Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денков: Най-важната цел на кабинета е по-силната интеграция в евроатлантическата общност

Снимка: БТА

Кабинетът е много по-стабилен, отколкото изглежда в медиите. Това послание отправи премиерът Николай Денков на работна закуска, организирана от Американската търговска камара. 

Днес се отбелязват 120 години от дипломатическите отношения между София и Вашингтон.

Пред бизнеса Денков потвърди, че по-силната интеграция в евроатлантическата общност е най-важната цел на кабинета, което включва присъединяването на България към еврозоната, Шенген и Организацията за икономическо и сътрудничество и развитие.

"Кабинетът е доста по-стабилен, отколкото вероятно изглежда от това, което виждате по медиите в една такава предизборна ситуация. Разбира се, напрежение има и ще има, спорове също, но голямото мнозинство в Народното събрание, бих казал и от българския народ подкрепя нашата обща цел", коментира Денков. 

Преди националното съвещание на МВР, посветено на предстоящите местни избори, в което участва и премиерът, той призова Руската църква в София да бъде отворена. По думите му държавата прави всичко възможно за това:

"Изцяло в рамките на Българската православна църква е да организира процеса. Вчера аз имах среща с представители на Светия синод. Казах, че всичко, което е необходимо от държавата, ние ще го осигурим. Но разбира се, ние не можем да се месим пряко в процеса. Видях нотариалния акт. Той е издаден през 1997 година, както знаете, но тепърва предстои да се анализира как стоят юридически въпросите със собствеността".

Николай Денков заяви, че критиките на съпредседателя на "Продължаваме промяната - Демократична България" Атанас Атанасов към ДАНС имат основание.

"Действително доста от информацията, която видях, е за предишни години, така че въпросът кога е трябвало да се реагира е отворен и ние ще имаме разговор с председателя на ДАНС. Знаете, че той е в чужбина, в момента е в командировка, като се върне този разговор ще бъде проведен".

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия, заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42
Педро Санчес в испанския парламент - Мадрид, 15 ноември 2023

Испанският премиер ще посети Киев в понеделник

Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 19:57
Марчел Чолаку

Румъния намалява държавния си апарат, закрива 1800 длъжности

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск".  "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..

публикувано на 20.02.25 в 19:46
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции за намаляване на подземните води води у нас отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05