Миналата събота правителството в Русия забрани износа на петролни продукти, за да спре рязкото поскъпване на горивата на вътрешния пазар. В редица региони възникна дефицит на бензин и дизелово гориво. Цените на едро се оказаха по-високи от тези на дребно, а редица бензиностанции затвориха. Това затрудни събирането на реколтата и провокира недоволство сред селскостопанските производители. Тази седмица бе проведено специално правителствено заседание по въпроса.
Защо в Русия, която е сред най-големите производители на петрол и петролни продукти в света, се стигна до дефицит на бензин и дизелово гориво? Темата коментира в предаването "Събота 150" Станислав Митрахович, водещ експерт на руския Фонд за национална енергийна сигурност и научен сътрудник във Финансовия университет при правителството на Руската федерация.
Слабата рубла два възможност на компаниите да печелят повече, като продават по-скъпо в Русия получената при износа на петрол и петролни продукти валута.
"Освен това данъците в Русия се повишават. Затова възникна ситуация, при която на компаниите не беше изгодно да продават на вътрешния пазар. На места се появи дефицит. Той можеше да бъде преодолян, ако правителството беше допуснало увеличаване на цените на вътрешния пазар. Този въпрос обаче е социално чувствителен и решаването му се забави. Цените на вътрешния пазар изкуствено се задържаха. Данъците се увеличаваха. Алтернативата да се изнася беше налице. Имаше и редица сезонни фактори. Своего рода "перфектната буря" от гледна точка на потребителите. В крайна сметка цената на петролните продукти се увеличаваше. В редица селскостопански региона възникна дефицит, който съществува и в момента."
Към факторите на "перфектната буря" трябва да се добави и решението на правителството от началото на септември да намали двойно плащанията към компаниите по така наречения "демпферен механизъм". Целта му е да стимулира производителите на петрол и петролни продукти да продават на вътрешния пазар. Ако цената на бензина на външните пазари е много по-висока от цената в Русия, разликата се компенсира от федералния бюджет. Ако цената на вътрешния пазар се окаже по-висока, компаниите започват да превеждат пари към бюджета.
Колкото и правителството да твърди, че промяната на този "смекчаващ" механизъм няма нищо общо с данъчната политика, това не е така, обяснява Станислав Митрахович.
"Промяната на механизма е равносилна на увеличаване на данъците. Другите данъци също се увеличават. В Русия има данък върху добива на полезни изкопаеми. Той също расте. Затова би било странно да се очаква от компаниите, че няма да реагират по никакъв начин и да компенсират загубите си за сметка на вътрешния пазар, при положение че данъците се увеличават."
В момента правителството обмисля да възстанови плащанията по демпферния механизъм в пълен обем. С други думи, да отмени мярката, която самото то въведе преди няколко седмици за период от три години. Миналата седмица правителство забрани износа на бензин и дизелово гориво, за да стабилизира цените на вътрешния пазар. Ще доведе ли това обаче до желания резултат?
"Решението за забрана на износа на петролни продукти е съмнително и нееднозначно. Всички имат усещането, че това е лекарство, чиято дълга употреба по-скоро ще създаде проблеми, отколкото ще ги реши. Затова всички смятат, че това ще бъде краткотрайна мярка. И че рано или късно, по-скоро рано, ще отменят това решение. А щом скоро ще го отменят, няма смисъл да се бърза и да се намаляват цените. Да, възможно е след няколко седмици цените да се стабилизират, но ще минат още две седмици и очевидно ще се появи очакването забраната за износ на петролни продукти да бъде отменена. В момента, в който се появи това очакване, цените отново могат да тръгнат нагоре. Защото всички разбират, че правителството не може да забранява вечно износа на петролни продукти. Това би било абсурд."
"Ако дълго време се забранява износът на петролни продукти, нефтопреработващите заводи няма да могат да работят на пълна мощност. Защото оптималното натоварване на нефтопреработващите заводи води до произвеждането на такова количество петролни продукти, каквото вътрешният пазар не може да поеме. Не може да се продаде толкова дизелово гориво на вътрешния пазар", изтъква още Станислав Митрахович.
"Какво ще се наложи да се направи? Да се ограничи преработването. Компаниите ще губят пари и ще се опитват да изнасят суров петрол. Тогава какво ще прави правителството? Ще ограничи износа на суров петрол? Това би било пълен абсурд. Излиза, че руското правителство ще направи с износа на суров петрол онова, което американците не успяха. Русия живее благодарение на износа на суров петрол."
