Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриел: Не са останали българи на летището в Тел Авив след последния полет

Още около 20 наши сънародници са заявили желание да напуснат Израел

Снимка: БГНЕС

След последния полет на правителствения самолет до Тел Авив не е имало българи, останали на летището в града, каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел в предаването „На Фокус“ по Нова телевизия. В момента има още около 20 наши сънародници, които са изявили желание да напуснат Израел, а капацитетът на правителствения самолет е 94 човека. 

"Но когато става въпрос за човешки живот, минимална бройка няма. Аз съм казала много ясно – правителственият самолет ще лети докато има възможност и докато има необходимост", категорична беше Мария Габриел, предаде БТА.

България следи ситуацията не само в Израел, но и в ивицата Газа и за нас е важно българите в региона да се чувстват в безопасност, но и да са наясно, че не е безопасно, затова и през седмицата сме дали указания да бъдат избягвани и пътувания до Ливан, до Йордания, до Египет – само при крайна необходимост.

На този етап можем да кажем, че бяхме първата държава, която отиде да прибере своите сънародници, бяхме изключително координирани в действията си с Министерството на транспорта, каза още Габриел.

"Това, което за нас беше важно, беше възможно най-бързо да имаме лист, в който сънародниците ни, които имат нужда да бъдат прибрани в България да се заявят и те да изпълнят ангажимента си да бъдат на летището“, допълни тя.

"Това, което за нас беше много важно, на първо време краткосрочно пребиваващите трябваше да се приберат в България и това се случи с първите два полета. След това трябваше да разполагаме с данни и за всички останали, които са се заявили и имат желание да напуснат и това се случи с третия полет. Прибрахме семейства, много медицински и хуманитарни случаи".

Мария Габриел отново призова българите, които имат нужда от съдействие, да бъдат вписани в листата, която прави посолството в Тел Авив или чрез Ситуационния център на Министерството на външните работи.

"Трябва да сме готови за сценарий, при който има увеличение на мигрантските потоци, затова и се надяваме конфликтът да не прерасне в регионален", каза още министърът на външните работи.

Резултатите от работата на министрите ще определят дали ще има промяна в състава на кабинета след ротацията на премиера Денков, заяви още вицепремиерът 

"Аз не тръгвам с презумпцията, че трябва да бъдат сменяни министри. Тръгвам с презумпцията кой каква работа е свършил всеки ден. На този етап ние имаме управленска програма. Тази управленска програма е предвидена да се отчита на определен брой месеци. Там се очакват точно конкретни резултати. Всеки министър тази програма я обсъждал с парламентарните групи, подкрепящи правителството. Ние сме я приели. Това, което за мен е важно е, когато настане срокът, в който трябва да се отчетат резултати, те да са там! Това ще е показателя за работата на един министър".

България в еврозоната, в Организацията за икономическо развитие и сътрудничеством с ясна евроатлантическа ориентация” - така Габриел очерта приоритетите на кабинета "Денков-Габриел”.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкото правителство предлага армията да пази паметника пред парламента в Атина, за да ограничи протестите

Гръцкото правителство предлага армията да пази паметника на Незнайния воин пред парламента в Атина, като така ограничи протестите пред него. Депутатите трябва спешно да разгледат предложението на кабинета за прехвърляне на отговорността по охрана и защита на паметника на военните. Според опозицията правителството на консерваторите го е страх..

публикувано на 13.10.25 в 19:15
Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул

Йохан Вадефул за влизането на България в еврозоната: Силен сигнал за стабилността на София и на Европа като цяло

Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул обеща на България и Румъния подкрепа срещу Русия, преди да отпътува на двудневна визита в двете страни, предава ДПА, цитирана от БТА. Двете страни са "партньори, които са от критично значение за европейската сигурност и стабилност", заяви Вадефул. "Югоизточна Европа е стратегически район от..

публикувано на 13.10.25 в 19:04

Бордът по водите оповести колко пари трябват за устойчиво питейно водоснабдяване в различните общини

Близо 401 милиона лева са необходими на ВиК дружеството в Бургас за проекти, с които да се осигури устойчиво питейно водоснабдяване в засегнати територии и населени места, за които водните оператори нямат финансова възможност да реализират със собствени средства и не могат да разчитат на оперативните програми. Данните са от доклада на Националния..

публикувано на 13.10.25 в 18:57

Жителите на планинското с. Смочево искат да им поставят водомери

Жителите на планинското с. Смочево сами поискаха да им поставят водомери на чешмите - това станало на две общи събрания. "От Кюстендилска вода" се отзовали и започнали монтирането на измервателните уреди, като разходите са за сметка на оператора. В останалите населени места на община-Рила няма водомери аз абонатите. Смочево всяко лято е на..

публикувано на 13.10.25 в 18:50

Депутати от ПП-ДБ: Удостоверението за наследници при смърт или раждане да се вписва служебно

Удостоверението за наследници при смърт или раждане да се вписва служебно в регистъра на населението в ЕСГРАОН. Това предвиждат промени в Закона за гражданската регистрация, внесени от трима депутати от ПП-ДБ. Така на практика ще отпадне изискването информацията да се представя на хартиен носител и всички административни органи и доставчици на..

публикувано на 13.10.25 в 18:43

Хамас е предал "два ковчега с починали заложници" на комитета на Червения кръст в Газа

Палестинската групировка "Хамас" е предала "два ковчега с починали заложници“ на Международния комитет на Червения кръст (МКЧК) в Газа, съобщават Израелските отбранителни сили (ИДФ). В момента те се отправят към силите на ИФ и Шин Бет в Газа, се казва в изявление. Тръмп в Израел: Това е историческият изгрев на един нов Близък изток..

публикувано на 13.10.25 в 18:42
Френският министър-председател Себастиан Льокорню (в центъра) разговаря, министърът на земеделието Ани Женевар (вдясно) и министърът на икономиката, финансите и промишлеността, енергетиката и цифровия суверенитет Ролан Лескюр (вляво) в резиденцията

Ще успее ли новият кабинет във Франция избегне вот на недоверие и да внесе проектобюджет в срок?

Второто правителство на Себастиен Льокорню, встъпвайки в длъжност днес във Франция, има за основна цел да избегне възможен вот на недоверие още тази седмица и да внесе проектобюджета в срок, предава АФП. Льокорню, който подаде оставка в началото на миналата седмица, но бе възстановен в длъжност в петък от президента Еманюел Макрон, се намира в трудна..

публикувано на 13.10.25 в 18:28