Управляващата в Полша партия "Право и справедливост" ще се опита да състави правителство, ако президентът възложи задачата на нея, заяви пред полската държавна телевизия премиерът Матеуш Моравецки.
Съветничка на държавния глава Анджей Дуда вече каза, че по всяка вероятност формацията ще получи мандата. Управляващите печелят парламентарните избори в страната с малко преднина, но губят мнозинството си в Сейма (долната камара на парламента), показват резултатите от екзитполпроучванията.
Според предварителните резултати партията ще има 200 депутатски места от общо 460, а опозиционните партии, водени от "Гражданска коалиция", ще имат 248 депутати. Първи частични официални резултати се очакват по-късно днес.
Ако данните бъдат потвърдени официално, това ще означава значителен обрат в полската политика и край на 8-годишното националистическо управление, белязано от спорове на Полша с Европейския съюз по различни въпроси като върховенството на закона, свободата на медиите и миграцията.
Лидерът на Гражданска коалиция Доналд Туск, който е и бивш председател на Европейския съвет, обеща да подобри отношенията с Брюксел и побърза да заяви:
"Аз съм спортист и политик от много години. Никога не съм бил толкова щастлив в живота си, както с това второ място. Полша спечели. Демокрацията спечели. Ние свалихме "Право и справедливост" от власт!".
Ярослав Качински, който е начело на управляващите, призна, че не е ясно дали партията ще има нов мандат:
"Ние все още сме изправени пред въпроса дали можем да превърнем този успех в нов мандат и това е нещо, което все още не знаем. Но трябва да се надяваме и да знаем, че независимо дали сме на власт, или в опозиция, ще продължим да реализираме проекта си по различни начини и няма да позволим Полша да бъде предадена".
"Една трета от хотелиерите у нас предвиждат малко повишение на цените за летния сезон. То ще бъде в рамките на десетина процента. Около 25% въобще няма да ги вдигат". Това съобщи пред БНР Георги Дучев, изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели. " При определени хотели може да има ръст от 20-30%..
В Пазарджик не се планира вдигане на местните данъци, стана ясно по време на обществено обсъждане на бюджета за тази година. Част от средствата в разходната част са предвидени за обезпечаване на стари задължения, финансиране на детска млечна кухня и създаване на общинско предприятие, което да се грижи за чистотата в общината. Основната..
Германия продължава да подкрепя България по пътя й към еврозоната. Това е заявил германският министър на финансите Йорг Кукис в интервю за БТА в кулоарите на Пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Изявлението е в отговор на въпрос към Кукис дали очаква страната ни да приеме еврото догодина. По думите му, има "някои..
През миналата година България е похарчила 2,208 милиарда долара (3,964 милиарда лева), или 2,04 на сто от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Това сочат оценките от оповестения годишен доклад на генералния секретар на пакта Марк Рюте. По този начин страната ни за първи път ще изпълни поставената през 2014 г. от НАТО цел. Тя предвижда..
Кметът на Киев Виталий Кличко заяви пред Би Би Си, че може да се наложи Украйна да се откаже от територия, като част от мирно споразумение с Русия, на фона на нарастващия натиск от президента Доналд Тръмп страната да приеме териториални отстъпки. "Един от сценариите е да се откажем от територия. Това е несправедливо! Но за мира, временния..
Още не са ясни мотивите за оставката на посланика ни в САЩ Георги Панайотов. Той използва личния си профил в социалната мрежа, за да благодари на всички в България и в САЩ, а и на екипа на посолството ни във Вашингтон. Българският посланик в САЩ е подал заявление за прекратяване на мандата си Дипломатът изброява списък с..
"Атмосферата е огромна обич към този папа, който беше близо до народа ." Това сподели Светла Чалъкова, главен редактор на българската секция на Радио "Ватикана", преди погребението на папа Франциск. Папа Франциск се сбогува скромно със света " Папата желае да бъде погребан като обикновен епископ , обикновен пастир на хората...
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..