"Управляващите загубиха изборите, а от трите партии като че ли Зелените се разминаха с най-малко щети. Причината са темите, с които партиите влязоха в тази битка. Но на първо място е недоволството на германците от работата на правителството. От което пък се възползваха консерваторите, особено в Бавария, където по време на предизборната кампания министър-председателят Маркус Зьодер не пропусна шанса да громи тройната коалиция в Берлин", казва пред БНР проф. Урсула Мюнх, директор на Политическата академия в Туцинг.
"Правителството трябва сериозно да се замисли и има всички основания да се притеснява за стабилността си. След регионалните избори в две големи западни провинции - Бавария и Хесен - политическият дебат със сигурност ще се изостри, както между коалиционните партньори, така и между управляващи и опозиция. А изостреният дебат не е добър съветник и в такава обстановка не може да очакваме добри политически решения."
Управляващите са губещите в тези регионални избори, а като победител с подкрепа от над 18 процента в Хесен и 15 на сто в Бавария е крайнодясната "Алтернатива за Германия". Очевидно партията вече не е регионален феномен, както се смяташе доскоро заради водещата й позиция в бившата ГДР?
"Точно това гордо заяви ръководството на партията след вота в неделя. Че "Алтернатива за Германия" вече е надрегионална партия, че е партия от национално значение и че никой не може повече да я игнорира. Честно да Ви призная, това вече е точно така. Възходът на крайната десница има пряко отношение към предстоящите догодина европейски избори. Да не говорим за регионалните избори следващата есен в Източна Германия, когато "Алтернатива за Германия" ще се окаже незаобиколим фактор за съставяне на правителство. В същото време всички вкупом подцениха крайнодясната "Алтернатива за Германия". Както и колко голямо е значението на миграцията за избирателите. Политиците подцениха тази тема, а изборите показаха, че тя тревожи германците и че те не вярват, че правителството може да се справи."
Само миграцията ли окрили така "Алтернатива за Германия", проф. Мюнх?
"За избирателите на "Алтернатива за Германия" тази тема е водеща. Винаги е било така. По време на предизборната кампания направи впечатление, че крайната десница обръщаше дебата винаги към бежанците и миграционния натиск - че парите не стигат, защото харчим пари за мигрантите, че проблемите с недостига на жилища се дължи на бежанците, че качеството на образованието пада заради тях, че медицинското обслужване става все по-лошо пак заради мигрантите и т.н.
Разбира се, "Алтернатива за Германия" обслужва и другите големи теми у нас, като енергийният преход например. Избирателите на крайната десница са основно хората от малките населени места в провинцията, където не можеш без автомобил, а сега трябва да го смениш за електроавтомобил; където отоплението обикновено е на мазут, а сега трябва да се смени на газ или най-добре - на възобновяема енергия. Но в същото време на "Алтернатива за Германия" ѝ е много лесно да критикува управляващите, защото никъде в Германия не управлява."
Резултатите в Хесен и Бавария не изненадаха, що се отнася до победителите - това са консерваторите от ХДС/ХСС. На федерално ниво те водят в допитванията. Означава ли всичко това, че са готови за властта в Берлин?
"Ако ги питате тях, те сигурно ще кажат, че са готови, но с кого ще управляват, питам аз? Нещо повече - кой от консервативния съюз ХДС/ХСС може да бъде канцлер, който да е добре приет както в западните, така и в източните провинции? Нормално би било това да е наследникът на Ангела Меркел, лидерът на ХДС Фридрих Мерц. Но дали той е добре приет навсякъде? И нека пак да попитам - с коя друга партия биха управлявали консерваторите? Със Зелените, след като месеци наред сипеха огън и жупел срещу тях? Или със социалдемократите? Социалдемократите не биха се съгласили на нова голяма коалиция."
Тъй като споменахте изборите догодина в три от източногерманските провинции, където "Алтернатива за Германия" дори е водеща сила, въпросът не е ли дали категоричното разграничаване на консерваторите християндемократи от крайнодесните ще издържи след вота?
"Мисля, че да. На федерално ниво Фридрих Мерц не би си позволил каквато и да е колаборация с крайнодесните. Както и никоя друга партия не би влязла в коалиция с тях. Но не мога да съм така категорична за източните провинции, въпреки еднозначната позиция на ръководството на ХДС. Така че големият въпрос остава: ще може ли там да се състави правителство без участието на "Алтернатива за Германия"?
До тези избори има цяла година. Какво може и трябва да направят управляващите партии от тройната коалиция за да предотвратят влизането във властта на "Алтернатива за Германия"? Кои са темите, на които трябва да наблегнат, проф. Мюнх?
"На мен ми е лесно да отговоря на този въпрос - хората са притеснени, че държавата не е в състояние да решава проблемите им. Това се отнася на първо място за справянето с миграционния натиск, но не само - германците се притесняват за благоденствието си, т.е. за държавните пари, които бързо свършват. Помощта за Украйна ще продължи, а това струва пари. Така че правителството трябва да докаже, че работи и може да решава проблемите на хората, защото доверието в кабинета е на изчерпване.
Трите партии в правителството не само са се изпокарали, но и правят грешка след грешка. Зелените например смятат, че като обяснят сто пъти на германците, че трябва да приемаме толкова мигранти, хората ще им повярват и ще ги посрещат с цветя в ръка. Това просто не е така и никога не е било, дори и в годините, когато Германия беше финансово добре.
Германците са недоволни и изразяват недоволството си чрез гласуване за крайната десница. Съвсем не всички избиратели на "Алтернатива за Германия" изповядват нейната политика. Но се надяват, че гласувайки за нея ще дадат сигнал на управляващите, ще ги стреснат да променят политиката си. Така че тези избори бяха звучен предупредителен сигнал към Берлин."
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..