Започва Международния хоров фестивал "Момчетата пеят". Сдружение "Хор на софийските момчета" стартира изпълнението на проект - "Международен хоров фестивал "Момчетата пеят", осъществяван с финансовата подкрепа на Програма РА14 "Културно предприемачество, наследство и сътрудничество", финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Партньор по проекта е Хорът на момчетата от Рейкявик.
Входът е свободен в дните от 6 до 8 октомври в София, Долна баня и Ботевград. Това е третото издание на фестивала. В него ще се представят хорови състави от България, Швейцария и Белгия.
Програмата включва концерти, иновативни флашмоб събития, неформални срещи на изпълнителите с публиката и други творци.
За идеята на фестивала и срещите на публиката с момчешките хорове в "Нощен Хоризонт" разказва създателят на този форум и диригент и художествен ръководител на Хора на софийските момчета проф. Адриана Благоева.
"Този фестивал има за цел да популяризира красотата на хоровата музика, но и красотата на момчешкото хорово пеене, защото това е изключително специфично пеене, като с нашия проект ние сме си поставили за цел да представим няколко състава момчешко хорово пеене от света, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Благоева.
По думите й момчешкото хорово пеене е особен вид хорово пеене, силно въздействащо и емоционално, но е малко познато. То е с много големи традиции в Западна Европа заради католическата религия.
Тя благодари на всички колеги, които посвещават времето си за осъществяване на идеята за Международния хоров фестивал "Момчетата пеят".
През тази година Хорът на Софийските момчета навърши 55 години от създаването си в далечната 1968-а. Създадената традиция в момчешкото хорово пеене е носител на най-големите и престижни награди за хорово изкуство.
Богатият репертоар е от църковно-славянска музика, обработки на български фолклор, творби на чужди композитори от 14 век до наши дни, музика, написана специално за Хора на Софийските момчета. През тази година отбелязваме и 155 години хорово изкуство у нас.
Трети международен хоров фестивал "Момчетата пеят" започва в София
Още по темата в звуковия файл.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..