Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влиза ли в обувките на класиката „Екзорсистът: Вярващият“?

„Екзорсистът“
Снимка: Форум Филм България

През 1973 година се появява „Екзорсистът“, адаптация по смразяващия роман на Уилям Питър Блати, който е и сценарист. Уилям Фридкин е режисьор на филма, в България продукцията е позната и като „Заклинателят“. Сюжетът ни запознаваше с малко момиче, в което се вселява мистично зло, а майка й трябва да намери в себе си сила и вяра, за да й помогне. Въпреки че очакванията към паранормалния хорър филм да не са кой знае какви – продукцията се превръща в ключова не само за жанра, но и за цялата киноиндустрия.

„Екзорсистът“ събира в бокс офиса си над 400 милиона долара, а на тогавашните „Оскари“ е отличен с 10 номинации. Нещо нетипично за хорър жанра, приеман от критиката като лековат. „Екзорсистът“ се оказва първият подобен филм, получил номинация за „Най-добър филм“ на въпросните Оскари. Елън Бърстин, Линда Блеър, Джейсън Милър – имената на тези актьори и до днес познаваме, благодарение също и на блестящите им изпълнения във филма.

Имайки предвид тази информация, зрителят със сигурност отива с определени очаквания към всяко следващо продължение на култовата класика, посветена на борбата между мрака и светлината.


През годините бяха направени няколко опита да се възкреси усещането на филма от 1973-та, повечето от които тотално се провалиха. 

Днес, режисьорът Дейвид Гордън Грийн, дал своя почерк и по новите истории за друг важен за хоръра персонаж – маскираният убиец Майкъл Майърс и поредицата за „Хелоуин“, реши да ни представи „Екзорсистът: Вярващият“. Директно продължение на оригинала от 1973-та, което изключва всички останали филми излезли през годините. Интересно ми бе да разбера как екипът от „Universal“, които купиха правата върху франчайза по „Екзорсистът“ за 400 милиона долара, е видял съвременното продължение на популярната история.

Филмът ни запознава с фотографа и самотен баща Виктор Фийлдинг. Отдаден в отглеждането на дъщеря си Анджела, той живее със спомена за загубата на любимата си и трагичният избор, пред който е бил изправен. Анджела и приятелката й Катрин обаче един ден изчезват безследно. Следите им водят към гората в района, а притеснените родители се опитват да пазят надеждата, за това, че ще ги открият живи и здрави. Така и става – Анджела и Катрин са открити при странни обстоятелства, а и двете нямат никакви спомени за случилото се. Малко по малко обаче двете момичета се оказват в центъра на един ужас, който поема контрол над телата и душите им. Родителите са изправени пред битка със свръхестествени сила, за която само човек, преживял същото може да помогне.

„Екзорсистът: Вярващият“ имаше своето силно начало. С подходящата мрачна атмосфера и загадката, свързана с изчезването на двете героини. Много добре се справят и актьорите във филма. Лесли Одъм Джуниър е борбеният, макар и отчаян баща Виктор, а Лидия Джует се справя много добре като Анджела. Другото, обсебено от демон момиче – Катрин, в ролята – Оливия О Нийл, също успява да бъде отдадена в ролята си, макар и развитието на нейни персонаж да не е от приоритетите на продукцията. Виждаме завръщането на Елън Бърстин, която във филма от 1973-та година е в ролята на Крис Макнийл – майката, която се опитва да намери спасение за дъщеря си.

Да, „Екзорсистът: Вярващият“ има своите хубави качества. Не мога обаче да отрека, че доста елементи във филма са недогледани. Не успях да разбера много за семейството на Катрин, например. Филмът толкова бърза да мине на следващата сцена, да ни представи следващото си ключово действие, че често губи фокус и не успява да отдаде заслужено уважение на някои от персонажите.

За финал - филмът едва ли ще стане един от любимите ми.

Въпреки силния първи час и добрите идеи, които забелязах тук или там до края му, по развитието на историята и персонажите просто не е работено достатъчно, за да бъдат изпипани всички детайли. Някои, по-наблюдателни фенове на първия филм, ще забележат, че в това негово директно продължение има и някои неточности. Макар и „Екзорсистът: Вярващият“ да не е моят филм, то може да се окаже вашия. Идете, вижте го, ако ви е харесал трейлъра или темите, с които се занимава. Изградете си свое мнение. Може би ще видите качества, които аз пропуснах да забележа у него.


Слушайте  „Екзорсистът: Вярващият“ в рубриката на "Понеделник вечер" - ''КиноРадио''.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великолепно начало на новия сезон на Балет “Арабеск“

На 11-и октомври елитната българска трупа за съвременен танц – балет “Арабеск“, откри новия си сезон 2024/2025 г. с премиера на балета “Тайната Данте“ – творба на хореографа Асен Наков по музика на Румен Бояджиев син. За мен това беше много интересен и вълнуващ спектакъл на най-високо ниво, заслужено възнаграден от публиката в залата на..

публикувано на 20.10.24 в 12:10
Венета Терзиева и Валентин Григоров

С Венета Терзиева от Кашина до Берлин

Една непозната за мен досега, прекрасна и увлекателна авторка ме грабна с книгата си с разкази " От Кашина "ми от дек", Венета Терзиева, родом от това селце. Покани ме на представяне на книгата си в София, заедно с любимия Валентин Григоров - поет и бард. Останах повече от приятно изненадана като започна прочита на неин разказ. Книгата..

обновено на 20.10.24 в 10:21
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40