Австрия оценява усилията на България за опазването на външната граница на Европейския съюз, заяви председателят на на горната камара на австрийския парламент Волфганг Соботка. Той посети българо-турската граница по покана на председателя на парламента Росен Желязков в опит да бъде убедена Австрия до края на годината да даде зелена светлина за приемането на България в Шенгенската зона без гранични проверки.
Австрия заедно с Нидерландия, все още се противопоставят на това с основния мотив, че на фона на мигрантски натиск в Европа е необходим повече контрол.
На българо-турската граница пред австрийския гост бяха представени данни за над 150 хиляди успешно предотвратени опити за нелегално влизане в страната ни.
На 316-а пирамида на препятстващото съоръжение Волфганг Соботка беше запознат с начина на охраняване на българо-турската граница. Заместник-директорът на "Гранична полиция" Радослав Кулеков обясни, че мигрантите пробват да преминат по различни начини:
"Мигрантите са изключително агресивни и по всякакъв начин се опитват да преодоляват оградата - по два начина: или чрез изрязване дупки в самата ограда, или чрез стълби се опитват да я прескочат".
110 километра от границата са без видеонаблюдение и предстои да бъдат покрити с камери.
Волфганг Соботка заяви, че оценява високо работата на българските гранични власти: "България е изключително важен партньор за нас и очакваме и от Турция тя да изпълнява задълженията си".
Председателят на НС Росен Желязков каза: "Числата, които бяха споменати, за съжаление казвам, са впечатляващи, защото тези хиляди опити, които са предотвратени, всъщност показват, че предизвикателството е огромно и е общоевропейски ангажимент да се охраняват границите".
В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента. Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която предвижда разделяне на кариерните пътища на прокурори и съдии. В комюнике на Националната асоциация..
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..
След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии. За възстановяването на манастира..
Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че: "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..
Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия. В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..
Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния. ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..