Това заяви в интервю за БНР Десислава Танева от ГЕРБ, председател на земеделската комисия в Народното събрание.
Промените в Закона за опазване на земеделските земи бяха направени през преходни и заключителни разпоредби в Закона за енергията от ВЕИ, а държавният глава Румен Радев сезира по темата Конституционния съд. Промените провокираха сериозно напрежение сред земеделците.
"Има стара българска поговорка – бързата работа, срам за майстора. В такава структуроопределяща област за един сектор, за който трудностите в средносрочен план тепърва предстоят, се правят промени без задълбочена процедура за обществено обсъждане", подчерта Танева в предаването "Преди всички".
"Тези промени по никакъв начин не бяха обсъждани в комисията по земеделие. На всичкото отгоре, тези предложения са били предложени между първо и второ четене. До нашата комисия нито един от тези текстове не е достигнал."
Промените в Закона за ВЕИ беше наложително да се приемат бързо заради срокове и условия по ПВУ, уточни Танева, която не допуска лобизъм и отдава приемането на тези текстове единствено на бързане. Тя е категорична, че текстовете следва да се преразгледат.
Има детайли, които на практика ще попречат на прилагането им, което е добре за интересите на земеделските производители, допълни още председателят на комисията по земеделие.
Отварят пътя към фотосинтеза за животновъдството, коментира пред БНР Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Той припомни, че от години алармират как пасищата се заемат от фотоволтаици и "животните трябва да пасат или по градинките, или върху панелите".
Това е категорично неприемливо, подчерта Караколев. И в момента общинските съвети използват вратички за промяна на предназначението на въпросните територии и превръщането им във фотоволтаични паркове, изтъкна той. По думите му вече хиляди декари за такива паркове се отдават на концесии за над 20 години.
"В момента в България има може би над 50 000 такива, като от тях над 95% са върху пасища. Буквално вече няма никаква пречка всевъзможни земеделски земи да бъдат превръщани във фотоволтаични паркове. Какъв е ефектът за държавата? Дали държавата иска да поощрява екологично, природосъобразно животновъдство, като отнема пасищата на животновъдите и ги дава в ръцете на корпоративния бизнес?"
"Това, което политиците направиха тихомълком, скришом - да свалят да се изгражда ВЕИ на седма, шеста и пета категория земя. Може би над 50% от територията на страната е пета категория. На пета категория може да се отглежда абсолютно всичко! Масово площите, които се обработват са трета, четвърта, пета и шеста категория", посочи пред БНР Радослав Христов от Асоциацията на зърнопроизводителите.
"За мен е престъпление да се изграждат фотоволтаици и всякакви видове ВЕИ-та върху такава плодородна земя! Обиколил съм по-голямата част от Европа – никъде няма такова страшилище, каквото е в България – стотици хиляди декари с фотоволтаици. Не знам защо това се допусна", коментира Христов. Според него промяната е направена именно през преходни и заключителни разпоредби на Закона за ВЕИ, "за да не се види".
"Нито има обществено обсъждане, нито мотиви, нито становища от екологични организации, които в момента стоят и никой не реагира по никой начин, иначе всички са много зелени. Ще искаме тази промяна да бъде премахната и отменена. (…) Не знам дали някой прави оценка как това влияе върху околната среда!"
Тази промяна е изключително необоснована, включително от гледна точка на конституционосъобразността. Това трябва да претърпи промяна чрез ново изменение само в Закона за опазване на земеделските земи, категорична е Десислава Танева.
Тя отправи критики и заради това, че промяната е направена "без какъвто и да е количествен анализ – на ресурса като земя, на обема енергия, който е възможно да бъде произведен и продаден". Танева възрази срещу подхода "вместо да произвеждаме храна, да стимулираме инвеститорите да произвеждат енергия върху пета категория земи" и прогнозира, че ще има мнозинство така приетите текстове да бъдат променени.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..