В района на Казахстан с капсулата “Союз” успешно се завърнаха на Земята руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин, и американецът Франк Рубио, който подобри рекорда на САЩ за най-дълга космическа мисия на Международната космическа станция (МКС).
Американският астронавт Франк Рубио подобри рекорда на сънародника си Марк Ванде Хей за престой в Космоса от 355 на 371 дни.
Продължителността на престоя му е резултат на непредвиден инцидент. В края на миналата година капсулата “Союз” трябваше да вземе Рубио и двамата руски космонавти, но се оказа с пробив в радиатора.
Предполага се, че парче космически боклук е причинило повредата, но инженерите се притесняваха, че без охлаждане електрониката на капсулата и хората могат да прегреят и корабът се върна празен, а космонавтите трябваше да продължат престоя си на МКС.
По време на наложилият се допълнително престой на МКС Франк Рубио, който има и медицинско образование, съсредоточава вниманието си върху влиянието на гравитацията и изучаването на ефектите от дългосрочните космически мисии върху човешкото тяло.
Изследванията показват, че при продължителен престой в Космоса намалява плътността на костите, а това може да се окаже проблем за бъдещи продължителни мисии, като например пилотирана мисия на НАСА до Марс.
Сега учени и инженери търсят възможности за справяне с този проблем и насочват вниманието си към създаването на изкуствена гравитация.
Трябва да се промени манталитета по отношение на донорството. Около това мнение в ефира на БНР се обединиха адвокат Христина Николова, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания и Янка Петкова, журналист от Offnews. "Това е една от най-слабите години. Имаме 9 донорски ситуации. 18 души са трансплантирани", посочи..
Обществеността в Севлиево почете създателя на една от най-представителните сгради в града – тази на художествената галерия "Асен и Илия Пейкови". На фасадата бяха поставени барелеф и паметна плоча в чест на архитект-инженера Йосиф Шнитер. Сградата, в която днес се помещава градската художествена галерия в Севлиево, е първата, построена от Йосиф Шнитер..
Седем области на Украйна тази сутрин останаха без ток заради руските удари по енергийната система на страната. От своя страна Киев отново порази руско петролно съоръжение, този път в Крим. Заради руския обстрел по енергийни обекти украинското министерство на енергетиката тази сутрин аварийно прекъсна тока в седем централни и източни райони...
Жители на Великотърновска област масово недоволстват от лошото качество на водата, която тече няколко дена от чешмите. От Регионалната здравна инспекция съобщиха, че тя не е годна за пиене и препоръчват бутилирана вода. След обилните валежи в област В. Търново нивото на питейния язовир "Йовковци" се повиши със 76 см Здравните власти днес..
Изхвърлянето на битови, производствени или строителни отпадъци в големи количества на неразрешени места да стане престъпление, което да се наказва с лишаване от свобода и с глоба. Това предлага Министерството на правосъдието (МП) с изготвени промени в Наказателния кодекс, които допълват съществуващи норми, съобщиха от ведомството. В момента..
Съветът на ЕС удължи с една година индивидуалните санкции за разпространението и употребата на химически оръжия - до 16 октомври 2026 година. В списъка са общо 25 лица и 6 образувания, предимно руски и сирийския, сред които Анатолий Чепига, на когото са повдигнати обвинения за опит и заговор за убийството на Сергей и Юлия Скрипал. На..
Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов изборният процес в Пазарджик за пореден път е показал, че българите не гласуват и се стига до купен и корпоративния вот. "Възраждане" остава с непроменен резултат от предния път - запазва и двамата си общински съветници, написа Костадинов. " Ако изборите в Пазарджик бяха национални, ДПС щеше..
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов годишен ремонт . Блокът има проблем с един от парогенераторите. Предвиждат се мерки да се установи какъв..
Когато стъпваш върху плаващи пясъци и толкова голямо неизпълнение на Бюджет 2025, е много трудно да се направи нормален бюджет за догодина . Това каза..