Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Броят на протестиращите на АМ "Тракия" се увеличава, движението по обходните маршрути е натоварено

Продължават блокадите на миньори и енергетици на ключови пътни артерии в страната - на магистрала "Тракия" при Стара Загора, на магистрала "Струма" край Дупница, Проходът на Републиката и международният път Русе-Свиленград при Гълъбово.

Протестиращите изготвиха списък от 6 искания. Това са предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в частта "Енергетика", гарантиране на работата на ТЕЦ-овете в пълен капацитет до 2038 година, изработване на енергийна стратегия, отлагането на либерализацията на енергийния пазара за битови потребители до достигането на средноевропейските нива за енергийна бедност на домакинствата, прозрачност на процедурите за инвестиции, заложени в териториалните планове и отпадане от териториалните планове на предприятието за конверсия на въглищните райони. Синдикатите очакват покана за среща с депутати в Народното събрание днес или утре. 

Броят на протестиращите на магистрала "Тракия", с напредването на деня се увеличава, а заради блокираните пътища движението по обходните маршрути е натоварено. Край Гълъбово се е образувала колона от ТИР-ове. Миньорите от държавното дружество са категорични и днес, че блокадата на магистралата ще продължи, докато не бъдат преразгледани териториалните планове за справедлив преход. Те не приемат и обезщетението от 36 заплати за тези, които напуснат работа сега:

"Очакваме властимащите управляващи по-точно, да намерят начин да дойдат да преговарят с нас. Ние от тук няма да мръднем", категорични са протестиращи.

"Денков да дойде тук. Другото, което очакваме, е да се запази независимостта на България чрез енергетиката, не толкова работни места, не толкова другите глупости, които се изговориха", допълват други.


Междувременно от Министерството на енергетиката публикуваха на сайта си териториалните планове за справедлив преход, с които миньорите и енергетиците в момента се запознават и се очаква да излязат с позици. Те подготвят и нови искания, които ще бъдат изпратени на президентите на двата синдиката и така ще бъдат внесени за разглеждане в парламентарните групи на Народното събрание.



По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Правителството отчита изпълнението на управленската програма следващата седмица

Следващата седмица правителството ще отчете изпълнението на управленската си програма, приета с решение на Министерския съвет преди два месеца. Това съобщи в парламента премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос от депутата Станислав Анастасов от "ДПС – Ново начало".  Очаквайте подробности!

публикувано на 09.05.25 в 10:10

Радев: Трагедията е, че спорове в Европа отново се решават със силата на оръжието

Пред Паметника на Незнайния войн бяха поднесени цветя от президента Румен Радев , вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова и патриарх Даниил , за да отдадат почит пред паметта на загиналите войници във Втората световна война. Днес се навършват 80 години от капитулацията на нацистка Германия. На..

публикувано на 09.05.25 в 10:00
Бойко Борисов

Борисов: Денят на Европа е голям празник

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Деня на Европа като "голям празник“:  "Разбира се, голям празник! Разбира се, за Българияя както и господин Петков каза, "в сърцето на Европа сме". Това е ден, в който промените, които станаха, истинските промени в България, са видими - как изглеждат нашите градове, метрото, всичко, което..

публикувано на 09.05.25 в 09:58

Полицията в Солун арестува анархисти, обирали мигранти

След няколко месеца разследване, полицията арестува 28 души за участие в престъпна група, която е извършвала престъпления на расистка основа. 13 от арестуваните са непълнолетни. Техните родители също са задържани за поставяне на риск живота на децата. Пред разследващите родителите заявиха, че не са знаели с какво са се занимавали децата им...

публикувано на 09.05.25 в 09:56

Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?

Пет години след края на Втората световна война френският министър на външните работи Робер Шуман произнася известната си декларация, с която призовава за създаването на международна организация за търговско сътрудничество, която впоследствие ще се превърне в обединението, наречено Европейски съюз. По това време континентът се възстановява..

публикувано на 09.05.25 в 09:52
Росен Желязков

Желязков обясни защо Вучич може да прелети към Москва през въздушното ни пространство

България не е имала основание да забрани самолетът на президента на Сърбия Александър Вучич да прелети над българското въздушно пространство, за да отиде в Москва за военния парад за Деня на победата.  Това каза премиерът Росен Желязков в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Атанас Атанасов - кой и защо е дал разрешение за това:  "Ние..

публикувано на 09.05.25 в 09:52
Адвокат Емил Георгиев

Емил Георгиев: Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния

"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки". Противопоставяме се на тази долна в очите на българското общество игра , при която декларирала се като опозиционна партия, на която избирателите са отредили четвърто място, реално..

публикувано на 09.05.25 в 09:32