Друг важен въпрос е дали забраната за износ на петролни продукти в крайна сметка няма да навреди на бюджета.
"Да, разбира се. Русия изнасяше половината от дизеловото гориво, което произвежда. 900 000 барела на денонощие - това са огромни количества. Това не беше някакво безплатно развлечение за компаниите, а официален бизнес. Това беше част от доходите на компаниите, от които доходи те плащаха данъци. Руската държава прибира под формата на данъци 80 процента от приходите на петролните компании. Затова ограниченията върху износа на петролни продукти, най-важният от които е дизеловото гориво, безспорно ще доведе до намаляването на доходите не само на компаниите, но и на бюджета."
Защо правителство въведе допълнителен данък върху редица стоки, които руските компании изнасят в чужбина?
"Мисля, че главният мотив е попълването на бюджета. Разходите в момента растат, включително за военни нужди. Затова трябва да се намерят някъде пари. Кой има пари? Износителите. Компаниите, които изнасят в условията на девалвация на рублата имат пари: енергийните, металургичните и химическите компании. При част от продуктите данъкът върху износа частично стимулира насищането на вътрешния пазар, където стоките могат да бъдат доставени, без да се плаща данък."
Дали кризата с горивата в Русия не е свързана с войната, която Русия продължава да води в Украйна и която струва скъпо? Военните разходи в проектобюджета за догодина са увеличени с близо 70% спрямо настоящата година. Това са близо 30 на сто от всички бюджетни разходи, или 6% от БВП на страната.
"Бих казал, че кризата с петролните продукти не е пряко свързана с бойните действия. Косвено обаче, разбира се, това е така. Когато обсъждаме петролните продукти обикновено говорим за триъгълник, за три заинтересовани страни. Това са бюджетът, петролните компании и крайните потребители. В момента се дава максимален приоритет на бюджета заради военната ситуация. Затова отношението на компаниите към потребителите отива на втори план за сметка на нуждите на бюджета. Затова виждаме този тип регулиране, който в крайна сметка доведе до увеличаване на цените на вътрешния пазар."
Пропалестинска демонстрация и протест срещу антисемитизма са обявени в Париж тази вечер - ден преди мача Израел-Франция, който ще се състои на "Стад дьо Франс" при извънредни мерки за сигурност. Шествие в подкрепа на палестинците се събира тази вечер в центъра на Париж в посока към Площада на Републиката. Организатори са леви политически..
Със 76 гласа “за” румънският Сенат (горната камара на парламента) прие закон за закупуване на 32 американски изтребителя от пето поколение F-35, считани за най-модерните в света, съобщава "Диджи24". Той бе одобрен вчера от Камарата на депутатите (долната камара на парламента), а Сенатът е решаващият орган в този случай. Предстои законът да..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп се срещна във Вашингтон с действащия държавен глава Джо Байдън за символична церемония, предназначена да покаже мирното предаване на властта. По време на срещата си в Овалния кабинет Джо Байдън и Доналд Тръмп се държаха като стари приятели, като се ръкуваха и размениха топли думи. С усмивка..
Циклон с проливни валежи преминава през Гърция. Има наводнени пътища, а ж елезопътната компания прекрати движението на влакове заради свлачища. Силно засегнати от циклона са островите в Йонийско море и Пелопонес. В Левкада, Корфу и Закинтос се наводниха пътища, приземни етажи и магазини. В Пелопонес нивото на водата достигна до половин метър на..
Общинските съветници във Вълчедръм отложиха решение за провеждане на местен референдум за изграждането на ветрогенераторен парк. Сесията се проведе извънредно, тъй като областният управител върна предишното им решение, което бе да няма референдум Инициативен комитет внесе подписка в която над 700 жители на община Вълчедръм са против изграждането на..
Полските специални служби задържаха гражданин на Беларус, заподозрян в извършване на саботаж при опит за подпалване на сграда в Гданск.: Полша твърди, че ролята ѝ на разпределеителен център за доставки на оръжия за Украйна я е превърнала в мишена за шпиони, които се опитват да съберат информация за подкрепата за военните усилия на Киев, които участват и..
Сенаторът от Републиканската партия в САЩ Джон Тун беше избран за лидер на мнозинството в Сената през следващите две години при управлението на президента Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че републиканците са избрали добре познат вътрешен човек и са пренебрегнали натиска от страна на привържениците на Доналд Тръмп да изберат..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
Докато МВР и прокуратурата са собственост на Пеевски, нищо няма да се промени. Може би трябва да арестуваме министъра на МВР. Политическият модел..
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..