Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работещи в НСИ от цялата страна протестираха

| обновено на 11.10.23 в 09:30
5
Снимка: БГНЕС

Работещи в Националния статистически институт излязоха на протест пред сградата на института в столицата, както и пред териториалните му поделения в страната. Служителите настояват за увеличение на заплатите, като искането е за поне 50% повишение на перо "разходи за персонал". 

По данни на Синдиката на административните служители "Подкрепа" средната заплата в института е под 1300 лева. 


По данни на синдиката средната работна заплата в института е под 1300 лева, като за първото тримесечие на 2023 година от 120 държавни институции НСИ е на 114-о място по размер на средната заплата, а териториалните му поделения са на 118-о място.

В териториалното статистическо бюро в Благоевград работят 26 специалисти. Заплатите там са едни от най- ниските в системата - под 1000 лева. През лятото им е било обещано, но те не са получили увеличение на заплатите си каза синдикалистът д-р Гергана Йочева:

"Имаме колеги, които взимат по 800 лева заплата. Средната работна заплата като цяло е 1200, но на фона на инфлацията заплатите са ни много ниски. В нашата служба има нужда от млади колеги, които не искат да работят тук, а по-опитните напускат заради ниските възнаграждения".

В Плевен служителите в Териториалното статистическо бюро Северозапад протестипаха пред сградата на ул."Хан Крум" 1. Нина Джолова обобщи исканията: 

"Повишаване на заплатите. Още юли месец настоявахме - за Бюджет 2023, но така и един лев не получихме увеличение. Денков по повод на нашите заплати каза, че сме получили увеличение и изброи в годините, но в крайна сметка това увеличение не е довело до нищо. Категорични сме, че няма да се съгласим на подхвърлени трохи от порядъка на 10%. Имаме колеги, които взимат под 900 лева".

Всички служители на НСИ в Бургас протестираха заради унизително ниските заплати, които получават. Преди началото на работното време те излязоха пред сградата на НСИ. Протестиращите поискаха 50 на 100 увеличение на трудовите възнаграждения и заявиха, че недоволството ще продължи, докато управляващите не удовлетворят исканията им. 1228 лева е средната работна заплата на експертите в Бургас. 32-ма са служителите на в четвъртата по големина област в страната. 
Териториалното бюро в Кюстендил е на 119-о място по заплати в системата от 120 институции. Там месечното възнаграждение за специалистите варира от 900 до 1200 лева. Те са 12 и са максимално натоварени.

В Смолян също излязоха на мирен протест пред административната сграда в областния град.

В Пловдив в протеста се включиха около 50 души.

Във Враца, където между работещите в системата получават заплати от 900 и 1100 лева също изразиха недоволството си.

Протест се проведе и във Видин.

"Нашият протест е само синдикален. Не цели сваляне на ръководството в НСИ". 

Служителите от Ловеч също се включиха в днешния протест. Те настояха за минимум 50% увеличение на средствата в перо "разходи за персонал".

Премиерът Николай Денков вчера обяви при отговор на въпроси във Фейсбук, че е имало повишение на заплатите в НСИ с по 10% от 2019-а до 2022 година.

"За разлика от други администрации, които не са имали такива увеличения. Също така по време на Covid-кампанията около 2/3 от техните служители, които е трябвало да бъдат на терен, са получили едно допълнително увеличение с 30% и ако погледнете сумарното увеличение, което те са получили, спрямо сумарната инфлация ще видите, че сумарната инфлация е по-ниска от това, което те са получили. По никакъв начин не казвам, че заплатите им са достатъчни. За 2024-та година правим преглед на заплатите във всички администрации, така, че да се опитаме да балансираме и да няма големи различия между тях".

Галерия: Кореспонденти на БНР в страната. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава потушаването на пожара край Дупница

Продължава гасенето на възникналия вчера привечер пожар по Балановския рид край Дупница, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Локализиран е пожарът  в района на с.Мурсалево и Кочериново, там продължава да дежури екип от огнеборци, Продължава гасенето на пожара по Балановски рид край Дупница, Пожарът е причинен..

публикувано на 16.07.25 в 11:37

Бачев: Несебър няма да отпадне от списъка със защитени обекти на ЮНЕСКО

След края на днешното правителствено заседание финансовият министър Теменужка Петкова ще коментира данните на НСИ, който вчера отчетоха най-високата инфлация на годишна база - 4,4 % за юни. Премиерът Росен Желязков настоя да бъдат направени уточнения. "Някои въпроси, които пораждат неразбиране в медийното пространство по отношение на..

публикувано на 16.07.25 в 11:23
д-р Татяна Илиева

Д-р Татяна Илиева: Джаз фестивалът "Д-р Емил Илиев" е уникално събитие

Международният джаз фестивал на името на д-р Емил Илиев е естествено продължение на Международния джаз фестивал в Банско, създаден от него преди 28 години . Това каза пред БНР съпругата на покойния д-р Илиев - д-р Татяна Илиева, организатор на музикалното събитие, преди началото на тазгодишното му издание. Фактът, че фестивалът..

публикувано на 16.07.25 в 11:19
Божидар Божанов

Питат вътрешния министър за теч на информация от МВР

"Да, България" настояват за отговор от министъра на вътрешните работи Даниел Митов – изтекла ли е информация от МВР към разкритата нелегална фабрика за цигари миналата седмица, заяви в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на партията Божидар Божанов: "Потенциалните собственици са свързани с Пеевски. Господин Петлешков, имаме..

публикувано на 16.07.25 в 11:13
Бойко Борисов

Борисов: Успехите на България по ПВУ дразнят

"Успехите на България по Плана за възстановяване и устойчивост дразнят", заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов.  Той обвърза добрите резултати с новите протести у нас, арестите и евентуален предсрочен вот. "Надзорният съвет на Европейския парламент даде за пример България – как от абсолютно загубен план за..

публикувано на 16.07.25 в 11:06
Николай Денков

Николай Денков: Демокрацията в България е атакувана

Демокрацията в България е атакувана, заяви в декларация съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков. От парламентарната трибуна той призова българските граждани да се включат в протестите, които тази вечер ще се проведат у нас и в чужбина, срещу арестите на представители на ПП в местната власт, но и на вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов:..

публикувано на 16.07.25 в 10:48

Рехав протест срещу изграждането на фотоволтаици в Кюстендил

Малка група, организирана от "Възраждане", протестира тази сутрин пред Община Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици в района. Планирано е и протестно шествие от центъра на града до вече построенета централа  върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище. И в Кюстендилско недоволстват от фотоволтаиците..

публикувано на 16.07.25 в 10:29