"По време на мое пребиваване в Монреал се запознах с директора на Операта в Тегу и той ме покани да поставя "Турандот" за 19-я Оперен фестивал. Работих с целия екип – сценограф, художник, артисти. Установихме много добър контакт и получих запитване дали можем да представим една корейска оперна творба в София. Тя е създадена в Германия и премиерата й е била в Дойче опер под диригентството на Волфганг Савалиш. Аз приех /преди години така поставихме 3 опери на "бразилския Верди" Антонио Карлос Гомес/, при едно условие – ние да представим в Тегу българската опера "Янините девет братя" от Любомир Пипков. Това е заглавие, което представихме в Болшой театър - една опера, която беше незаслужено забравена и ние я възродихме. Възможностите на бюджетите обаче трябваше да ограничат тези мечти и решихме вместо тези произведения с големи хорове, да поставим "Електра" от Рихард Щраус в Операта в Тегу, а техни млади артисти да гостуват в София в нашата постановка на "Бохеми" от Пучини. И така – едно мое гостуване като режисьор стана повод да гостува и спектакъл на Софийската опера, с първите й солисти във всички главни роли", разказва режисьорът и директор на Софийската опера акад. Пламен Карталов.
Интересът към спектаклите на Софийската опера на Фестивала в Тегу на 20-и и на 21-и октомври е много голям. Въпреки че "Електра" е по-сложна творба, още в началото на седмицата 75% от билетите вече са продадени.
"Всичко ме впечатлява, защото това е една много далечна и различна култура от нашата! Който е решил да дойде тук, най-напред трябва да се качи на високата им кула! Тя е 83-етажна и асансьорът се изкачва за 30 секунди до 78-я етаж. От друга страна, съвсем случайно попаднах сред едни старинни корейски къщи, които наподобяват нашите къщи в Боженци. Селището е много по-мъничко, защото се намира в центъра на града, но е хубаво, че там са запазили този техен автентичен начин на живот от едно време! В своя бит те все още са в миналото и живеят в минималистичен стил. На тях им трябва много малко, но в същото време са в бъдещето, защото технологията е тук. Корейците са напред в бъдещето със своя манталитет и с идеята, че ние отиваме към следващия век, технологията трябва да ни доведе до него и да бъде в служба на човека", споделя своите впечатления от страната мецосопранът Александрина Стоянова.
Южна Корея впечатлява с хармоничното съчетание на минало и бъдеще, традиция и иновации, преплетени навсякъде. До старата къща-музей на корейския поет Лий Санг Ва има соларна смарт пейка за зареждане на смартфони и улични лампи, а срещу входа на старата крепостна стена при историческия музей на града се намира първата сграда на една от най-мощните корейски групи от компании. Върху основите на старата текстилна фабрика, от която израства този конгломерат, е построена Операта в Тегу. В този красив модерен театър във формата на роял и с отлична акустика ще се състои корейската премиера на "Електра". Постановката на маестро Пламен Карталов ще бъде представена от солистите на Софийската опера в партньорство с корейски певци и оркестъра на операта в Тегу под диригентството на Евън Алексис Крист.
Снимки: Росица Кавалджиева"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...