Доц. Костадин Нушев от Богословския факултет разказа пред БНР историята на Руската църква "Свети Николай Мирликийски Чудотворец".
Съдбата на този храм се преплита с историята на богословската наука в България. Това е една от институциите, които подават ръка на руските учени и духовници, които са изгонени от болшевиките. 100 години по-късно обаче нещо се пропуква в това братско междуцърковно общуване и българската държава експулсира руски духовници и служители.
След това Руската църква у нас е затворена за богослужения, защото Подворието твърди, че тя е собственост на руското посолство. Въпросът трябва да бъде изяснен от висшите духовници, които се събират утре – 3 октомври.
Доц. Костадин Нушев обясни в предаването "Преди всички", че точно преди 100 години, с решение на Академичния съвет на СУ, е създаден Факултетен съвет и са назначени първите професори в Богословския факултет.
"Идват руски емигранти след болшевишката революция и след края на Първата световна война и са назначени техни професори, представители на Киевската духовна академия и на Санктпетербургската духовна академия. Сред тях е отец Георги Шавелски, който е създател на нашето пасторско богословие. Той е назначен и като свещеник в Руската църква, която до този момент е една легационна църква - своеобразен параклис".
През 1936 година този храм е предоставен на българската държава и е упражнен натиск да бъдат изгонени руските емигранти от Руската църква, разясни той.
"Българската държава поема собствеността върху храма. Предоставя го на Българската православна църква. Софийският митрополит Стефан предоставя друг храм – "Свети Николай" на улица "Калоян". Той приютява архиепископ Серафим и неговите духовни чеда".
Днес умишлено се прескача цялата история от 1936 до 1997 година, заяви доц. Нушев.
"Защо никой не казва какъв е бил статута на този храм от момента, в който съветската държава го е предоставила на българската държава, а българската държава го е предоставила на Българската църква и Българския патриарх?".
За да бъде действащ, този православен храм се намира под определена канонична юрисдикция и това е юрисдикцията на БПЦ, посочи доц. Нушев.
Откривам много тревожни сигнали за това, че има опити за едностранно вмешателство, за едно обсебване на храма от светски, нецърковни институции, подчерта той.
"Това е в грубо нарушение на църковните канони и традиции за двустранни отношения. Има една тенденция за едностранно решаване и опит за вмешателство в сферата на компетентност както на българската държава и накърняване на нейния суверенитет, така и на автокефелията на Българската патриаршия и незачитане на правомощията на Българския патриарх и Софийски митрополит. Това е една много лоша тенденция. От заставането начело на Руската православна църква, през 2009 г., на сегашния предстоятел патриарх Кирил Гундяев се промени курса по посока на едно силово налагане на претенции и домогвания".
От 2012 г. има тенденция да се разглежда този храм като посолски, обясни експертът.
"Една нова доктрина "Руски мир" смесва политическите, геополитическите, дипломатическите с чисто църковните въпроси и връзки".
Важно е на това предстоящо заседания на Светия синод архиереите да отстояват автокефалията и каноничния статут на БПЦ, посочи той.
"Да изразят мнение за действията на Българския патриарх, да съдействат за отваряне на храма, който по недопустим начин се държи затворен и това нарушава българските закони".
Той посочи, че има устав, за който се твърди, че урежда Руското подворие, но не става ясно дали е приет от Българския свети синод.
"Ако противоречи на Закона за вероизповеданията, това е неприложимо".
Доц. Нушев обясни, че трябва да се изясни има ли опит да се промени статута на Подворието като руска енория, като посолски храм.
"Този въпрос може да се реши чрез двустранен договор и подновяване на тези спогодби или чрез преразглеждане на статута на тези Подвория, защото се вижда, че с тях се злоупотребява".
Цялото интервю на Добринка Добрева с доц. Костадин Нушев може да чуете в звуковия файл.
Николай Найденов е новият изпълнителен директор на столичното метро. След спазване на всички действащи законоустановени срокове и нормативни актове в Р България, промяната беше отразена в търговския регистър към Агенция по вписванията. Това съобщиха от дружеството. СОС не прие да бъде възстановен Стоян Братоев за директор на "Метрополитен"..
Президентът Румен Радев и бившият заместник-министър на отбраната Валентин Радев са лобирали за купуването на F-16. Това заяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Мисля, че Вальо Радев беше военен министър, когато той беше шеф на ВВС и лобираха пред мен за F-16. Когато се срещна с Тръмп в Париж каза, че очакват F-16...
Патриарх Даниил поздрави новият избран за папа Лъв 14 и му пожела с Божията помощ да има кураж и сила да се върне към древната традиция на църквата: Пред репортери негово светейшество каза: "Като американец, а за американците е свойствено новаторството, откритият, честният дух в служението, да има желанието да върне Римокатолическата..
В София тържествено се отбелязва Денят на Европа. Знамето на Европейския съюз беше издигнато на пилоните пред сградата на президентската институция - в присъствието на държавния глава Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова, патриарх Даниил , кмета на столицата Васил Терзиев и други официални..
Всички добри предложения към управленската и законодателната програма ще бъдат приети. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Ще приемаме на всички опозиционни партии, както и на ПП-ДБ, както на "ДПС - Ново начало", както ако има и други добри предложения. Програмата на правителството е готова, приета, на..
Президентът Румен Радев продължи със задочната полемика с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за проблемите с изтребителя F-16. Размяната на остри реплики и взаимни обвинения между лидера на ГЕРБ-СДС и държавния глава започна, след като стана ясно, че първият ни изтребител F-16, има технически проблем. "Първо, самолетът е новопроизведен и е отличен..
България има шанс да се възползва в пълнота от цялото финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в отговор на въпрос на депутата от ДПС-ДПС Павлин Найденов дали има риск от загуба на средства: "На база на предприетите действия,..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..