"Елитен руски шпионин, внедрен в сърцето на Европа", това е заглавието на голяма статия във вестник "Дейли телеграф", посветена на Ян Марсалек – човекът, смятан за определящ задачите на изправените пред съд българи от шпионската клетка в Обединеното кралство.
И преди тази седмица случаят с българската шпионска мрежа не беше лишен от интрига. В една история, богата на всичко, което Джон льо Каре и Иън Флеминг биха могли да измислят, трима българи и две българки са обвинени във водене на шпионска кампания във Великобритания от две и половина години, пише вестникът. Русев, Джамбазов, Иванова, Стоянов и Габерова са заговорничели дори да отвличат хора, посочени от руските служби за сигурност. Петимата са вършели съвсем нормална работа. Габерова, например, е била управител на салона за красота "Pretty Women". Пикантен материал да радва вестниците със седмици. Но в магистратския съд на Уестминстър във вторник настъпи такъв обрат, толкова необикновен, че ако се опитате да го вкарате в трилър, всеки достоен редактор би го изхвърлил като прекалено зашеметяващ, отбелязва "Дейли телеграф". Предполагаемото участие на Ян Марсалек в българския шпионски кръг е последният обрат в една от най-необикновените криминални саги напоследък – измамата с Wirecard.
До пролетта на 2020 г. разплащателната компания Wirecard беше нещо като кинозвезда за германския сектор на финансовите услуги - доказателство, че страната може да се конкурира с американците, когато става дума за динамични финтех бизнеси. Марсалек, неговият главен оперативен директор, беше стълб на европейската бизнес общност, харизматичен, говорещ три езика и винаги на разположение за колегите си. "За теб винаги", казваше той, независимо колко беше зает. Но на 18 юни същата година компанията съобщи, че почти 2 милиарда евро липсват от нейните сметки, практически цялата печалба, която някога е регистрирала, в това, което по-късно ще нарече "сложна измама". Парите са изчезнали, вероятно откраднати, от две банки във Филипините, регион под егидата на Марсалек.
Същата вечер Марсалек се среща с Мартин Вайс, приятел, който преди това е бил член на австрийските разузнавателни служби, на пица в Мюнхен. Вайс урежда Марсалек да напусне страната. На следващия ден Марсалек е прекаран през границата до Виена и излита с частен самолет от Бад Вослау, малко летище извън австрийската столица, за Минск и след това за Русия. Това беше последният път, когато Марсалек, който имаше поне осем паспорта, пътуваше под собственото си име.
Днес 43-годишният Марсалек е един от най-издирваните мъже в света. Той не е обвинен по делото за българските шпиони, но много други органи на властта биха искали да му зададат няколко въпроса. В сравнение със случая Wirecard български шпионски кръг от пет души почти не прави впечатление, пише "Дейли телеграф".
Петимата българи, уличени във Великобритания в заговор за шпионаж в полза на Русия, остават в затвора. Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова днес бяха обвинени в конспирация за шпионаж, наблюдение на хора и..
Обвинените в заговор за извършване на шпионаж във Великобритания в полза на Русия Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня Габерова остават в затворите, в които се намират. Очакванията на журналистите да заснемат българите при..
Днес петима български граждани, живеещи във Великобритания, ще се явят в съда в Уестминстър в централен Лондон, където ще им бъдат повдигнати обвинения в шпионаж в полза на Русия. Орлин Русев, на 45 години, от Грейт Ярмут, графство Норфолк,..
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света...
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..