Oтново трагедия се разигра по склоновете на един от най-високите върхове в света в момент, в който няколко десетки души се опитваха да го изкачат, част от тях - в стремежа си да поставят някакъв рекорд. Тепърва ще се правят анализи на случилото се на 7 октомври под връх Шишапангма в Хималаите, информацията обикновено се трупа със седмици и отнема време да бъде потвърдена от няколко източника, но ето какво се знае до момента.
Две лавини падат една след друга по две отклонения на нормалния маршрут. По тях се движат Анна Гуту с шерпа Мингмар и конкурентката й Джина Мари, която е с един от най-известните шерпи - Тенжен (Лама). Двете американки имат изкачени по 13 осемхилядника и Шишапангма е последният им до постигането на Хималайската корона. Надпреварват се коя ще стане първата жена от САЩ с тази титла. Няколко месеца по-рано Лама Шерпа пък е поставил рекорд, като е изкачил 14-те осемхилядника за 92 дни (нает от норвежката Кристин Харила за неин водач).
Снимка: Seven Summit Treks
Над 50 души са в горната част на маршрута, когато, на около 7800 м пада първата лавина. Тя помита Анна Гуту и Мингмар Шерпа, които загиват. Втора лавина убива Джина и шерпa по паралелната пътека. Няколко души са ранени. Започва спасителна акция, водена от един от най-силните непалски алпинисти - Мингма Джи (участник в първото зимно изкачване на К2 преди няколко години). По-късно той пада и също претърпява тежки наранявания, но успява на собствен ход да слезе в Базовия лагер. Ранените са спасени, изчезналите остават в планината, където преди 5 години остана и българинът Боян Петров. След трагедията китайските власти отново затварят върха.
Снимка: Kuba Sobotka
Когато си Адам Ондра, влизаш в новините дори и по време на семейна почивка, и то с катерачни постижения. В края нa лятото чешкият топ атлет болтира, а преди дни и премина в Хърватия първия маршрут там с високата категория на трудност 9b. Линията “'B je to” се намира в пещерата Vranjača, недалеч от популярната и сред българските катерачи Пакленица.
У нас
Броени дни, след като стана балкански шампион в боулдъра при девойките под 18 години (на провелото се в Румъния първенство), Валисия Мей (клуб "НСА", София) стана държавен шампион на България при жените в същата дисциплина. Това се случи на първенството, провело се на 8 октомври в една от залите за катерене в София. Втора при жените стана Юлия Керемедчиева (клуб "Трапезица-1957", Велико Търново), а трета - Александра Тоткова ("НСА"). При мъжете най-много точки събра Слав Киров (клуб "Алтиус", София), следван от Николай Русев ("НСА") и Боян Киров ("Алтиус"). Рутсетърите се бяха постарали да направят боулдъри, достатъчно трудни за участниците и достатъчно интересни за публиката.
В Сърбия седмица по-рано се проведе отворена Балканска купа по трудност за деца, юноши и девойки. От НСА се похвалиха, че техните състезатели са спечелили 4 златни медала и един сребърен.
На скалите край Враца пък се състоя второто издание на т.нар. НеАлпиниада - среща между начинаещи и напреднали алпинисти за обмяна на опит. Тази година гост-лектор беше Дойчин Боянов.
Георги Жеков победи в предпоследния кръг от Държавния календар по скайрънинг - “Беласица скай рън”. Той записа време 02:58:44 часа. Втори и трети станаха, съответно, Йордан Тодоров и Иво Андреев. Първа при жените финишира Верадина Начева, 04:16:52, а след нея - Мария Цочева и Снежана Терзиева. Състезанието беше до границата ни с Гърция, със старт в село Самуилово и финал в Петрич. Тази година имаше само едно трасе - близо 33 км, с около 2000 метра изкачване. “Беласица скай рън” е сертифицирано от ITRA (Международната федерация по планинско бягане) и финалистите получават квалификационни точки за “Обиколката на Монблан”. Вторият ден от състезанието беше отреден на традиционното скоростно изкачване на връх Конгур. Там първи стъпи Никола Калистрин - с нов рекорд на трасето, 10,8 км с 1750 м Д+ (от центъра на Петрич) за 01:19:57 часа.
Снимка: Фейсбук страница "Belasitsa - the Mountain of the Active People"
Снимка: Sport PR Events Managment
Българският плувец Петър Стойчев спечели първото състезание в езерото Хьовсгьол в Монголия. Надпреварата е под егидата на Международната организация по ледено плуване, а Стойчев измина едната миля за 23:55 минути. Първа при жените стана Саманта Уелтън (Южна Африка), с време 27:09 минути. Участници от всички континенти плуваха в открити води, при максимална температура на въздуха 2 градуса, а на водата - около 7. Езерото се намира на 1645 м надморска височина, което прави плуването по-трудно, разказа след победата си българският състезател.
---
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..