Изборният експерт Даниел Стефанов коментира пред БНР подготовката за предстоящия вот.
"Този двоен метод на гласуване не дава кой знае какво предимство на избирателите. Трябва да се върви към един, който да е приет от всички политически партии, а гражданите да виждат като достатъчно честен. Голяма част от сложността идва от това, че се гласува за няколко институции, но и защото се гласува както с хартия, така и с машина".
Силните страни на двата метода са блокирани, отбеляза той.
"При машината няма човешки фактор и тя може просто да отпечата резултата, без да е нужно ръчно броене. Хартиеният метод дава сигурността на това, че цялата секционна избирателна комисия участва лично в броенето и гарантира резултата".
Основният проблем е, че взирането в машинното гласуване продължава, отбеляза Стефанов.
"Имаше нужда от парламентарна комисия, която да го изследва, но тя тръгва в погрешна посока – иска да влезе в техническите детайли на машините, с които ние нямаме съществен проблем. Имаме проблем с начина, по който сме ги вкарали в процеса".
Той коментира намерението на ЦИК да се опита да реши проблема, който възниква, когато гласоподавателите не упражняват правото си на глас за районни кметове и общински съветници.
"Затова цифрата на действителните бюлетини скача драматично и след това се използва в подкрепа на различни тези. В момента ЦИК се опитва да намали това и тези, които не искат да гласуват за общински съвет, районен кмет или малък кмет, да не получават тези бюлетини".
Реално това би трябва да доведе до различна активност при различните видове избор, посочи Стефанов.
В цял свят хората са наясно с нивото на изборната администрация - протоколите и процедурите се адаптират към него, отбеляза изборният експерт. Той посочи, че у нас методическите указания на ЦИК са сложно написани.
С решение на съда резултатите от машината се качват онлайн и могат да бъдат сравнени с протокола на комисията, напомни Стефанов.
Изборният експерт обясни, че за първи път вижда политически партии да съветват избирателите си да не гласуват с машина.
"Това е опит да се внушава недоверие в целия процес".
Даниел Стефанов посочи слабостите в кампанията на кандидатите за кмет на столицата.
"Има една мода всеки кандидат да говори техничарски. Не може политиката за управление на целия град да се сведе до това какви процедури за контрол ще има, коя улица ще се асфалтира. Това може да е концепция на главния секретар на общината, но не може да е на кмета. Кметът трябва да има по-завършена визия".
Той обясни още, че когато говорим за София, влизането в надпреварата на хора, които не са партийци, показва наличието на проблем.
"Политическите партии, въпреки че се опитват да отглеждат свои кадри, когато дойде момента да се явят на избори, смятат, че те няма да ги спечелят. Това говори за качеството на подбора и развитието на хората в политическите партии. Използването на външни хора, които да повишат възможността за победа, не съм сигурен, че е честно към избирателя".
На този етап повечето кандидати имат проблем с убеждаването на твърдите избиратели в своите партии, отбеляза още Стефанов.
"Всеки от тях имаше вътрешнопартийна алтернатива, която се смяташе за доста по-убедителна. Те в някакъв смисъл се възприемат като парашутисти".
Изборите изваждат малко повече на показ напрежението в една коалиция, напомни експертът.
"В повечето случаи престоят в управлението носи негативи. Обикновено младшият партньор, по-малкият, поема негативите".
Цялото интервю на Силвия Великова с Даниел Стефанов може да чуете в звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира и да направи проверка заради цените на млечните продукти в България – за това настоява КНСБ. От синдиката предлагат задължително на етикетите на хранителните стоки да се отбелязват цените на производител и на вносител, ако са от чужбина. КНСБ представи наблюдение на цените на основни стоки..
Близо 100 чужденци от три континента участват в 48-ия семинар по българистика, който започна днес във Великотърновския университет. До 3 август те ще изучават български език и ще имат тематични лектории по българска култура, литература и история, фолклор е българско кино. Основната цел на семинара е утвърждаването на българистиката в чужбина...
Влизането на България в еврозоната ще постави под много сериозна дисциплина държавната администрация, финансовите институции и банките , каза в интервю пред БНР бившият зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев. "Този рейтинг, който ни е даден означава, че България влиза в един предсказуем етап на контролирана финансова..
В рамките седем дни правителството ще предложи промени в Закона за въвеждане на еврото, които предвиждат - допълнителни мерки срещу необосновано покачване на цените, завишаване на санкциите и увеличаване на контролните правомощия на Комисията за защита на потребителите. Това стана ясно по време на свиканото от премиера Росен Желязков заседание..
Република Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС, защото не желае да изпълни критериите за членство, каза президентът Румен Радев в Загреб на съвместна пресконференция с колегата си Зоран Миланович. Радев подчерта, че България няма да отстъпи от защитата на правата на българите, които живеят в югозападната ни съседка: "Все още..
Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..
Министерството на образованието и науката публикува първото класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата infopriem.mon.bg с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на МОН. Записването на класираните ученици ще продължи от 15 до 17 юли, включително, в училището, в което са приети. За целта трябва да..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..