"По време на мое пребиваване в Монреал се запознах с директора на Операта в Тегу и той ме покани да поставя "Турандот" за 19-я Оперен фестивал. Работих с целия екип – сценограф, художник, артисти. Установихме много добър контакт и получих запитване дали можем да представим една корейска оперна творба в София. Тя е създадена в Германия и премиерата й е била в Дойче опер под диригентството на Волфганг Савалиш. Аз приех /преди години така поставихме 3 опери на "бразилския Верди" Антонио Карлос Гомес/, при едно условие – ние да представим в Тегу българската опера "Янините девет братя" от Любомир Пипков. Това е заглавие, което представихме в Болшой театър - една опера, която беше незаслужено забравена и ние я възродихме. Възможностите на бюджетите обаче трябваше да ограничат тези мечти и решихме вместо тези произведения с големи хорове, да поставим "Електра" от Рихард Щраус в Операта в Тегу, а техни млади артисти да гостуват в София в нашата постановка на "Бохеми" от Пучини. И така – едно мое гостуване като режисьор стана повод да гостува и спектакъл на Софийската опера, с първите й солисти във всички главни роли", разказва режисьорът и директор на Софийската опера акад. Пламен Карталов.
Интересът към спектаклите на Софийската опера на Фестивала в Тегу на 20-и и на 21-и октомври е много голям. Въпреки че "Електра" е по-сложна творба, още в началото на седмицата 75% от билетите вече са продадени.
"Всичко ме впечатлява, защото това е една много далечна и различна култура от нашата! Който е решил да дойде тук, най-напред трябва да се качи на високата им кула! Тя е 83-етажна и асансьорът се изкачва за 30 секунди до 78-я етаж. От друга страна, съвсем случайно попаднах сред едни старинни корейски къщи, които наподобяват нашите къщи в Боженци. Селището е много по-мъничко, защото се намира в центъра на града, но е хубаво, че там са запазили този техен автентичен начин на живот от едно време! В своя бит те все още са в миналото и живеят в минималистичен стил. На тях им трябва много малко, но в същото време са в бъдещето, защото технологията е тук. Корейците са напред в бъдещето със своя манталитет и с идеята, че ние отиваме към следващия век, технологията трябва да ни доведе до него и да бъде в служба на човека", споделя своите впечатления от страната мецосопранът Александрина Стоянова.
Южна Корея впечатлява с хармоничното съчетание на минало и бъдеще, традиция и иновации, преплетени навсякъде. До старата къща-музей на корейския поет Лий Санг Ва има соларна смарт пейка за зареждане на смартфони и улични лампи, а срещу входа на старата крепостна стена при историческия музей на града се намира първата сграда на една от най-мощните корейски групи от компании. Върху основите на старата текстилна фабрика, от която израства този конгломерат, е построена Операта в Тегу. В този красив модерен театър във формата на роял и с отлична акустика ще се състои корейската премиера на "Електра". Постановката на маестро Пламен Карталов ще бъде представена от солистите на Софийската опера в партньорство с корейски певци и оркестъра на операта в Тегу под диригентството на Евън Алексис Крист.
Снимки: Росица КавалджиеваСкулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..