Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хуманитарна помощ достигна Ивицата Газа

Семейство чака да премине границата меду Ивицата Газа и Египет на пункта Рафах
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хуманитарна помощ достигна ивицата Газа за пръв път от началото на новата война между Израел и "Хамас". В Кайро започна форум за мир, в който враждуващите страни не участват. 

Пунктът Рафах отвори, за да допусне 20 камиона от Египет. Те са натоварени с храни, лекарства и гориво. Според кореспондента на Би Би Си един е бил натоварен с голям брой ковчези. 

Краткото отваряне на пункта идва две седмици след нападението на "Хамас" в Южен Израел, когато Тел Авив наложи тотална хуманитарна блокада на контролираната от групировката ивица. Рафах беше отворен по американско настояване, а днес държавният секретар Антъни Блинкън призова влизането на помощ за Газа от Египет да продължи. Хуманитарни организации смятат доставеното до момента за крайно недостатъчно, а от ООН се надяват това да е само началото.

Според здравните власти на "Хамас" 4385 души са загинали при израелските удари срещу ивицата. Израелските военни, които заявиха намерения за сухопътна офанзива и предизвикаха принудителната евакуация на гъстонаселената северна част на ивицата, са готови за "следващите фази на войната", заяви техен говорител, цитиран от Си Ен Ен.

На този фон, събралите се в Кайро поискаха примирие. В египетската столица се събраха представители на арабски и европейски страни, но при знаковото отсъствие на Израел, Съединените щати и Иран.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че само спиране на огъня ще прекрати кошмарът в Газа и допълни, че зверствата на "Хамас" не оправдават колективно наказание на палестинците:

"Не можем да игнорираме по-широкия контекст на тези трагични събития - дългият конфликт и 56 години окупация, чийто край не се вижда. Нищо не може да оправдае терористичните нападения на "Хамас" срещу израелски цивилни, но тези атаки не са оправдани за колективно наказание на палестинския народ".

От своя страна, управляващият Палестинската автономия на окупирания Западен бряг Махмуд Абас заяви, че народът му никога няма да напусне земите си, независимо от предизвикателствата. 

Именно с аргумента, че така спомогнат за прогонването на палестинците, Египет и други страни в региона смятат за неприемливо да приемат голям брой бежанци от ивицата Газа и окупирания  Западен бряг.

Същевременно Тел Авив призова гражданите си да напуснат Йордан и Египет. А "Хамас" освободи двама от  заложниците си - майка и дъщеря, които са американски граждани. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава разследването на трагедията на ралито край Варна

Продължава работата по разследването на инцидента, станал по време на финалния кръг "Аладжа манастир - Варна 2025" от автомобилното състезание Национален шампионат по планинско катерене. При него един човек загина, жена пострада тежко, а други шестима бяха ранени по-леко, след като водачът на спортен автомобил, участващ в надпреварата, изгуби..

публикувано на 07.10.25 в 10:06

Първи за сезона сняг падна по високите части на Смолянско

Първи за сезона сняг падна по високите части на Смолянска област, снежната покривка е около 5 см. Няма населени места без ток, съобщи заместник-областният управител Адриан Петров: "Нощта в Смолянска област е преминала спокойно. Според информацията, която имаме от пожарната и от електроразпределителното дружество, няма населени места без..

публикувано на 07.10.25 в 09:56
Маскирани федерални агенти в Чикаго

Илинойс и Чикаго заведоха дело, за да блокират разполагането на Националната гвардия

След обявените планове на администрацията на Доналд Тръмп в Чикаго към 300-ата войници на Националната гвардия на Илинойс да бъдат разположени още 400 войници на Националната гвардия от Тексас щатът и градът Чикаго заведоха дело за блокиране на това решение. Засега съдът отказва да издаде ограничителна заповед. Според главния прокурор на..

публикувано на 07.10.25 в 09:22

Отбелязваме Световния ден за достоен труд

Международната конфедерация на профсъюзите е определила днешния 7 октомври за Световен ден за достоен труд. Отбелязват го в повече от 130 държави от 2008 г. насам,  като синдикалисти се обединяват в своите действия за постигане на справедливи доходи, сигурност на работното място и социална закрила. У нас КНСБ ще отбележи деня с..

публикувано на 07.10.25 в 09:01

В Израел почетоха паметта на жертвите на нападението на "Хамас", извършено през 2023 г.

Израел отбелязва днес втората годишнина от нападението срещу Южен Израел, извършено от "Хамас" и други палестински екстремисти на 7 октомври 2023 г., при което бяха убити 1200 души, а 250 бяха взети за заложници. На този фон в Египет се провеждат непреки преговори между радикалната палестинска групировка и израелското правителство. Семейства..

публикувано на 07.10.25 в 09:00
Димитър Куманов

Инж. Димитър Куманов: София е още по-зле от "Елените"

" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре има река, но тя достига до хотел. Под този имот реката е изчезнала, а след него реката продължава ".  Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка" в коментар за наводнението в..

публикувано на 07.10.25 в 08:57

Иво Анев: София прилича на "Елените". Намесата в реките може да се превърне в трагедия

Над 33 са наименованите реки в София град. Има и други, които са без имена. Нямаме добра карта , някои реки изчезват, подземните води се изпомпват. Други се вкарват в тръби и се затрупват с отпадъци. Тази картина описа в интервю за БНР Иво Анев, преподавател в УНСС, експерт по логистика и устойчиво управление на риска, основател на фестивала..

публикувано на 07.10.25 в 08:50