Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният форум "Един пояс, един път" започва в Китай

Снимка: АП/БТА

Китай се опитва да даде тласък на мащабния си инфраструктурен проект, известен като инициативата "Един пояс, един път", в началото на срещата на върха в китайската столица Пекин, в която участват лидери на много страни, съобщава БТА, като цитира ДПА.

Сред гостите е руският президент Владимир Путин, който днес пристигна със самолет в Пекин и утре трябва да се срещне с китайския лидер Си Цзинпин.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан се срещна днес с китайския президент, за да обсъдят ролята на неговата страна в инвестиционния и инфраструктурен проект на Китай.

"Смятаме ви за приятел", каза му Си Цзинпин. Той добави, че Унгария активно участва в изграждането на така наречения Нов път на коприната и китайско-унгарските отношения се развиват на високо ниво, независимо от променящата се международна обстановка.

Според китайски източници Орбан е изразил благодарност за подкрепата на Пекин при изграждането на приблизително 350-километровата железопътна връзка между Будапеща и Белград – проект, който е част от инициативата "Един пояс, един път".

Унгария е една от малкото страни от ЕС, които участват в инициативата. Германия, например, не е част от проекта, който бе лансиран от Си Цзинпин през 2013 година. Смята се, че Италия обмисля да го напусне.

Наименованието на така наречения Нов път на коприната е свързано с известния древен търговски път, който се е простирал от Китай до Европа.

Китай инвестира в транспортни маршрути в Африка, Азия и Южна Америка, като строи железопътни линии и пътища или купува пристанища, като това в гръцкия град Пирея.

По данни на агенция Синхуа до 2023 г. Китай е сключил над 200 споразумения за сътрудничество с повече от 150 страни. Според официални данни Китай е инвестирал почти 1 трилион долара в проекти по цял свят през последното десетилетие.

В срещата на върха в Пекин ще участват повече от 4000 делегати от над 140 държави и повече от 30 международни организации. Последната среща на върха на инициативата "Един пояс, един път" се проведе през 2019 г. преди Covi пандемията.

Пекин изпраща предимно свои собствени строителни компании, а също така действа и като кредитор за финансиране на строителството. Това доведе до критики, че благодарение на инициативата "Един пояс, един път" страните стават силно зависими от Пекин, тъй като впоследствие задлъжняват към Китай.

Преди началото на срещата на върха в коментар на агенция Синхуа се казва, че "скептиците" на Запад се опитват да очернят инициативата с твърдения, че тя е "капан за дългове".

Органът на Китайската комунистическа партия в. "Женмин жибао" написа, че много страни преодоляват дългогодишни инфраструктурни затруднения в резултат на инициативата.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той, говорейки..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определяйки го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30, а с 15 процента мито, Евръсъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функциониране на системата сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...

публикувано на 28.07.25 в 15:06
Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Става все по-топло! Юли е с 2.7 градуса над нормата

"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата".  Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол.  От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, три пожарни автомобила, две специализирани коли на Горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..

публикувано на 28.07.25 в 14:59
Хеликоптев на ВВС се включи в гасенето

Три военни хеликоптера участват в гасенето в Пирин

Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна.  По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..

публикувано на 28.07.25 в 14:54