Световния културен фестивал във Вашингтон, който приключва днес, има и българско участие
В съботния ден във Вашингтон пред Капитолия прозвучаха българските "101 гайди" от Чикаго, ръководени от Кирил Кетев, танцуваха нашенските фолклорни състави от щатите Калифорния и Вирджиния, от градовете Вашингтон, Сиатъл, Минеаполис и Чикаго, кукерска група "Кра-Кра" на Константин Маринов постресна с маските си зрителите, а певицата Деси Добрева пренесе нашенската песен от тази страна на океана.
В програмата на фестивала от 17 000-те хиляди участници близо 250 бяха нашите сънародници, обединени в едно цяло, дошли от различни точки за да представят България.
Главен хореограф на сборната българска група беше Ирина Гочева, а нейни асистенти Петър Петров, Мариета Мирчева и Деси Йорданова.
Фестивалът организиран за първи път през 2006 година от фондация Art of Living, не е ежегоден, но печели все по-голяма популярност.
Първото му издание е в Индия и преминава сравнително безшумно, но през 2011 се провежда вече на Олимпийския стадион в Берлин, а през 2016 година Световният културен фестивал в Ню Делхи събира 37 хиляди участници и около 3.5 милиона зрители. За тазгодишното издание във Вашингтон се очакват около половин милион посетители от цял свят. Фестивалът продължава и днес.
Никозия очаква "положително развитие" към разрешаването на Кипърския въпрос с работата на новия личен пратеник на генералния секретар на ООН на острова, чийто мандат официално започва днес. На дневен ред е подготовката на втората неформална петстранна конференция за Кипър, насрочена за юли. Първата среща на президента на Кипър Никос Христодулидис..
Британски войници биха могли да се бият рамо до рамо с европейските си колеги, изправени пред лицето на руската агресия, съгласно знакова сделка, разкриват изтекли документи, видени от вестник "Таймс". Обединеното кралство и ЕС ще представят пакт за отбрана и сигурност тази седмица като част от широкообхватна сделка, която ще осигури на Великобритания..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..
Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..
Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..
Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..
Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..