Това заяви пред БНР проф. Пламен Киров, бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"ЦИК нямаше какво друго да направи, освен да постанови, че ще бъде проведено гласуване само с бюлетини, че машините ще бъдат изключени, тъй като имаме подозрение, че по някакъв начин са били манипулирани, тоест няма да отчетат точно вота на избирателите", посочи той.
"Каква е работата на този заместник-министър след като всичко е направено по силата на самата технология за удостоверяване и въвеждане на софтуера в машините, каква му е била работата той да попадне сам в това помещение, в което се съхранява чувствителна техника и програма? Първо трябва да си зададем този въпрос. Всичко изглежда много подозрително", коментира Киров.
Проф. Киров попита още "защо този заместник-министър (на електронното управление - бел. ред.) не е задържан", след като "нерегламентирано е имал достъп до хардуера".
Конституционалистът поясни, че "всеки вот може да бъде оспорван с оглед на законосъобразното отчитане на изборния резултат".
"Разбира се, че може. Ето, има жалби срещу решението на ЦИК. ВАС ще се произнесе. Затова не всеки трябва да пипа Изборния кодекс и да пише Изборен кодекс. Трябва да се предвиди особена процедура, по която да работи ВАС и да се произнася незабавно. Такова нещо не е направено в нашето законодателство. Не можем да виним ВАС, че ще се произнесе в понеделник."
Относно доклада на ДАНС, станал причина за отмяната на машинния вот, Пламен Киров подчерта:
"Очевидно, че не могат да мълчат и затова запознават председателя на Народното събрание да се вземе решение какво да се прави. Виждате каква каша е забъркана от едно лекомислено действие. Аз не искам да подозирам заместник-министъра, че е действал злоумишлено."
"Въпросът с машинния вот стана много сложен във връзка с изслушванията в една комисия в НС за намерения да бъде фалшифицирано машинното гласуване, с намеренията на един бос, който не е сред нас в момента (Алексей Петров - бел. ред.), да влияе върху политическия процес в България по някакъв начин. Всичките тези неща се наслагват. Подозренията за начина, по който е организиран и се провежда машинният вот в България, винаги са съществували. Съществували са и на минали избори", изрази мнение проф. Киров.
Големият проблем според него е в мотивацията на хората да отидат до урните.
"Ако въпреки съмненията, че върху машините е оказвано някакво влияние, ЦИК беше оставила машините в действие, щяха да се демотивират избирателите. Съответно пък сега ще има у друга част от обществото недоверие. И в единия, и в другия случай имаме щета в общественото мнение за начина, по който организираме и провеждаме изборите."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..