в Европа. Имаме и други инструменти, като Европейския семестър и Механизма за възстановяване и устойчивост, чрез които също може да насърчаваме провеждането на съответните реформи и извършване на правилните инвестиции".
България е част от т.нар. "възникващи иноватори", посочи Иванова.
"В тази група сме заедно с останалите държави от Централна и Източна Европа. Първо бих изтъкнала необходимостта от адекватно финансиране – да се увеличи този процент, който при нас е малко под 1%, а целта е да бъде 3%. Има и структурни слабости в съответните национални елементи на иновации и наука. Важни са връзките между бизнес, образование и иновации. Това е т.нар. "триъгълник на знанието".
Може да търсим и нови начини да дадем бърз и равнопоставен достъп до информацията на нашите изследователски центрове, университети и учени, посочи еврокомисарят.
"Важно е задържането и привличането на квалифицирани кадри, както и инвестициите в образование и научни изследвания".
Иванова изрази признателност към своята предшественичка - Мария Габриел, за всичко, което е свършила в поверения й ресор.
"Тя успя да защити това важно и стратегическо портфолио и то да остане цяло, като бъдат използвани по максимално добър начин полезните взаимодействия на всички отделни части на този ресор. Много важни инициативи бяха започнати по време на нейния мандат. Едно от съществените неща, които ми се иска да продължа в областта на европейското изследователско пространство, е издигането ролята на кариерите на научните изследователи, особено пилотния проект за младите учени. Да имаме минимални стандарти, които ще гарантират справедливо възнаграждение и възможности за израстване в кариерата. Младите учени са бъдещето на изследванията и иновациите".
Друга важна тема са мерките за разширяване, посочи Илиана Иванова.
"По нея беше постигнат съществен напредък – от 13% успеваемост сега говорим за над 20% в програма "Хоризонт Европа". Можем да ги доразвием, да мислим за нови възможности, да включваме учени, изследователи, организации от развиващите се икономики в Централна и Източна Европа към тези, които са по-силни и напреднали".
Една прекрасна инициатива, която Мария Габриел започна, е "Културата движи Европа", обясни още Иванова.
"Възможностите артисти индивидуално да използват финансиране от ЕС, да посещават други държави и да показват своето изкуство. Това е прекрасен пилотен проект, който може да надградим и разширим".
В областта на образованието имаме много работа по завършване на европейското образователно пространство, отбеляза Илиана Иванова.
"Над 20% от учениците все още изостават в основни умения, като четене, писане, математика, логическо мислене. Важна е и ролята на учителската професия и издигането на авторитета на учителя, като основен стълб при подобряване качеството на образование".
През тази година ще се създаде експертна група на високо равнище, която ще постави началото на анализа за посоката, в която трябва да върви следващата рамкова програма, обясни Иванова.
Съвместната европейска образователна степен е допълнителен сертификат към квалификациите, които студентите получават при завършване на съвместни програми, разясни еврокомисарят.
"Те дават възможност и на студентите, и на изследователите да се възползват от сътрудничеството в областта на висшето образование. Това предоставяне на съвместни дипломи все още е фрагментирано и възпрепятствано от различни национални законодателства. Един такъв съвместен европейски сертификат би донесъл ползи на всички нива. Тази съвместна европейска степен е на абсолютно доброволен принцип".
Илиана Иванова ще посети България в края на месеца. Предвидени са срещи с всички официални институции.
"Ще се опитаме да направим срещи и с училища".
Цялото интервю на Ангелина Пискова с Илиана Иванова може да чуете в звуковия файл.
Европейският съвет назначи на писмена процедура Европейската комисия с председател Урсула фон дер Лайен и върховен представител по външната политика и сигурност Кая Калас за периода от 1 декември т.г. до 31 октомври 2029 г. Това се случва ден, след като Европейският парламент даде своето одобрение. Решението се взема с квалифицирано..
Балотажът в Народното събрание не излъчи председател и от седмия път. 18 дни по-късно: Ще има ли избран от седмия път председател на НС? Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж ДБ ще подкрепят еднократно кандидатурата на Силви Кирилов за председател на НС За кандидата на ГЕРБ-СДС Рая..
"Демократична България" ще подкрепят еднократно кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента, обяви Божидар Божанов пред журналисти в кулоарите. Той уточни, че става дума за еднократно гласуване на балотажа. Рая Назарян (ГЕРБ-СДС) и Силви Кирилов ("Има такъв народ") отново са на балотаж за председател на парламента. Парламентът пак..
Има нарастване на престъпното поведение от страна на тийнейджърите и не само охранителите могат да помогнат за превенцията на това нещо. Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Камарата за охрана и сигурност. Има планирана среща в понеделник, 2-ри декември, между охранителните фирми и мениджърите на моловете, съобщи тя и уточни, че..
Посланиците на Великобритания, Турция и Черна гора ще посетят утре, 29 ноември, Перник. Дипломатите ще присъстват на откриването на стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО. Арт графитът е един от петте проекта, спечелили конкурса на Министерството на външните работи, които се реализират на територията на пет..
В кулоарите на парламента се стигна до физически сблъсък между депутатите Славчо Крумов от "Възраждане" и Манол Пейков от ПП-ДБ. Според Пейков до ударите се е стигнало, след като разменил реплики в пленарна зала с лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов : Той не пожела да назове какви са били те. Пейков са оплака, че при сблъсъка енергийната му..
Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..