Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Дацов: Предложението за създаване на културна традиция да се доносничи е шок

| Интервю
Любомир Дацов
Снимка: БГНЕС

Как отекват предложенията на Министерството на финансите за данъчни промени след огласения от финансовия министър пакет? 

Имало е среща на МФ с отделни собственици на една много малка част от туристическия сектор, уточни за БНР Павлин Петров, съпредседател на УС на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) във връзка с предложенията на финансовото министерство за промени в данъчния режим, които засягат ресторантьорския бранш.

"Те не представляват сдруженията в страната. Така е преценил финансовият министър, извикал е една минимална част, което не мисля, че ще доведе до положителна развръзка на ситуацията в туризма."

По думите му БАЗ представлява 90 на сто от заведенията у нас. Относно пакета данъчни закони, анонсиран от финансовия министър, Петров отбеляза:

"Патентният данък е много хубаво решение, но трябва да седнем да го изговорим – как ще се прилага. Добре е всички малки обекти да бъдат включени. Има редица въпроси. Това, което знаем, беше обявено по телевизията от директора на НАП. Трябва да има експертиза, да има анализ. Оставането на 9% ДДС би трябвало да се случи", заяви Петров в предаването "Преди всички".

От финансовото министерство лансират и идеята за финансови стимули от държавата за фирми и граждани, подаващи информация за укриване на данъци и осигуровки. Павлин Петров изрази мнение, че има варианти да се работи върху изсветляването и срещу укриването на данъци, но не посредством доноси, "някой да ходи да топи определена фирма". 

"Всички промени в данъчното законодателство са затъмнени от фойерверка, който предизвиква предложението за създаването на културна традиция да се доносничи. Това е шок. Не само аз съм шокиран – как е възможно това нещо, след толкова години да бъде прокарвано като твърдение", подчерта в предаването "Преди всички" Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите.

Всяка партия има свои приоритети и съответно игри. При промени в данъчните закони винаги е имало политическо събиране, при което те се представят на ниво на партиите, които вземат решения, съгласуват се и тогава финансовият министър ги представя пред бизнеса и обществото, посочи Дацов.

Според него това, че в случая финансовият министър Асен Василев е пропуснал политическото обсъждане, показва проблем в общуването сред управляващите и "политиците от ГЕРБ са прави, ако това не е съгласувано предварително с тях".

Финансистът обаче одобрява предложението на МФ за отпадане на ставката от 9% за ресторантьорите.

"Виждаме, че заведенията в България навсякъде са пълни. Където и да отидеш, виждаш пълни заведения, тоест консумацията не може да се каже, че е силно намалена и някой изпитва проблеми в тази сфера. Още повече, цените в заведенията нараснаха изпреварващо и печалбите, които би трябвало да се формират там, са доста добри."

За нулевата ставка за хляба и брашното, която да остане до средата на следващата година, Дацов смята, че "има малко лобизъм в тези предложения".

"Тези предложения не са значителни. Очаквах да има много по-големи неща. Това е първият бюджет, в който трябва много ясно да бъде зададена визията за реформа в различни сектори. Нищо не се случва в здравеопазване, нищо не се случва с проблемите в пенсионната система", обобщи темата за данъчните промени Любомир Дацов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Проф. Пимпирев е лауреат на наградата за 2025 г. на името на проф. Кацаров

Проф. Христо Пимпирев е тазгодишният лауреат на наградата на фондацията "Зиновия и Константин Кацарови". Това съобщиха от Българския антарктически институт, чийто председател е ученият. Наградата на името на проф. Кацаров е връчена за първи път през 2023 г. на писателя Георги Господинов, а през 2024 г. - на професора по медицина Валентин Джонов...

публикувано на 19.10.25 в 17:34
Държавният глава Румен Радев (вдясно) посреща унгарския президент Тамаш Шуйок в Смолян.

Президентът Румен Радев посрещна в Смолян унгарския си колега Тамаш Шуйок

Президентът Румен Радев посрещна в Смолян унгарския президент Тамаш Шуйок по случай деня на българо-унгарското приятелство. Президентът на Унгария Тамаш Шуйок пристига на посещение в България  Двамата влязоха в къща-музей "Ласло Наги", в която са изложени ръкописи и творби на унгарския писател, който е и почетен гражданин на Смолян...

публикувано на 19.10.25 в 17:15

Столичната община: 80% от "Люлин" и "Красно село" вече се почистват изцяло по график

80% от софийските райони "Люлин" и "Красно село" вече се почистват изцяло по график, съобщиха от Столичната община (СО). О бщината облекчава, но не отменя напълно временната кризисна организация в двата района, посочват още от СО.  През последните две седмици Общината разчита предимно на столичния завод за отпадъци, който нае няколко нови екипа -..

публикувано на 19.10.25 в 17:05

Световен ден за борба с рака на гърдата

Арт инсталация по повод Световния ден за борба с рака на гърдата беше открита днес пред НДК. Събитието е организирано от Българското дружество по образна диагностика на гърда, а инсталацията символизира силата и красотата на женското начало. Според статистиката близо 4500 българки са диагностицирани с рак на гърдата през миналата година, като..

публикувано на 19.10.25 в 16:05
Разтегателната стълба, използвана от крадците за достъп до един от горните етажи на Лувъра, Париж, Франция, 19 октомври 2025 г.

Ограбената зала в Лувъра е съхранявала кралска колекция от диаманти и други скъпоценни камъни

Лувърът- най-големият национален музей на Франция и най-посещаваният музей в света, остана затворен за целия ден поради "извънредни обстоятелства" - извършеният дързък обир. Кражба в Лувъра Издирвани са трима или четирима души, задигнатите бижута са безценни национални реликви, свързани с френската монархия, като всичко е станало за седем минути...

публикувано на 19.10.25 в 16:04
Радостин Василев

Радостин Василев: Смяната на председателя на НС няма да реши проблемите в коалицията

Лидерът на МЕЧ е категоричен, че трябва да има нови избори, заради нестабилната коалиция, която управлява страната. "Смяната на председателя на НС няма да реши проблемите в коалицията. Промените в министерски постове също няма да решат проблемите. По-скоро трябва нова конструкция да се направи, в която Борисов и Пеевски да останат извън..

публикувано на 19.10.25 в 15:59

МВФ настоява Украйна да девалвира националната си валута

Международният валутен фонд настоява Украйна да девалвира националната си валута, съобщи агенция Bloomberg (Блумбърг), като се позовава на свои източници. Засега Централната банка в Киев не е готова да предприеме този ход, обобщава репортерът Марта Младенова "Централната банка на Украйна е под натиск от Международния валутен фонд, който настоява за..

публикувано на 19.10.25 в 15:28