Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелските сили ще продължат с операциите, насочени към тунели и инфраструктура на "Хамас"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелските сили ще продължат операциите, започнали през нощта в Ивицата Газа, насочени към тунели и друга инфраструктура на "Хамас", както и срещу лидерите на ислямисткото движение. Това обяви израелският министър на отбраната Йоав Галант, цитиран от Ройтерс. Появиха се и съобщения, че Израел вече е започнал сухопътната операция. 

"Атакувахме над земята и под земята, атакувахме терористи от всякакъв ранг, навсякъде", каза военният министър Йоав Галант във видео изявление и допълни, че "операцията ще продължи до нова заповед".

Тази нощ израелската армия извърши най-масираната бомбардировка срещу цели на палестинската групировка в Ивицата Газа от началото на ескалацията на конфликта преди три седмици.

Израелските сили съобщиха, че в атаката са участвали около 100 самолета и са били поразени 150 подземни цели на "Хамас". 

Израелските военни призоваха цивилните жители на Газа заради собствената им безопасност да се евакуират от северната част на анклава и да се насочен на юг към южната му част преди предстояща израелска операция.

"За вашата непосредствена безопасност призоваваме всички жители на Северна Газа и град Газа, временно да се преместят на юг. Това е временна мярка. Връщането ви в северната част на Газа ще е възможно след края на интензивните военни действия. "Хамас" излага живота ви на опасност като разполага оръжия и сили в цивилни райони на Газа, сред които училища, джамии  и болници. Предстоящата операция на израелските отбранителни сили цели да неутрализира заплахата от "Хамас" с прецизност и интензивност", обърна се към жителите на Газа говорителят на Израелските сили за отбрана Даниел Хагари.

Външното министерство на Саудитска Арабия реагира, като обяви, че  осъжда всякакви сухопътни операции на израелските сили, които могат да застрашат живота на палестински цивилни.

А според съобщение на руското външно министерство, публикувано на техния сайт, на днешния 28 октомври Израел е започнал сухопътна военна операция в Газа. Според дипломатическото ведомство в Москва подобна стъпка ще има пагубни последици и ще се отрази негативно на всички страни в конфликт. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп поиска Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на Путин за директни преговори

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп поиска от Украйна да се съгласи "незабавно" с предложението на руския лидер Владимир Путин за директни мирни преговори. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят Вместо примирие от понеделник, за каквото призоваха Киев и европейските му съюзници вчера, Путин предложи снощи среща на руски с..

публикувано на 11.05.25 в 20:09
Германският външен министър Йохан Вадефул

Йохан Вадефул: Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства

Конфликтът в Газа не може да се реши с военни средства, а ударението трябва да се постави върху политическото решение, заяви германският външен министър Йохан Вадефул при днешното си посещение в Йерусалим, предаде "Ройтерс". Министърът заяви, че Германия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Израел, но това не означава,..

публикувано на 11.05.25 в 19:46
Жан-Ноел Баро

Франция е съгласна с Нидерландия за споразумението между ЕС и Израел

Франция изказва съгласие с искането на Нидерландия да се преразгледа споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Израел заради хуманитарната катастрофа в Газа. Настояването на Нидерландия да се преразгледа споразумението между ЕС и Израел е "основателно" - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро по време на участие в предаване..

публикувано на 11.05.25 в 19:20
Абас Аракчи

Иран: Програмата за обогатяване на уран не подлежи на договаряне

Иранската програма за обогатяване на уран не подлежи на договаряне. Тази позиция потвърди външният министър Абас Аракчи след поредния кръг от преговори в Мускат със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф. Нов кръг преговори между Иран и САЩ в Оман Аракчи определи днешния кръг от разговори като "по-сериозен" от предишните три и добави, че сега..

публикувано на 11.05.25 в 19:04

Еди Рама: Албания ще бъде следващата страна в ЕС

Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал "Шчиптаря". Албания гласува на парламентарни избори В кратко изявление пред медиите..

публикувано на 11.05.25 в 18:55

100 000 души присъстваха на първата неделна литургия на папа Лъв XIV

Папа Лъв XIV изнесе своята първа неделна литургия както е по традиция от балкона на базиликата "Св. Петър“ в Рим. Близо 100 000 души посрещнаха с овации появата на избрания в четвъртък от Конклава папа Лъв XIV, а той ги приветства със "Скъпи братя и сестри, честита неделя!“. От САЩ, през Перу, до Ватикана: Биографията на Лъв XIV – новият папа..

публикувано на 11.05.25 в 18:15

Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" продължават да протестират

Жители на столичния квартал "Захарна фабрика", чиито жилища бяха съборени, протестират за пореден ден на столичния булевард "Сливница". Те настояват общината да реши къде и как да бъдат настанени. "Бутнаха ни къщите, днес е 27-и ден, в който нашите другари, нашите хора спят навън със своите деца. На палатките живеят. Столична община - до момента нямаме..

публикувано на 11.05.25 в 18:06