Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Израелски пехотни подразделения са навлезли в Ивицата Газа

Израелски бойци на позиция в южната част на страната край границата с Газа.
Снимка: АФП

Израелски пехотни подразделения са навлезли в Ивицата Газа за първи път от началото на войната с групировката "Хамас". 

По последни данни над 1900 са жертвите от палестинска страна, 1300 израелци са загинали при мащабната атака на "Хамас".

Русия внесе в Съвета за сигурност на ООН проекторезолюция с призив за примирие. 

Американският президент Джо Байдън пък увери, че преодоляването на хуманитарната криза в Газа е приоритет за Вашингтон.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и Световната здравна организация призоваха израелските власти да избегнат хуманитарна катастрофа в ивицата Газа. 

Повече от 1 милион палестинци от северната част на ивицата и самия град Газа получиха нареждане от израелската армия да се изтеглят в рамките на 24-часа на юг, към границата с Египет, която остава затворена. 

Саудитска Арабия обяви, че категорично се противопоставя на евакуацията на хора в Газа и осъжда бомбардировките на "беззащитни цивилни".

ООН призова Израел да оттегли нареждането, за да не предизвика хуманитарна катастрофа.

Американският президент Джо Байдън увери, че американските екипи в района поддържат връзка с правителствата на Израел, Египет, Йордания и други арабски страни, както и с ООН, за да бъде увеличена хуманитарната помощ.

Байдън увери, че преодоляването на хуманитарната криза в ивицата Газа е приоритет за него. 

"Не можем да игнорираме факта, че повечето палестинци нямат нищо общо с "Хамас", каза той 

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя потвърди, че страната му е внесла в Съвета за сигурност проекторезолюция с призив за незабавно примирие в Близкия изток и е готова да посредничи в конфликта. 

Документът съдържа призив за спиране на огъня по хуманитарни съображения и осъждане на насилието срещу цивилни и всички прояви на тероризъм. Призовава се и за освобождаването на заложниците, за гарантиране на достъп до хуманитарна помощ на нуждаещите се и за даване на възможност за евакуирането на цивилни.

"Предлагаме да бъде отправен призив за незабавно примирие, необходимо е да започнат преговори", каза Небензя след заседание при закрити врата на Съвета за сигурност на ООН, свикано по повод изострянето на израелско-палестинския конфликт.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху се зарече да унищожи "Хамас", което предприе в събота най-смъртоносното си нападение срещу Израел. 

"Ние удряме нашите врагове с безпрецедентна мощ. Подчертавам, че това е само началото", каза Нетаняху в кратко телевизионно изявление.

Насилието става все по-ожесточено и на окупирания Западен бряг на река Йордан, както и на границата на Израел с Ливан.

Израелските въоръжени сили заявиха, че са поразили цел на ливанското шиитско движение "Хизбула" в Южен Ливан, в отговор на "проникването на неидентифицирани въздушни обекти на територията на Израел".

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08