Спешните медици ще могат да изписват антибиотици и антидиабетни лекарства на хартиена рецепта до 1 март догодина. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане от здравното министерство. За да бъде изпълнена такава рецепта, фармацевтите ще проверяват по електронен път дали тя е изписана от работещ в спешната медицинска помощ.
В съобщението от пресцентъра на Министерството на здравеопазването за промени в Наредба 4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти се казва, че:
"В срок до 1 март 2024 г. единствено за служителите от ЦСМП се допуска предписване на лекарствени продукти за лечение на диабет и антибактериални лекарствени продукти за системна употреба и на хартиен носител.
При изпълнение на предписанията магистър-фармацевтът трябва да извършва проверка в списъка на лицата, работещи в центровете за спешна медицинска помощ, публикуван на интернет страницата на Националната здравно-информационна система. В случай, че съответното лице не е вписано в списъка, предписанието не се изпълнява".
Предвижда се наредбата да влезе в сила от деня на обнародването ѝ в Държавен вестник, посочват още от МЗ.
Миналата седмица от Асоциацията на работещите в спешната помощ у нас поискаха да им се върне възможността да изписват лечение на пациентите си на хартиена рецепта, тъй като не разполагат с електронен подпис и нямат компютри в линейките.
В понеделник здравният министър обяви, че такава възможност ще бъде дадена. Според предложените промени обаче тя ще действа само за четири месеца – период, в който да се осигури техническа възможност спешните медици да издават електронни рецепти.
За да получи антибиотик или лекарство за контрол на диабета, прегледаният пациент трябва да представи хартиената рецепта, а фармацевтът да провери дали издалият я медик е част от списъка на работещите в центровете за спешна медицинска помощ. Ако името на лекаря не се намира в този електронно достъпен списък, рецептата няма да се изпълнява, предвиждат промените.
Очаква се те да заработят след 8 ноември и да предотвратят случаите, в които пациенти от труднодостъпни и отдалечени райони не могат да получат предписани лекарства поради липса на технологична възможност.
Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..