"Предвидена е дълга серия от срещи с членове на правителството, но също така с неправителствени организации, журналисти, омбудсмана, делегирани прокурори от Европейската прокуратура, както и много други. В основната си част бихме искали да получим нова информация за положението във връзка с върховенството на закона, демокрацията и основните права. Става дума за борбата с корупцията, положението на ромите, свободата и безопасността на медиите. Така че има много въпроси, които да се дискутират. С огромен интерес наблюдаваме състава на новото българско правителство, както и неговия 18-месечен план, така че сме доста заинтересовани да чуем какви мерки се предприемат", каза за БНР ръководителката на групата София ин'т Велд.
През юли еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс каза, че се надява с новата политическа конфигурация да е по-лесно прокарването на някои реформи. Смятате ли падането на механизма за сътрудничество и проверка за нейно постижение в този смисъл?
"Смятам, че това е резултат от доста дългосрочни усилия на българския народ. Но, разбира се, има все още неща, които предизвикват загриженост. Мисля, че е много важно да получим ясна картина за това, което се случва. Знам, че бяха положени значителни усилия през последните няколко години, въпреки всички политически сътресения. Така че сме много нетърпеливи да получим актуална информация."
Лично вие какво очаквате да видите и чуете и фиксирани ли са срещите ви с премиера и президента?
"Да, срещите с тях са включени в графика ни, но аз съм наясно, че е предвиден вот на недоверие в парламента, което може да внесе леко объркване в програмата ни. Но ние все още се надяваме да се срещнем с тях. Трябва да кажа, че през годините редица български правителства показваха голямо желание да се срещнат с нас, така че това не е проблем. Вече споменах част от темите като корупцията, но свободата и плурализма на медиите също е много важна. Така че с нетърпение очакваме да видим какво се случва и дали реформите, които бяха започнати през последните няколко години, продължават и са приложени на практика. Ще се срещнем също с настоящия главен прокурор. Много ни е интересно да чуем за реформите в прокуратурата, които са изключително закъснели."
Като евродепутат от Нидерландия очаквате ли страната ви най-сетне да свали ветото си за България за Шенген, особено след падането на мониторинга от страна на Комисията?
"Аз не съм част от правителството на Нидерландия, но мога да ви кажа моето мнение, което съм казвала високо и в страната си. Смятам за абсолютен позор, че това правителство с премиер от 13 години насам, блокира присъединяването на България и Румъния към Шенген. Светът е подпален и няма време за политически игрички, както и двете страни да се държат като заложници. Да, в България има проблеми, но тя изпълнява критериите и трябва да се присъедини към Шенген още днес."
Но, както разбирам, не смятате, че Нидерландия ще свали ветото си...
"Както ви казах, аз оказвах натиск върху партията, която е на власт и от която бях част и която напуснах преди около 4 месеца поради редица причини. Една от тях беше нейната позиция за присъединяването на България и Румъния към Шенген. За мен това е много, много голяма тема и както казах, позор, че толкова поред правителства под ръководството на Марк Рюте използват това като част от вътрешната си политика и не направиха каквото трябва, за да укрепят Европа, а и по някакъв начин да подкрепят процеса на реформи в България."
Правителството е спазило всички изисквания при номиниране на конституционния съдия Десислава Атанасова за български представител във Венецианската комисия, категоричен беше Росен Желязков: "Разбира се, опитът на госпожа Атанасова, дългогодишният ѝ опит беше основен. Това е решение на правителството, не на коалицията".
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков. Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..
Конституционният съд не е давал предложение или становище във връзка с взетото на подпис решение от Министерския съвет - Десислава Атанасова да бъде определена за представител на България във Венецианската комисия. Това каза нейният колега - конституционният съдия Янаки Стоилов. Той припомни, че в последните години се е наложила такава практика,..
След като партията "Реформирай Обединеното Кралство" изпревари управляващите лейбъристи в социологическите проучвания, лидерът на "реформаторите" Найджъл Фарадж днес дава интервюта, обяснявайки, че споразумението за Брекзит с ЕС може да подобрено, макар че се затрудни да каже как точно. Последната анкета на YouGov предизвика политически шок..
Участниците в Съвета за съвместно управление направиха изявление, на което обясниха за какво са разговаряли на тази среща. В Съвета участваха премиерът Росен Желязков и двама от вицепремиерите - Атанас Зафиров от "БСП-Обединена левица" и Гроздан Караджов от ИТН. Финансите на страната и Бюджет 2025 - основни теми на Съвета на управляващите По..
С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока..
Бюджетната комисия в парламента отхвърли предложението в дневния ѝ ред да се обсъди освобождаването на Димитър Главчев като председател на Сметната палата. Искането за включването на точката бе на ПП-ДБ, а опасението им е, че ако бившият служебен премиер е в несъвместимост за връщане на поста и предложи свои заместници, голяма част от ръководството на..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..