Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър обмисля да приеме арменци от Нагорни Карабах

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кипър обмисля да приеме арменци, напускащи Нагорни Карабах, ако възникне такава необходимост, заяви в специално съобщение в петък Министерството на външните работи. То определя едностранните действия на Азербайджан като „актове на етническо прочистване“, изискващи решителен отговор от международната общност.

Република Кипър поддържа отворени коридори за арменския народ, а министърът на външните работи Константинос Комбос е в контакт с арменския си колега, се посочва в изявлението.

Правителството в Никозия е готово незабавно да предостави необходимата хуманитарна помощ за прогонените арменци от Карабах. Наред с други мерки се обсъждат начини за настаняване на нуждаещи се от тях на острова, уточнява външното министерство.

За тези действия то се позовава на „традиционните исторически и силни връзки“ между двете страни.

В съобщението си кипърското Министерство на външните работи заявява, че „осъжда най-категорично военната операция на Азербайджан“ в Нагорни Карабах и непрекъснато повдига въпроса за нея както в рамките на ЕС, така и на други международни форуми.

Кипър също така призовава за „всеобхватен и устойчив диалог за гарантиране на правата и сигурността на арменците от Карабах, както и за постигането на траен мир и стабилност в по-широкия регион“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свен Зимон: Трябва да развием един по-силен ЕС и да се фокусираме върху защитата на самите себе си

   "Преди 80 години нацистка Германия бе разгромена и заедно с нея разрушителното убеждение, че една мощ в Европа може да доминира над останалите". Това каза в интервю за БНР германският евродепутат от Европейската народна партия и председател на Комисията по конституционни въпроси Свен Зимон. Той нарича  войната на Русия в Украйна "не само..

публикувано на 09.05.25 в 12:10

Путин: Русия и целият ѝ народ подкрепят действията в Украйна

Военният парад в Москва по повод 80-годишнината от победата над нацистка Германия във Втората световна война започна точно в 10 часа, след като камбанен звън огласи Червения площад. Руският президент Владимир Путин поздрави участниците в тържественото събитие в началото на 10 - минутната си реч, по време на която обяви едноминутно мълчание в..

публикувано на 09.05.25 в 12:06

Ново приложение дава лесен достъп до сметки, потребление и аварии за клиентите на "Топлофикация"

"Моето топло" е ново приложение на "Топлофикация", което дава възможност за по-лесен достъп до справки за задълженията на клиентите, управление на сметките, както и до мониторинг на потреблението.  Приложението е продължение на платформата "Моят портал", където хората следят потреблението и сметките си. Столичани споделиха пред БНР как плащат..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Желязков няма да иска смяната на вътрешния министър

Премиерът Росен Желязков защити министъра на вътрешните работи Даниел Митов по време на парламентарния блицконтрол в отговор на въпрос дали възнамерява да му поиска оставката заради несправяне с проблемите в системата на МВР. Въпросът беше зададен от Кирил Веселински от МЕЧ, който посочи като основания действията на разследващите по случая с..

публикувано на 09.05.25 в 11:48

Николай Найденов е новият изпълнителен директор на "Метрополитен" ЕАД

Николай Найденов е новият изпълнителен директор на столичното метро. След спазване на всички действащи законоустановени срокове и нормативни актове в Р България, промяната беше отразена в търговския регистър към Агенция по вписванията. Това съобщиха от дружеството. СОС не прие да бъде възстановен Стоян Братоев за директор на "Метрополитен"..

публикувано на 09.05.25 в 11:33
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов прави изявление в кулоарите на Народното събрание - 7 март 2025 г.

Борисов сложи точка на спора с Радев за F-16: Платката дойде!

Президентът Румен Радев и бившият заместник-министър на отбраната Валентин Радев са лобирали за купуването на F-16. Това заяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Мисля, че Вальо Радев беше военен министър, когато той беше шеф на ВВС и лобираха пред мен за F-16. Когато се срещна с Тръмп в Париж каза, че очакват F-16...

публикувано на 09.05.25 в 11:30
Патриарх Даниил ще оглави тържествените богослужения

Патриарх Даниил поздрави новия папа: Желаем му Божията помощ в служението

Патриарх Даниил поздрави новият избран за папа Лъв 14 и му пожела с Божията помощ да има кураж и сила да се върне към древната традиция на църквата: Пред репортери негово светейшество каза: "Като американец, а за американците е свойствено новаторството, откритият, честният дух в служението, да има желанието да върне Римокатолическата..

публикувано на 09.05.25 в 11:18